چاپ        ارسال به دوست

مدیرعامل پالایشگاه نفت تهران

بنزین تولیدی پالایشگاه نفت تهران به یورو 5 تبدیل می شود

مدیرعامل پالایشگاه نفت تهران با اشاره به اینکه  پالایشگاه نفت تهران روزانه حدود ۷ میلیون لیتر بنزین پاک تولید می کند، تصریح کرد: بزودی با راه اندازی واحد ccr این حجم از بنزین تبدیل به بنزین یورو ۵ خواهد شد، این درحالی است که گازوئیل تولید شده پالایشگاه تهران مطابق با استانداردهای یورو است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران، حامد آرمان‌فر روز گذشته در نشست با اصحاب رسانه با تاکید براینکه  پالایشگاه نفت تهران یکی از بزرگترین تولیدکننده های فرآورده های نفتی است که به دلیل موقعیت مکانی و قرار گرفتن در پایتخت اهمیت دوچندانی پیدا کرده است، گفت: این پالایشگاه  به‌عنوان یکی از پالایشگاه‌های پیشرو در کشور موفق شد به‌تازگی عملیات تعمیر و نگهداری پالایشگاه را در شرایط حساس کرونا با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی با موفقیت به پایان برساند.

مدیرعامل پالایشگاه نفت تهران گفت: با راه‌اندازی واحد CCR پالایشگاه در قالب طرح توسعه، کیفیت بنزین تولید شده در این پالایشگاه به یورو 5 تبدیل می‌شود و مقدار تولید آن نیز به روزانه 8.5 میلیون لیتر افزایش می‌یابد.

وی افزود: همچنین هم‌اکنون به‌طور میانگین روزانه 8 میلیون لیتر گازوئیل با استاندارد یورو در این پالایشگاه تولید می‌شود و پالایشگاه تهران گازوئیل مورد نیاز استان تهران، استان البرز و بخشی از استان خراسان رضوی را نیز تأمین می‌کند.

آرمان‌فر با بیان اینکه احداث واحد CCR نیازمند حدود 200 میلیون یورو سرمایه‌گذاری است، گفت: با راه‌اندازی این واحد، کیفیت و کمیت محصولات تولیدی در پالایشگاه به نحو چشمگیری افزایش می‌یابد.

احتمال بروز حادثه مشابه بیروت صفر است

مدیرعامل پالایشگاه نفت تهران در بخش دیگری از اظهارات خود درباره احتمال وقوع حادثه‌ای مشابه بیروت در پالایشگاه تهران گفت: ما تهدیدهای زیادی داشته‌ایم و در این راستا جلسات متعددی در حوزه پدافند غیرعامل و HSE برگزار شده و به طور مرتب مانور برگزار می شود و همکاری د ائمی بین سازمان‌های امدادرسان و شهرداری صورت می‌گیرد تا جایی که می توان گفت احتمال بروز حادثه مشابه بیروت صفر است.

وی با بیان اینکه به رغم تحریم و تلاش‌هایی که داشته‌ایم همواره تهدید نیز می‌شویم، اظهار کرد: این اطمینان را می‌دهیم که اتفاقی رخ نخواهد داد به لحاظ امنیت و ایمنی استانداردهای خاص خودمان را داریم و محافظت صورت می‌گیرد.

آرمان فر ادامه داد: ما تجارب جنگ و بمباران پالایشگاه‌ها را داشتیم در زمان حریق و آتش سوزی مخازن پروتکل‌هایی داریم مبنی بر اینکه مخازن کناری خنک می‌شوند که آتش تسری پیدا نکند اما در هر حال حریق در نفت اجتناب‌ناپذیر است.

راه‌اندازی پروژه جایگزینی برق نیروگاه شمالی از STG به GTG

همچنین مدیرعامل پالایشگاه تهران با بیان اینکه پروژه برق این پالایشگاه ۳۰ مگاوات است که تا ۱۵ مگا وات امکان افزایش ظرفیت نیز وجود دارد، تصریح کرد: همچنین شبکه برق این پالایشگاه به برق سراسری متصل است که سودآوری را ارتقا می‌دهد.

وی به از بهره‌برداری پروژه جایگزینی برق نیروگاه شمالی پالایشگاه تهران خبر داد و اظهار داشت: راه‌اندازی پروژه جایگزینی برق نیروگاه شمالی پالایشگاه نفت تهران از STG (مولد برق با بخار آب) به GTG(مولد برق با گاز طبیعی) افزایش 9 درصدی راندمان واحد توربین‌های گازی، کاهش حدود یک درصدی مصرف انرژی، کاهش 22 میلیون کیلوگرمی گازهای آلاینده و گلخانه‌ای و صرفه‌جویی مستقیم و غیرمستقیم 210 میلیارد ریالی در سال را برای این پالایشگاه به همراه خواهد داشت.

آرمان فر افزود: این پروژه بخشی از پروژه بزرگ جایگزینی برق واحدهای قدیمی شرکت از STG به GTG با برق پشتیبان شهری است که بهره‌برداری کامل از آن، افزون بر دستاوردهای زیست‌محیطی، کاهش 8.5 درصدی مصرف انرژی پالایشگاه نفت تهران را به همراه خواهد داشت.

سیراف را در اولویت بعدی قرار داده‌ایم

آرمان فر درباره پروژه سیراف اظهار کرد: در حال حاضر پالایشگاه تهران واحدهای CCR و RCD را با سرعت اجرا می‌کند اگر این پروژه‌ها نبود قطعا سیراف برای ما جذاب بود. در هر حال سیراف را در اولویت بعدی قرار داده‌ایم.

وی همچنین درباره آلودگی اراضی کشاورزی با نفت گفت: تمامی مسیرهای زیرزمینی نمونه‌برداری شده و مشخص شده که آلودگی ناشی از بنزین یورو بوده که جزو محصولات پالایشگاه تهران نیست و مربوط به انبار ری و خط لوله است اما با این حال ما تعدد زیادی چاه گمانه‌زنی حفر کردیم که میزان هیدروکربن‌ها را بررسی کنیم. با حفر چاه‌ها ۳۰ متر مکعب مواد استخراج کردیم و اکنون چیزی وجود ندارد.

 

 

 

 


١٢:٠٠ - چهارشنبه ٢٢ مرداد ١٣٩٩    /    شماره : ١٢٢٣٥    /    تعداد نمایش : ١٥٤