چاپ        ارسال به دوست

معاون وزیر نفت در امور پالایش و پخش خبر داد:

تشویق و حمایت مادی و معنوی از افشا کنندگان فساد

جلسه کارگروه ارتقاء نظام سلامت اداری و مقابله با مفاسد اقتصادی با نام و یاد خداوند متعال  و با خیر مقدم محمدرضا دعایی، عضو و دبیر کارگروه با محوریت موضوعات دستور جلسه ، برنامه ها و راهکارها در خصوص بسترهای فسادزا و تعارض منافع مطابق اصول دوازده گانه نقشه پیشگیری و مقابله با فساد در دولت سیزدهم، با دعوت از  معاون محترم وزیر و مدیر عامل شرکت ملی پالایش و پخش آغاز شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران، معاون وزیر نفت با اشاره به شاخص های عملکردی در  دستورالعمل اخیر ریاست جمهوری در خصوص ارتقای سلامت اداری و ایجاد شفافیت ، افزود: بحث شفاف سازی در سیستم، رویه ها و عملکردها باید وجود داشته باشد و با تاکید بر اینکه در موضوع فساد باید به فکر پیشگیری باشیم ، ادامه داد : مبارزه با فساد به این معنا نیست که اجازه بروز فساد را بدهیم و سپس بفکر رسیدگی به آن باشیم بلکه باید زمینه را به گونه ای فراهم کنیم که امکان فساد وجود نداشته باشد.

جلیل سالاری با اشاره به نقش نظارتی برخی ساختارها در سازمان های دولتی، گفت : بطور مثال سازمان حسابرسی وظیفه نظارت بر موضوعات مالی را دارد و دستگاهی دیگر وظیفه بازرسی برون سازمانی را بر عهده می گیرد، تصریح کرد، اصل قضیه این است که رویه ها را اصلاح کنیم تا موضوع شفاف بوده و امکان امضای طلایی یا بروز فساد وجود نداشته باشد تا حتی اگر کسی هم بخواهد در مجموعه تخلفی انجام دهد، شرایط فراهم نباشد که این مهم وظیفه مدیران مجموعه و کارگزاران نظام است.

مدیر عامل شرکت ملی پالایش و پخش، با تاکید براینکه در حوزه پالایش و پخش این وظیفه خطیرتر است، ادامه داد: در این صنعت دامنه ارتباط با مردم گسترده تر است و باید علاوه بر پاسخگویی، در خصوص حقوق شهروندی نیز درست عمل کنیم. اگر در داخل سازمان رضایتمندی بین کارکنان ایجاد شود و گردش مکاتبات و پاسخگویی وجود داشته باشد، در حوزه برون سازمانی نیز مشکلات کاهش پیدا خواهد کرد. نظام پاسخگویی مهم است و اگر کسی مراجعه می کند باید با صبر و دقت پاسخگو باشیم و اقناع گری انجام دهیم.

مهندس سالاری گفت: بخشی از رویه ها باید اصلاح شود و اگر دولت می گوید درگاه ملی مجوزها یکپارچه باشد، هدف این است که در این درگاه همه افراد بتوانند درخواست بدهند.و  باید شیوه نامه درستی وجود داشته باشد تا رویه شخصی خود را نداشته باشیم و آنچه که قانون می گوید را مبنا قرار دهیم. در این راستا، مدیران در زیرمجموعه خود باید به همین روش و شیوه عمل کنند.

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران افزود: اگر جدیت در مبارزه با فساد داشته باشیم و برخورد شود، زمینه فساد در سیستم ریشه کن می شود. باید به گونه ای عمل کنیم تا زمینه بروز تخلف در مجموعه به صفر برسد. با این اقدام دستگاه های نظارتی جمع می شوند و نیازی به حضورشان نخواهد بود. این برمی‌گردد به تک تک مدیران که در زیرمجموعه خود درست عمل کرده و مسایل را پایش کنند. همچنین با رفتارهای اعتقادی قطعا این تعداد پرونده که در هیات ها داریم، وجود نخواهد داشت.و اگر انتخاب درست باشد و افراد سالم و صالح را گزینش کنیم، به مبارزه با فساد در سازمان کمک خواهیم کرد،

