چاپ        ارسال به دوست

دستاوردهای صنعت پالایش نفت همراه با تدبیر و امید

در سالی که از سوی مقام معظم رهبری با عنوان جهش تولید نامگذاری شده است، با اتکاء به ظرفیت‌های موجود و اجرای فعالیت هایی چون بومی‌سازی تجهیزات، ارتقای دانش و فناوری، استفاده بهینه از ظرفیت های نیروی انسانی، فرآیند جهش تولید شتاب گرفت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران به نقل از ایلنا، نیازی به تاکید نیست که کشور درحال حاضر با شرایط سخت و پرالتهاب تحریم ها مواجه است و سیاست‌های آمریکا درآمد نفتی  ایران را  محدود کرده است؛ اما صنعت نفت توانسته با تبدیل این تهدید به فرصت، سایر ظرفیت های کشور در بخش هایی که مستقیم و غیر مستقیم وابسته به صنعت نفت بوده اند را شکوفا کند.

با نگاهی به پیشینه و اقدامات انجام شده می توان گفت از جمله حوزه هایی که توانسته مفهوم حمایت از رونق تولید را به صورتی تمام و کمال، رنگ و صبغه ای واقعی ببخشد، صنعت پالایش بوده است.

زمینه سازی برای تولید هرچه بیشتر فرآورده‌های نفتی با استانداردهای روز دنیا و رساندن میزان آن به سطحی که بتواند علاوه بر اقناع بازار داخلی، پاسخگوی نیاز سایر کشورها و ارزآوری برای ایران نیز باشد از جمله دستاوردهایی است که  به رغم موانع موجود با همت و تلاش نیروهای پرتلاش این مجموعه محقق شد.

شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران در سال های اخیر با تمرکز روی اجرای پروژه های پالایشی و افزایش ظرفیت واحدهای پالایشی توانسته است تراز مثبت تولید نسبت به مصرف بنزین را ایجاد نماید.

مطابق برنامه ریزی های انجام شده و با توجه به جایگاه کشور در منطقه از نظر بهره‌وری  و تراز مثبت تولید نسبت به مصرف بنزین، ایران در آینده ای نه چندان دور  به هاب تولید و صادرات بنزین در منطقه بدل خواهد شد.

امروز در شرایطی به سر می بریم که ظرفیت روزانه تولید بنزین کشور، 115 میلیون لیتر است؛ در سال 91 تولید بنزین با استاندارد یورو 4 صفر بوده ؛ این در حالی است که این میزان امروز به 91 میلیون لیتر با استانداردهای زیست محیطی یورو 4 رسیده است.  

در حال حاضر هیچ کشوری در منطقه چنین حجمی از بنزین را تولید نمی کند و به همین دلیل کشور برسکوی نخست تولید در منطقه ایستاده است. تولید نفت‌گاز نیز هم اکنون به 125 میلیون لیتر در روز رسیده که 54 میلیون لیتر آن دارای استاندارد یورو 4 است؛ با بهره برداری از واحد تصفیه هیدروژنی پالایشگاه اصفهان طی ماه‌های آینده، 20 میلیون لیتر دیگر نفت‌گاز با استاندارد یورو 4 به تولید کشور اضافه خواهد شد.

همچنین با تدوین و اجرای برنامه های جامع از سوی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی علاوه بر فراهم شدن زمینه برای ایجاد ارزش افزوده در زنجیره تولید؛ شرایط فروش فرآورده ها نیز در محیطی شفاف و بدون انحصار و رانت، از طریق بازار بورس انرژی تسهیل شد.

احیای صادرات فرآورده های نفتی از دو مرز دریا و خشکی به چرخه ارزآوری کشور کمک کرد تا سختی تحریم‌ها کام کشور را کمتر تلخ کند.

همزمان با این تلاش ها، اخیرا نیز طرح هایی در حوزه پالایشگاهی، ذخیره سازی و انتقال به بهره برداری رسیدند که ضمن بسترسازی برای خودکفایی در تولید محصولات کلیدی که تا پیش از این از بازارهای خارجی تامین می شدند به درآمدزایی کشور هم کمک کنند.

همچنین  باید اشاره ای به توسعه سهم سی ان جی به عنوان سوخت ملی در  سبد سوخت خودروها داشت که طی جهش دوم خود و پس از تصویب شورای اقتصاد با انجام کارهای زیربنایی گامی محکم در جهت متنوع سازی سبد سوخت کشور محسوب می شود. این طرح علاوه بر داشتن اثرات مطلوب زیست محیطی، آثار مثبت اقتصادی فراوانی برای شهروندان و دولت دارد. همچنین اجرای این طرح به ایجاد اشتغال برای جوانان و رونق تولید در کشور منجر خواهد شد.

این شرکت امیدوار است علاوه بر کسب دستاوردهای مناسب در خصوص وظایف محوله ضمن تثبیت جایگاه خود به عنوان یک نهاد حاکمیتی، توانسته باشد با مسئول دانستن خود در قبال مردم و هموطنان، به خوبی از پس مسئولیت های اجتماعی خود برآمده باشد.

 

 


١٢:١٥ - پنج شنبه ١٣ شهريور ١٣٩٩    /    شماره : ١٢٢٧١    /    تعداد نمایش : ٤٥٧