مديريت بازرگاني شركت ملي پالايش و پخش فرآورده هاي نفتي ايران به استناد اسناد و قوانین بالادستی کشور و در راستاي تحقق اهداف عالي وزارت نفت و سیاست­ های کلی نظام جمهوری اسلامی ایران، مسئوليت مطالعه، بررسی و تعيين خط­ مشی­ ها و سياست­ هاي راهبردي در حوزه تجارت و صادرات فرآورده ­هاي نفتي و توانمندسازي فناوري و توليد داخل تجهيزات و مواد مصرفي استراتژيك شركت­ هاي زير مجموعه شركت ملي پالايش و پخش را به عهده دارد. بر همين اساس مطالعه، شناسایی و تجزیه و تحلیل بازارهای بالفعل و بالقوه فرآورده­ های نفتی در حوزه کشورهای همسایه، بازارهای فرامنطقه ای و بین المللی و امکان رقابت در بازارهای مذکور با رویکرد تثبیت نقش و جایگاه ایران به عنوان صادرکننده فرآورده­ های نفتی در دستور کار قرار گرفته است. همچنین جمع ­آوري و مطالعه اطلاعات مربوط به نيازهاي راهبردي و شناسايي توانمندي­ هاي آشكار و نهفته مخترعان و نوآوران و توليدكنندگان داخلي در راستای ایجاد فهرست بلند دستگاه مرکزی وزارت نفت، ايجاد تعامل موثر بين سازنده و توليدكننده با مصرف­ كننده نهايي و ترويج فرهنگ خودباوري با هم­ افزايي توانمندي ­هاي بالفعل و ايجاد بستر شكوفايي توانايي­ هاي بالقوه از استراتژی­ های مد نظر می­باشد.

اين مديريت با عنايت به سياست­ هاي پشتيباني ساخت داخل و برنامه پنجم توسعه و سند چشم انداز در افق 1404 و در راستاي تحقق اهداف اقتصاد مقاومتي، با تدوين نقشه راه توانمندسازي فناوري و توليد داخل تجهيزات و مواد مصرفي صنايع پالايش، انتفال و توزيع با نگاه صادرات محور، و با اجراي راهكارهاي هدايت و حمايت از مخترعان، مبتكران، توليدكنندگان داخلي و شركت هاي دانش بنيان، به دستاوردهاي قابل ملاحظه اي نائل آمده كه بالغ بر ميلياردها ريال صرفه جوئي در پي داشته است.

مديريت بازرگاني در ساختار سازمانی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی، زیر مجموعه مستقیم مدیر عامل و شامل معاونت­ های زير مي­باشد:

1.     معاونت بازاریابی فرآورده ­های نفتی

2.     معاونت مهندسی پشتیبانی ساخت داخل

3.     معاونت شناسایی و ارزیابی فنی بازرگانی منابع

هر یک از قسمت ­ها، وظایف و مسئولیت­ های خاصی را بر عهده داشته و نقش خود را در رسیدن به اهداف مشخص شده مدیریت بازرگانی ایفا می­ نمایند.

معاونت بازاریابی فرآورده ­های نفتی

این معاونت وظیفه مهم شناسایی بازار، توسعه و گسترش بازارهای هدف ، شناسایی و جذب مشتریان، ایجاد اطمینان و اعتماد در آنها و صادرات انواع فراورده­ های نفتی را در فضای کاملا رقابتی، سالم و شفاف از طریق بورس انرژی در دستور کار خود دارد و بخش های ذیل را شامل می­شود:

-         بخش بازاریابی

-         بخش بررسی قیمتها و تحقیقات بازار

-         بخش عرضه در بورس

 واحدهای فوق به بررسی شرایط سیاسی، اقتصادی و امنیتی بازار منطقه ای و بین المللی، تجزیه و تحلیل گزارشات و داده های مربوط به بازار فرآورده از طریق تعاملات مستمر با واحدها و مدیریت ­های مرتبط با تولید، تامین و توزیع فرآورده و پیگیری و بررسی درخواست­ ها، نیازها و مشکلات مشتریان فرآورده می­ پردازد و با بکارگیری سیاست­ های بازاریابی، چانه­ زنی و مذاکرات با فعالان و تجار مربوطه، اقدام به شناسایی بازار هدف و مقاصد صادراتی و عرضه فرآورده از طریق بورس انرژی ایران می­ نماید. مشاهده عرضه فرآورده ­های نفتی صادراتی در بورس انرژی و کالا از طریق وب سایت شرکت مدیریت فناوری بورس تهران به نشانیwww.tsetmc.com امکان­پذیر است.           

    گسترش بازار صادراتی فراورده و بکارگیری مکانیزم­ های مختلف فروش باتوجه به نیاز منطقه و مشتری، استفاده از بستر بورس انرژی برای فروش فراورده در جهت ایجاد رقابتی و حفظ امنیت اقتصادی و تجاری و توسعه زیرساخت­ های مربوطه، رایزنی و مذاکره با سازما­ن­ های مختلف از جمله گمرک، وزارت صمت، وزارت امورخارجه و ... به منظور حل و کاهش مشکلات صادرات فراورده در مرزها و محدودیت­ های مربوطه از دیگر اقدامات این شرکت می­ باشد.