معاون وزیر نفت در امور پالایش و پخش با اشاره به اینکه اگر فضا باز باشد قطعا چنین شرایطی پیش نمی آید، ما در خیلی مواقع ، جایی روی موضوعاتی قصد  پوشش گذاری داریم،  اگر شخصی یا فردی اظهارنظر یا اعلامی کرد ، شاید نسبت به او برخورد کنیم، گاها در سیستم ها بوده ، در جلسات اگر کسی حضور پیدا می کرد ، می گفتند نشت اطلاعات مفسده انگیز را از اینجا می خواهد بیرون ببرد، این فرد را طرد می کردند و حضورش را  رد می کردند و  وجودش را خطا می دانند زیرا زمینه بروز تخلفات بوده، حالا در کمیته ها، مناقصات و ...  . لذا فردی که یک مورد تخلف را با حفظ حرمت ها و با رعایت اخلاق اسلامی، گفتار و رفتار اسلامی باشد و نشود که با آبروی افراد بازی شود، به صرف نظریه شخصی نباشد زیرا اینها عقوبت دارد و باید تحقیق شود مبادا با آبروی افراد بازی شود، باید با دقت عمل کنیم تا آبروی کارکنان خدشه دار نشود. ولی اگر کسی سلامت نفس دارد رسیدگی میکند، پیگیری می کند و نهایتا موضوعی را هم از جهت افشا و هم از جهت اصلاح گزارش می دهد ، بعد از بررسی و اطمینان از درستی موضوع آن فرد باید تشویق و حمایت مادی و معنوی شود . به این معنی که کسانی که در این بخش فعالیت می کنند، از آنجا که در حال حاضر  فضای رسانه ها غبارآلود است و افراد ناشناخته هر حرفی را منعکس می کنند و با آبروی اشخاص بازی می شود، هر کسی در جایگاه خود بایستی درست رفتار کند، اگر همه  مجموعه یکپارچه گی و سلامت داشته باشند چالش ها و آسیب های امروز را نخواهیم داشت.

سالاری با بیان اینکه توجیه کردن اشخاص خیلی مهم است زیرا حوزه تخصصی است، گفت: ریسک پذیری هم مهم است و اگر مدیری در مسئولیتی قرار گرفت و کشور را از یک شرایط سخت با تصمیمات خود عبور داد، بعد از عبور از بحران برایش ایجاد پرونده و دردسر نشود زیرا اینکه در بحران به درستی مدیریت انجام شود، اهمیت زیادی دارد.

وی با تاکید بر اینکه سیستم باید شفاف باشد، ادامه داد: اگر شفاف سازی به موقع اتفاق بیافتد و پاسخگویی انجام شود، مسائلی که داریم سریعا حل می شود. نوع برخورد ما هم اثرگذار است زیرا اگر کسی وارد قضیه شد و خوب نتوانستیم تبیین کنیم، ابهام ایجاد خواهد شد.

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران افزود: سوت زنی در فضای مجازی اغلب درست نیست و مبنای تحقیق درست ندارد و بازی با آبروی اشخاص است. باید در این زمینه ها مراقبت کنیم. وظایف بازرسی و حسابرسی در این بخش خیلی سنگین است و باید دقت لازم را داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه آنکه نقش نظارتی دارد باید ملاحظات و شرایط کشور را ببیند، گفت: کسی می تواند درست تصمیم بگیرد که تجربه و دانش کافی داشته باشد تا شعار رهبر معظم انقلاب و دولت در جهاد تبیین اتفاق بیافتد.

سالاری ادامه داد: سند تحول یکی از بخش ها فسادستیزی و شفافیت است و برای رسیدن به آن باید بستر نرم افزاری و سخت افزاری فراهم شود. امیدوارم این نشست ها و نبادل نظرها موجب حل مشکلات و اصلاح رویه ها گردد و جناب آقای افشاریان با درایتی که دارند بتوانند وفاق جمعی را ایجاد نمایند.

 

 


١٥:١٤ - سه شنبه ١١ بهمن ١٤٠١    /    شماره : ١٤٤٤٢    /    تعداد نمایش : ٤٢٤