چاپ        ارسال به دوست

ظهر امروز

طرح تولید نرمال هگزان با حضور رئیس جمهوری افتتاح می شود

طرح بهبود كمي و كيفي محصولات واحد ايزومريزاسيون واستحصال نرمال هگزان پليمر گريد در پالایشگاه امام خمینی(ره) شازند امروز با حضور رئیس جمهوری به صورت ویدئو کنفرانس رسما افتتاح می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی پالایش و پخش فرآوردهای نفتی ایران، اهمیت عملیاتی شدن این طرح به خودکفایی کشور درتولید این محصول بازمی گردد که در نهایت منجر به ممانعت از واردات سالانه بيش از 50،000 تن نرمال هگزان پليمر گريد به صنایع خواهد شد.

درحال حاضر واحد ايزومريزاسيون پالایشگاه امام خمینی(ره) شازند با ظرفيت 8500 بشكه در روز جهت تبديل نفتاي سبك تصفيه شده با عدد اكتان كمتر از 70 در يك راكتور كاتاليستي به بنزين سبز تبديل مي کند. براین اساس تصمیم گرفته شد تا با تغييراتي كه حداقل هزينه ها را در برمی گرفت به افزايش كمي و كيفي محصول ايزومريت و استحصال محصول جديد نرمال هگزان پليمر گريد پرداخته شود.

اين در حالي است كه محصول نرمال هگزان، بطور كلي وارداتي بيش از 30،000 تن در سال دارد و بازار مصرف خوبي در پتروشيمي ها و صنايع روغن كشي كشور به خود اختصاص داده است، که با خودکفایی در تولید این محصول از خروج سالیانه میلیون ها ارز از کشور جلوگیری خواهد شد.

این طرح با هدف ايجاد تغييرات و اصلاحاتي در شرايط عملياتي و كاربري تجهيزات واحد ايزومريزاسيون انجام شده است. به نحوي كه منجر به افزايش ظرفيت واحد، افزايش كيفيت محصول ايزومريت و ارتقاء عدد اكتان آن تا مقادير طراحي و استحصال حداقل سالانه 70،000 مترمكعب نرمال هگزان پليمر گريد با ارزش بالغ بر 45 ميليون دلار در سال می شود.

گفتنی است از جمله اهداف این طرح استحصال سالانه بيش از 70،000 مترمكعب نرمال هگزان كه بيش از كل ظرفيت مورد نياز كشور است و مي تواند سوددهي واحد را بطور قابل ملاحظه اي افزايش دهد.

 

 


١٠:٥٢ - پنج شنبه ٥ تير ١٣٩٩    /    شماره : ١٢١٧٠    /    تعداد نمایش : ٤٣١