      شایان ذکر است مشتریان فرآورده یه منظور  کسب اطلاعات لازم در خصوص خرید و صادرات فراورده­ های نفتی از طریق بورس، به وب سایت شرکت بورس انرژی ایران به نشانی www.irenex.com  و شرکت بورس کالای ایران به نشانی www.ime.co.ir مراجعه فرمایند.

ضمنا مراحل خرید فراورده های نفتی توسط متقاضیان فرآورده به شرح ذیل می­باشد:

1-   مراجعه به یکی از کارگزاران بورس انرژی ایران

2-   ارائه مدارک و مستندات لازم جهت اخذ کد بورسی

3-  ارسال درخواست­ های خرید مربوط به فرآورده­ های نفتی همچون بنزین، نفت­گاز، گازمایع، سوخت جت، نفت­ سفید و نفتا به کارگزار خریدار

4-   رصد عرضه­ های شرکت ملی پالایش و پخش در رینگ بین­ الملل بورس انرژی

5-   هماهنگی با کارگزار خریدار جهت انجام معامله در بورس انرژی ایران درخصوص عرضه­ های شرکت ملی پالایش وپخش

6-   مراجعه به شرکت ملی پخش فراورده ­های نفتی ایران پس ازبرنده شدن در معاملات بورسی جهت پرداخت وجه­ المعامله، عقد قرارداد و دریافت حواله برداشت

 

معاونت مهندسی پشتیبانی ساخت داخل

این معاونت وظیفه مهندسی ساخت و پشتیبانی کالا را به عهده دارد و شامل بخش­ های زیر است:

-       مهندسی پشتیبانی ساخت تجهیزات مکانیکی، دستگاه­ها و ماشین­آلات

-       مهندسی پشتیبانی ساخت تجهیزات برق، ابزار دقیق و مخابرات

-       مهندسی پشتیبانی ساخت مواد شیمیایی و پالایشی

این بخش­ ها با جمع آوری اطلاعات تولید کنندگان داخلی از طریق برگزاری جلسات کارشناسی و بازدیدهای میدانی از کارخانجات و كارگاه­ ها و تولیدات سازندگان داخلی نسبت به ارزیابی فنی و اقتصادی آنها بر اساس شیوه نامه ارزیابی سازندگان و تأمین کنندگان وزارت نفت اقدام نموده و تولیدکنندگان حائز شرایط را به کمیته فنی بازرگانی دستگاه مرکزی در شرکت ملی پالایش و پخش جهت قرار گرفتن در فهرست بلند دستگاه مرکزی وزارت نفت معرفی می نمایند.

بخش دیگری از وظایف این مجموعه بررسی و شناسایی نیازهای فنی و عملیاتی شامل قطعات یدکی، مواد و خدمات فنی مهندسی واحدهای تابعه از طریق برگزاری نمایشگاه­ های بین‌المللی و تخصصی، جلسات کارشناسی و بازدیدها بوده، و همچنین ایجاد ارتباط موثر و کاری بین سازندگان داخلی و واحدهای عملیاتی تابعه از جمله فعالیتهای این مجموعه می باشد. با تشدید تحریم ­ها این مجموعه فعال­ تر شده و با شناسایی شرکت­ های دانش بنیان و توانمند صنعتی گام­ های استوارتر در جهت خودکفایی صنعت عظیم نفت گام بر می­دارد.

 

معاونت شناسایی و ارزیابی فنی بازرگانی منابع

این معاونت وظیفه شناسایی و ارزیابی کیفی عام منابع را به عهده دارد و شامل بخش ­های زیر است:

-       شناسایی و ارزیابی فنی بازرگانی سازندگان

-       شناسایی و ارزیابی فنی بازرگانی تأمین­ کنندگان

این بخش­ها با همکاری و تعامل سازنده با مجموعه معاونت مهندسی پشتیبانی ساخت داخل و در راستای تهيه و تأمين به موقع كالاها و تجهیزات مورد نياز صنايع پالايشي کشور همواره بر شناسایی سازندگان داخلی به منظور حمایت پایدار و کارامد از تولیدات داخلی و شناسایی تأمین­ کنندگان توانمند در تأمین اقلام راهبردی تحریمی همت و تلاش گمارده است. بدین منظور این معاونت ضمن همکاری موثر در تهیه، تدوین  و بازنگری ويرايش مختلف دستورالعمل­ هاي ارزيابي صلاحیت و رتبه ­بندی سازندگان و تأمین­ کنندگان داخلي دستگاه مرکزی وزارت نفت همواره تلاش می­کند با بازديد از توانمندي­هاي شركت­هاي سازنده و قابلیت­های شرکت­های تأمین­ کننده متقاضي حضور در فهرست بلند وزارت نفت (AVL) و ارزيابي و رتبه ­بندی آنها بر اساس دستورالعمل­هاي مربوطه دستگاه مرکزی وزارت نفت را در غنی­ سازی فهرست منابع مورد اطمینان یاری نماید.