چاپ        ارسال به دوست

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی تاکید کرد:

ضرورت جهاد تبیین برای مبارزه با فساد و ارتقای سلامت اداری

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران، جلیل سالاری در جلسه صیانت از حقوق شهروندی و شفاف سازی و جلوگیری از راه های فسادزا با اشاره به شاخص های عملکردی در دستورالعمل اخیر ریاست جمهوری در خصوص ارتقای سلامت اداری و ایجاد شفافیت، افزود: بحث شفاف سازی در سیستم، رویه ها و عملکرد ها باید وجود داشته باشد.

وی با تاکید بر اینکه در موضوع فساد باید به فکر پیشگیری باشیم، ادامه داد: مبارزه با فساد به این معنا نیست که اجازه بروز فساد را بدهیم و سپس به فکر رسیدگی به آن باشیم بلکه باید زمینه را به گونه ای فراهم کنیم که امکان فساد وجود نداشته باشد.

سالاری با اشاره به نقش نظارتی برخی ساختارها در سازمان های دولتی، گفت: به طور مثال سازمان حسابرسی وظیفه نظارت بر موضوعات مالی را دارد و دستگاهی دیگر وظیفه بازرسی برون سازمانی را بر عهده می گیرد.

وی تصریح کرد: با این حال، اصل قضیه این است که رویه ها را اصلاح کنیم تا موضوع شفاف بوده و امکان امضای طلایی یا بروز فساد وجود نداشته باشد تا حتی اگر کسی هم بخواهد در مجموعه تخلفی انجام دهد، شرایط فراهم نباشد که این مهم وظیفه مدیران مجموعه و کارگزاران نظام است.

معاون وزیر نفت با تاکید بر اینکه در حوزه پالایش و پخش این وظیفه خطیرتر است، ادامه داد: در این صنعت دامنه ارتباط با مردم گسترده تر است و باید علاوه بر پاسخگویی، در خصوص حقوق شهروندی نیز درست عمل کنیم.

وی افزود: اگر در داخل سازمان رضایتمندی بین کارکنان ایجاد شود و گردش مکاتبات و پاسخگویی وجود داشته باشد، در حوزه برون سازمانی نیز مشکلات کاهش پیدا خواهد کرد. نظام پاسخگویی مهم است و اگر کسی مراجعه می کند باید با صبر و دقت پاسخگو باشیم و اقناع گری انجام دهیم.

سالاری گفت: بخشی از رویه ها باید اصلاح شود و اگر دولت می گوید درگاه ملی مجوزها یکپارچه باشد، هدف این است که در این درگاه همه افراد بتوانند درخواست بدهند.

وی ادامه داد: در اینجا نیز البته باید شیوه نامه درستی وجود داشته باشد تا رویه شخصی خود را نداشته باشیم و آنچه که قانون می گوید را مبنا قرار دهیم. در این راستا، مدیران در زیرمجموعه خود باید به همین روش و شیوه عمل کنند.

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران افزود: اگر جدیت در مبارزه با فساد داشته باشیم و برخورد شود، زمینه فساد در سیستم ریشه کن می شود.

وی تاکید کرد: باید به گونه ای عمل کنیم تا زمینه بروز تخلف در مجموعه به صفر برسد. با این اقدام دستگاه های نظارتی جمع می شوند و نیازی به حضورشان نخواهد بود. این برمی‌گردد به تک تک مدیران که در زیرمجموعه خود درست عمل کرده و مسایل را پایش کنند. همچنین با رفتارهای اعتقادی قطعا این تعداد پرونده که در هیات ها داریم، وجود نخواهد داشت.

سالاری با اشاره به اینکه اگر انتخاب درست باشد و افراد سالم و صالح را گزینش کنیم، به مبارزه با فساد در سازمان کمک خواهیم کرد، تصریح کرد: در موضوع مبارزه با فساد باید با دقت عمل کنیم تا آبروی کارکنان خدشه دار نشود. از سوی دیگر اگر یکی از افراد، فسادی را گزارش کرد، بعد از بررسی و اطمینان از درستی موضوع، آن فرد باید تشویق و حمایت مادی و معنوی شود.

معاون وزیر نفت ادامه داد: فضای رسانه ها اکنون غبارآلود است و افراد ناشناخته هر حرفی را منعکس می کنند و با آبروی اشخاص بازی می شود. هرکسی در جایگاه خود باید درست رفتار کند. اگر همه مجموعه یکپارچگی و سلامت داشته باشد، چالش ها و آسیب های امروز را نخواهیم داشت.

سالاری با بیان اینکه توجیه کردن اشخاص خیلی مهم است زیرا حوزه تخصصی است، گفت: ریسک پذیری هم مهم است و اگر مدیری در مسئولیتی قرار گرفت و کشور را از یک شرایط سخت با تصمیمات خود عبور داد، بعد از عبور از بحران برایش ایجاد پرونده و دردسر نشود زیرا اینکه در بحران به درستی مدیریت انجام شود، اهمیت زیادی دارد.

وی با تاکید بر اینکه سیستم باید شفاف باشد، ادامه داد: اگر شفاف سازی به موقع اتفاق بیافتد و پاسخگویی انجام شود، مسائلی که داریم سریعا حل می شود. نوع برخورد ما هم اثرگذار است زیرا اگر کسی وارد قضیه شد و خوب نتوانستیم تبیین کنیم، ابهام ایجاد خواهد شد.

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران افزود: سوت زنی در فضای مجازی اغلب درست نیست و مبنای تحقیق درست ندارد و بازی با آبروی اشخاص است. باید در این زمینه ها مراقبت کنیم. وظایف بازرسی و حسابرسی در این بخش خیلی سنگین است و باید دقت لازم را داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه آنکه نقش نظارتی دارد باید ملاحظات و شرایط کشور را ببیند، گفت: کسی می تواند درست تصمیم بگیرد که تجربه و دانش کافی داشته باشد تا شعار رهبر معظم انقلاب و دولت در جهاد تبیین اتفاق بیافتد.

سالاری ادامه داد: سند تحول یکی از بخش ها فسادستیزی و شفافیت است و برای رسیدن به آن باید بستر نرم افزاری و سخت افزاری فراهم شود.

بازنگری دستورالعمل ارتقای سلامت اداری

در این مراسم همچنین محمودرضا افشاریان، رئیس کارگروه نظام سلامت اداری شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران گفت: بعد از تکلیف بازنگری دستورالعمل ارتقای سلامت اداری بر اساس اصول ۱۲ گانه که رییس جمهور فرمودند، این دستورالعمل را بازنگری کردیم.

وی ادامه داد: نامه هم اخیرا از دفتر ریاست جمهوری رسیده که چند چالش مرتبط در خصوص فسادستیزی و ارتقای سلامت اداری تبیین شده و لازم است سریعتر در خصوص آن اعلام نظر شود.

افشاریان با اشاره به اینکه این چالش ها شامل تعارض منافع، انحصار، تنظیم گری و شفافیت است، افزود: اگر خبری به ما رسید، خبر فساد را باید بررسی و تحقیق کنیم و در صورتی که محرز بودن فساد قطعی شد، برای فرد اعلام کننده فساد تشویق باید درنظربگیریم. این درحالی است که در سال های گذشته با کسی که کشف فساد می کرد، برخورد می کردند. همچنین در خصوص نامه های مرتبط با ارتقای سلامت اداری تعلل می شد.

 


١٤:٥٤ - پنج شنبه ٦ بهمن ١٤٠١    /    شماره : ١٤٤٣٩    /    تعداد نمایش : ٤١٠