چاپ        ارسال به دوست

معاون وزیر نفت در امور پالایش و پخش در مراسم رونمایی از سامانه سدف مطرح کرد

قاچاق فرآورده های نفتی در مرز مشترک با سه کشور به صفر رسید

 

معاون وزیر نفت در امور پالایش و پخش فراورده های نفتی از به صفر رسیدن قاچاق فرآورده های نفتی در مرزهای افغانستان، ارمنستان و کردستان خبر داد. 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران، علیرضا صادق آبادی؛ در مراسم رونمایی از سامانه سدف (سامانه دریافت فرآورده‌های نفتی) تصریح کرد: باتوجه به اینکه سامانه تجارت آسان از امنیت لازم و شفافیت در عملیات ثبت و نگهداری اطلاعات متقاضیان بازار فراورده های نفتی و سوخت برخوردار نبود؛ طراحی سامانه سدف در دستور کار قرار گرفت.

صادق آبادی اظهار کرد: شرکت ملی پخش فراورده های نفتی با همکاری و تعامل مناسبی که با ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز کشور به منظور تجمیع اطلاعات انجام داد، سرانجام این مهم محقق شد.

وی افزود: در حال حاضر ۵۰ سامانه به سامانه سدف متصل هستند و تمام اطلاعات درخواست کنندگان به عنوان بانک اطلاعاتی در اختیار سایر سازمان ها قرار می گیرد که به این واسطه بسیاری از پرونده های قاچاق در سال های گذشته کشف و بازگردانده شدند.

صادق آبادی گفت: با توجه به پتانسیل بالای قاچاق در نتیجه افزایش نرخ ارز و نوسان قیمت نفت در مرزهای  افغانستان، کردستان و ارمنستان، موضوع قاچاق کاملا در این مرزها کنترل شده است.

به گفته وی می توان مدعی شد که با رونق تجارت فراورده ها در مرزهایی مانند افغانستان قاچاق سوخت کاملا به صفر رسیده و تنها در پاکستان است که قاچاق سوخت کاملا از بین نرفته است.

صادق آبادی تصریح کرد: این سامانه جامع ترین سامانه ای است که امکان ارائه اطلاعات به سایر سازمان ها را فراهم کرده است؛ به این واسطه حتی شرکت هایی که فرار مالیاتی در سال های گذشته داشته اند شناسایی شدند.

 

وزیر نفت: روزانه 200 میلیون لیتر فرآورده توزیع می شود

همچنین وزیر نفت در این مراسم با اشاره به توزیع روزانه 200 میلیون لیتر فرآورده نفتی مایع گفت: صادرات فرآورده‌های نفتی ایران در سال ۹۸ نسبت به سال 91، چهار برابر و برای نخستین بار ۲۳ میلیون تن فرآورده از کشور صادر شد که در تاریخ کشور سابقه نداشته است.

بیژن زنگنه مطرح کرد: ظرفیت پایانه‌های صادرات فرآورده‌های نفتی ما ظرف دو تا سه سال گذشته، سه برابر شده، این در حالی است که ما در سال‌های اخیر همیشه با مشکل ظرفیت پایانه‌ها روبه‌رو بوده‌ایم.

زنگنه با انتقاد از اینکه که برخی خیال می‌کنند صادرات فرآورده‌های نفتی کار ساده‌ای است، گفت: این طور نیست که صادرات فرآورده‌های نفتی ساده باشد، بلکه ما بسیار زحمت کشیدیم و سبب شدیم جلو قاچاق را بگیریم که صادرات فرآورده وارد کانال رسمی شود.

وی با اشاره به نامه ای که دراین خصوص به ریاست جمهوری نوشته است، توضیح داد: در حال حاضر  به‌ طور میانگین روزانه حدود ۲۰۰ میلیون لیتر فرآورده در کشور توزیع می‌کنیم که حجم عظیمی از آن هم یارانه‌ای است؛ به‌ تازگی برای رئیس جمهوری نامه‌ای نوشتم همراه با رونوشتی به دفتر مقام معظم رهبری و آقای دکتر رئیسی، مبنی بر این که ما در سال ۹۸، نزدیک به ۸۰ میلیارد دلار در بخش فرآورده‌های نفت و گاز، یارانه پرداخت کرده‌ایم که رقمی بسیار بزرگ است.

زنگنه با اشاره به این که این رقم پارسال اندکی کمتر بوده و دلیل آن هم کاهش قیمت نفت بوده است، افزود: به هر حال در شرایط کنونی که نمی‌توانیم قیمت‌ها را اصلاح کنیم، بزرگترین کاری که می‌توانستیم انجام دهیم و بالاترین هنری که داشتیم این بود که ابزاری برای کنترل داشته باشیم که سدف حاصل همین برنامه‌ریزی‌ها بوده است.

وی با تاکید بر کاهش دخالت انسان در سدف گفت: حتی زمانی که برای نمونه یک نیروگاه سوخت اضافه بخواهد، سامانه می‌تواند آن را کنترل کند؛ اعداد در حوزه فرآورده‌های نفتی بزرگ هستند و هر انسانی ممکن است وسوسه شود، ما چند کیلومتر مرز دریایی، زمینی و ... با قیمت‌های متفاوت در آن طرف مرز وسوسه‌انگیز است.

وزیر نفت با اینکه این سامانه، آخرین اقدامی است که در این دولت از آن رونمایی می‌کنیم، گفت: من از زحمات همه این دستگاه‌ها از جمله وزارت اطلاعات که در این نوع سامانه‌ها تخصص پیدا کرده‌اند، ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی و شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران تشکر می‌کنم.

 

صرفه جویی 10 میلیارد لیتر در سوخت 

همچنین در این مراسم رئیس ستاد مبارزه با قاچاق ارز و کالا در کشور از صرفه جویی 10 میلیارد لیتر سوخت بواسطه راه اندازی سامانه های مربوط به کنترل نظارت سوخت خبر داد.

علی مویدی خرم آبادی ضمن قدردانی از وزارت نفت و تیم فعال در خصوص کاهش آمار قاچاق سوخت بیان  کرد: دراین دولت باتوجه به اقدامات صورت گرفته شاهد کمترین قاچاق سوخت در کشور هستیم. 

وی گفت: اتفاقاتی که در مبارزه با  قاچاق کالا و ارز دراین دولت افتاد سیاستگذاری ها و برنامه ریزی ها دانش محور بوده است. 

گفتنی است آیین رونمایی از سامانه در خواست فراورده های نفتی(سدف) با حضور وزیر نفت، رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران و مدیر برنامه ریزی شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران بعد از ظهر روز دوشنبه(11 مرداد ماه 1400) در طبقه پانزدهم وزارت نفت برگزار شد.

 


٠٨:٢٣ - سه شنبه ١٢ مرداد ١٤٠٠    /    شماره : ١٢٩٢٧    /    تعداد نمایش : ١٩٦