چاپ        ارسال به دوست

معاون وزیر نفت:

بهینه‌سازی مصرف سوخت مهمترین ابزار مدیریت غیرقیمتی مصرف سوخت

معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی در حاشیه نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی به تشریح مهمترین مسائل کشور در حوزه مصرف سوخت پرداخت و بهینه‌سازی مصرف سوخت را مهمترین ابزار کنونی کشور برای حل مسئله رشد روزافزون مصرف سوخت عنوان کرد.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های مهدی صبح امروز (جمعه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۲) نشست خبری جلیل سالاری معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی برگزار شد.

سالاری گفت: یکی از چالش‌های کشور، حوزه بهینه سازی مصرف سوخت است. ما آمارهای خیلی خوبی در حوزه مصرف سوخت نداریم.

معاون وزیر نفت اظهار داشت: شدت مصرف انرژی در کشور ما تقریباً چهار برابر متوسط جهانی است که بسیار آمار بالایی است. بنابراین در این بخش وضعیت مناسب نیست.

وی ادامه داد: همچنین در حوزه مصرف سوخت ناوگان حمل و نقل، در سال ۸۶ که بحث ساماندهی مصرف سوخت انجام شد کل خودروهای ناوگان سبک ۹.۷ میلیون خودرو بود. امروز این رقم به بیش از ۲۳ میلیون خودرو رسیده است.

سالاری تصریح کرد: مصارف این خودروها با استانداردهای جهانی تفاوت دارد و بسیار بالاتر است. نزدیک به ۲۲ درصد خودروهای کشور، عمر بالای ۲۰ سال دارند.

مدیرعامل شرکت پالایش و پخش گفت: در سال گذشته حدود چهار میلیون کارت سوخت برای خودروها تولید کردیم.

سالاری با اشاره به معضل خودروهای فرسوده گفت: اسقاط خودروهای فرسوده یکی از مواردی بود که در موضوع مدیریت مصرف سوخت باید انجام می‌شد اما متاسفانه اجرا نشد.

معاون وزیر نفت گفت: در حال حاضر روزانه حدود ۱۰۵ میلیون لیتر بنزین عرضه می شود. اگر مصرف ۲۰ درصد کاهش داشته باشد، یعنی ۲۰ میلیون لیتر در روز کاهش مصرف که رقم قابل توجهی است.

مدیرعامل شرکت پالایش و پخش اظهار داشت: مصرف بنزین در کشور یک روند پرشتاب است. همانطور که مستحضر هستید در سال ۹۹ رشد منفی مصرف بنزین اتفاق افتاد که ناشی از کرونا بود اما پس از آن افزایش شدید مصرف را داشتیم که اکنون به بالاتر از ۱۰۰ میلیون لیتر در روز رسیده است.

سالاری گفت: امروز سوخت هواپیما هر لیتر ۶۰۰ تومان است در صورتی که قیمت بلیط هواپیما را اگر در نظر بگیرید، قابل قیاس با این رقم نیست. نفت سفید امروز ۱۵۰ تومان به ازای هر لیتر، بنزین ۱۵۰۰ تومان و نفت‌گاز ۶۰۰ تومان عرضه می‌شود.

معاون وزیر نفت همچنین به مسئله قاچاق سوخت در نتیجه تفاوت شدید قیمتی با کشورهای همسایه اشاره کرد و گفت: به لحاظ تفاوت قیمتی که با کشورهای همجوار داریم اگر بر مبنای دلار ۲۸ و ۵۰۰ تومان هم در نظر بگیریم، عمدتاً از ۲۵ هزار تومان تا چیزی حدود ۳۰ هزار تومان اختلاف قیمت وجود دارد.


١٥:١٣ - جمعه ٢٩ ارديبهشت ١٤٠٢    /    شماره : ١٤٥٨٨    /    تعداد نمایش : ٥٩