چاپ        ارسال به دوست

معاون وزیر نفت:

ضرورت توجه به ایمنی با خصوصی سازی پالایشگاه ها/ چالش های زیست محیطی صنعت پالایش تنها مربوط به کیفیت سوخت نیست

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران با اشاره به توجه به خصوصی سازی پالایشگاه ها گفت: باید توجه بیشتری به مسائل ایمنی و دقت در میدان عمل داشته باشیم،  نباید چالش زیست محیطی در این صنعت تنها به سوخت و کیفیت آن ختم شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران، جلیل سالاری امروز در جلسه تودیع و معارفه مدیر اچ اس ای شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران با تبریک دهه کرامت ، افزود: حضور آقای نریمان نژاد در حوزه اچ اس ای منشا اصلاحات، اقدامات و تغییرات ساختاری بود و امیدواریم در مسئولیت جدید نقش خدمتگذاری را داشته باشند

وی با تاکید بر اینکه تلاش مجموعه این است که از ظرفیت های داخل مجموعه استفاده کنیم و نگاه این نیست که ظرفیت بیرونی را به کار بگیریم، ادامه داد: امیدواریم با توجه به تلاشی که در گذشته بوده با همان ظرفیت و استفاده از توان همه همکاران کار جلو برود زیرا اقداماتی که انجام شده نتیجه همدلی و همکاری کل مجموعه بوده است.

وی تصریح کرد: شاخص ها را باید تدوین کنیم، برخی شاخص های قدیمی نیاز به بازنگری دارد تا عملکرد شرکت ها را پایش کنیم.

معاون وزیر نفت با بیان اینکه باید منابع را به روز رسانی کنیم، افزود: علاوه بر آنکه باید پیمانکاران ارزیابی شوند، همچنین باید در حوزه تجهیزات و ادوات، به استاندارد روز مجهز باشیم.

وی همچنین با تاکید بر اینکه شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران یک شرکت توسعه ای است، ادامه داد: باید نگاه توسعه ای داشته باشیم و  در حوزه طرح ها و پروژه ها با سازمان های مختلف از جمله محیط زیست همکاری داشته باشیم و برای حل چالش های شرکت های پالایشی و سایر شرکت های زیر مجموعه در کنارشان باشیم

سالاری به افزایش مصرف سوخت در کشور اشاره کرد و گفت: باتوجه به رشد مصرف سوخت، شعاع حمل و نقل فرآورده های نفتی افزایش پیدا کرده که این موضوع علاوه بر لزوم توجه به استانداردها، نفرات و تجهیزات، نیازمند دقت در مسائل زیست محیطی است

وی افزود: همچنین توجه به سلامت همکاران، وضعیت بهداشت و غذا ضرورت دارد

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران با تاکید بر اینکه  طرح ها و پروژه های صنعت پالایش، تنها نباید چالش زیست محیطی در این صنعت به سوخت و کیفیت آن ختم شود بلکه موارد دیگری مانند بهینه سازی، آلایندگی و عوارض آلایندگی نیز باید مورد توجه قرار گیرد.

سالاری همچنین تصریح کرد: پدافند غیر عامل، تامین منابع مالی و مقاوم سازی نیز باید مورد توجه قرار گیرد.

وی با اشاره به اینکه موضوع پسماند یکی از چالش های کشور است، گفت: بازیافت کاتالیست، پسماند مخازن و لایروبی ها در همه انبارها وجود دارد و اگر بتوانیم روش نوین بازیافتی را در نظر بگیریم و در قالب شرکت های دانش بنیان این مشکلات را حل کنیم، این چالش حل خواهد شد. در این زمینه باید شرکت های دانش بنیان برای حضور بلند مدت در این صنعت، مجوزهای محیط زیست را بگیرند و با متد روز بازیافت پسماند را انجام دهند.  

معاون وزیر نفت با تاکید بر انجام اقدامات لازم مانند طرح کهاب، افزود: تاسیسات در صنعت پالایش و پخش حساس است و باید صیانت شود و در این زمینه تقویت پدافند غیر عامل و اقدامات سایبری برای مقابله با حملات احتمالی ضروری است.

وی همچنین بر لزوم تقویت توانمندی نیروهای انسانی در بخش های مختلف تاکید کرد و ادامه داد: باید از همه ظرفیت ها در حوزه آموزشی استفاده شود.

سالاری با اشاره به اینکه در موضوع ارزیابی و بازرسی سی ان جی مساله داریم، گفت: شرکت های صاحب صلاحیت نیاز به غربالگری دارند و کار میدان در این حوزه گسترده است. بنابراین باید از بروکراسی خارج شویم

وی به ضرورت مستند سازی حوادث گذشته در صنعت نفت اشاره کرد و افزود: این اقدام باعث پیشگیری از حوادث آینده خواهد شد

به گفته مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران، جایگاه پالایش و پخش در وزارت نفت همواره رتبه عالی بوده که لازم است این جایگاه حفظ و ارتقا یابد.

معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران، در پایان از زحمات علیرضا نریمان نژاد در دوره تصدی ایشان در سمت مدیر بهداشت، ایمنی، محیط زیست و پدافند غیرعامل قدردانی و برای ابراهیم محمدی پور در سمت سرپرستی این مدیریت، با استعانت از خداوند و بهره مندی از عناصر کارآمد و منابع موجود، در راستای تحقق اهداف آرزوی توفیق کرد.

 


١١:١٨ - سه شنبه ٢ خرداد ١٤٠٢    /    شماره : ١٤٦٠٣    /    تعداد نمایش : ١٨٠