چاپ        ارسال به دوست

ترویج معارف قرآنی در صنعت پالایش کشور

بیست و ششمین دوره مسابقات قرآن کریم و نهج البلاغه ویژه کارکنان و خانواده شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران شرکت‌های تابعه و پالایش نفت (یادواره شهدای مدافع امنیت) در تاریخ ۹ تا ۱۲ اسفند ماه در مشهد مقدس برگزار شد.


این مسابقات در رشته‌های تحقیق، ترتیل، حفظ کل و اجزای قرآن کریم، تفسیر و مفاهیم قرآن کریم و نهج البلاغه در حال برگزاری است.


بر این اساس، مراسم افتتاحیه مرحله پایانی بیست و ششمین دوره مسابقات قرآن و نهج‌البلاغه شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران شامگاه نهم اسفندماه در سالن همایش‌های زائر سرای صنعت نفت به میزبانی مشهد مقدس برگزار شد.علی اصغر اصغری، مدیر پخش فرآورده‌های نفتی منطقه خراسان با تاکید بر اینکه باید جوانان را بر اساس مفاهیم قرآنی تربیت کرد و نباید اجازه داد غربی‌ها فرمان و نسخه چگونه تربیت کردن بدهند، افزود: اگر ما به تعالیم قرآنی تمسک جوییم مشکلات و آسیب‌های اجتماعی جامعه ما برطرف می‌شود.


ایشان افزود: همه ما باید تلاش کنیم نسل‌های آینده را بر اساس آموزه‌های قرآنی تربیت و در این راه ثابت قدم و استوار باشیم.


در ادامه این مراسم مجید شهیدی، رییس روابط عمومی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران، یکی از نکات مثبت این مسابقات در ادوار گذشته را برگزاری منظم و مرتب متسابقین (همکاران و خانواده ها)، در کنار یکدیگر برشمرد.


وی با بیان اینکه قرآن شریف به عنوان معجزه الهی بزرگترین نسخه شفابخش بشریت و رهایی بخش انسان‌ها از منجلاب، کج روی‌ها و انحرافات فکری و اخلاقی است، ادامه داد: این مسابقات کمک زیادی به ترویج معارف قرآنی در سطح جامعه خواهد کرد و فرصت بسیار خوبی برای بهره‌گیری بیشتر از آموزه‌های الهی است.


وی همچنین با قدردانی از شرکت کنندگان مسابقات گفت: قرآن جایگاه و جاذبه خاصی دارد و هیج چیز به پای اهمیت این کتاب شریف و عزیز نمی‌رسد.در ادامه سید محمد علی مجتهد زاده، مسئول روابط عمومی پالایشگاه نفت بندرعباس و دبیر اجرایی این دوره از مسابقات عنوان داشت؛ استقبال جوانان و نوجوانان از مسابقات قرآنی نشان دهنده اقبال آِینده سازان کشور به درک مفاهیم قرآن و عمل به دستورات اخلاقی و تربیتی این کتاب آسمانی است.


ایشان از همه کسانی که اینگونه مسابقات را برگزار کردند و یک جریان‌سازی قرآنی در کشور به وجود آوردند و نفوس مستعد را به سمت خدا هدایت نمودند قدردانی نموده و بیان کرد؛ مطمئناً آثار و برکات زیادی ماحصل اینگونه فعالیت‌های معنوی برای مردم و ملت ایران خواهد داشت.


بر اساس این گزارش، فعالیت های متمرکز و هدفمند قرآنی در شرکت ملی پالایش و پخش با اجرای برنامه های آموزشی در این شرکت از سال ۱۳۷۲ با برنامه ریزی و راهبری واحد روابط عمومی و زیر نظر ستاد کقت اقامه نماز آغاز شد.


برای ساماندهی فعالیت های قرآنی در همان ابتدا، واحد دارالقرآن در ستادها و مناطق عملیاتی تاسیس شد. واحدهای دارالقرآن با بهره گیری از خدمات کارشناسان قرآنی در قالب پیمانکاری اقدامات اجرایب خود را آغاز کردند.


در همین راستا و برای تامین منابع مورد نیاز قرآن آموزان و قرآن پژوهان، ایجاد نوارخانه ها و کتابخانه های قرآنی در دستور کار قرار گرفت.دارالقرآن ها و امور فرهنگی روابط عمومی‌ها در آغاز کار با جذب فرزندان کارکنان در گروه های مختلف سنی فعالیت‌های آموزشب خود را شروع کردند.


در پایان این دوره های آموزشی، آزمون های متمرکز برای رده بندی و سنجش مهارت های قران اموزان برگزار می‌شد. با اجرای این آزمون‌ها، مسابقات قرآنی با محوریت روابط عمومی شرکت پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران پایه‌گذاری شد.


این مسابقات در ابتدا در سطح شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران و پس از آن در سایر شرکت‌ها و نهایتا در سطح کل شرکت برنامه‌ریزی و نخستین دوره آن در سال ۱۳۷۴ اجرا شد.


شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران به یمن برگزاری این مسابقات و استقبال گسترده کارکنان و خانواده‌ها و پایه‌ریزی اصولی فعالیت‌ها به عنوان نخستین شرکت پیشتاز فعالیت‌های قرآنی در سطح وزارت نفت و حتی در سطح سایر سازمان‌ها و وزارتخانه‌های دولتی شناخته شد.


تا بدانجا که پس از ارزیابی کمی و کیفی فعالیت های این شرکت توسط کارشناسان ذیربط و نیز گسترش آموزش های قرآنی در رشته‌ها و سطوح قرآنی در اردیبهشت سال گذشته موجب شده برخی از فرزندان و کارکنان فعال قرآنی در رقابت با قاریان و حافظان به رتبه‌های کشوری نیز دست یابند.


هر چند فعالیت‌های قرآنی در سطح شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران و با حضور چند ده نفر آغاز شد. اکنون با اهتمام جمعی و پشتکار کارکنان، همسران و فرزندان و حمایت‌های مجموعه مدیریتی میزان شرکت کنندگان از مرز ۱۰ هزار نفر نیز گذشته است.


در ادامه برگزاری مسابقات سراسری بیست و ششمین دوره از این مسابقات با حضور بیش از ۸ هزار نفر از کارکنان شرکت و خانواده های آنان در زمستان سال جاری آغاز و در اسفند ماه مرحله نهایی این دوره از مسابقات در شاخه های کتبی در رشته های مفاهیم قرآن کریم و نهج البلاغه و شفاهی در رشته های تحقیق،‌ ترتیل ‌و حفظ کل و اجزا قرآن کریم برای تعیین نفرات برگزیده و اعزام به مسابقات نهایی در وزارت نفت آغاز شد.


فرآیند اجرای مسابقات شامل اخذ مجوز برگزاری مسابقات از مدیرعامل و شورای فرهنگی، تشکیل کارگروه قرآنی وتدوین آیین نامه مسابقات توسط کارگروه قرآنی بوده است.


در ادامه این مسیر برنامه‌ریزی اجرایی، فنی و محتوایی مسابقات توسط واحد روابط عمومی ستاد پالایش و پخش، ابلاغ آیین نامه به شرکت های تابعه جهت برنامه‌ریزی و اجرا، برگزاری مرحله مقدماتی توسط واحدهای تابعه در سراسر کشور و در نهایت اعلام نتایج مسابقات و معرفی نفرات برتر و پرداخت جوایز برنامه ریزی شده است.


همچنین برگزاری مرحله نیمه نهایی در ۹ منطقه با سرپرستی روسای روابط عمومی شرکت ها و مناطق با نظارت کارشناسان اعزامی از ستاد، اعلام نتایج مرحله نیمه نهایی به ستاد و برگزاری مرحله نهایی مسابقات در مشهد مقدس در حال انجام است.


مرحله نیمه نهایی این مسابقات در ۸ منطقه برگزار شد. بر این اساس استان های قم، مرکزی، اصفهان و چهارمحال و بختیاری به سرپرستی منطقه خطوط لوله و مخابرات اصفهان، تهران، البرز، مازندران و گلستان به سرپرستی شرکت ملی و مهندسی نفت ایران، خراسان رضوی، خراسان شمالی و سمنان به سرپرستی پخش منطقه شاهرود، قزوین، گیلان، زنجان، اردبیل، آذربایجان غربی و شرقی به سرپرستی پخش منطقه تبریز، فارس، کهکیلویه و بویر احمد، بوشهر و خوزستان به سرپرستی پخش منطقه فارس، استان های لرستان، ایلام، همدان، کرمانشاه و کردستان به سرپرستی پخش منطقه غرب، استان های کرمان، یزد، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان و هرمزگان به سرپرستی پخش منطقه یزد و شرکت های پالایش نفت ۱۰ گانه کشور به سرپرستی شرکت پالایش نفت بندرعباس مرحله نیمه نهایی را برگزار کردند.


شایان ذکر است بیست و ششمین دوره مسابقات قرآن کریم و نهج‌البلاغه شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی با یاد و خاطره شهدای مدافع امنیت و با حضور بیش از ۸۰۰۰ هزار نفر از کارکنان و خانواده‌های شرکت ملی پالایش و پخش، شرکت ملی پخش و مناطق ۳۷ گانه، شرکت خطوط لوله و مخابرات، شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت، انجمن صنفی کارفرمایی در قالب ۱۰ پالایشگاه کشور و در بخش رشته‌های آوایی شامل قرائت تحقیق، قرائت ترتیل، قرائت تقلیدی، حفظ، مفاهیم قرآن و نهج‌البلاغه از اواسط دی ماه آغاز که شرکت کنندگان پس از طی مراحل مقدماتی و نیمه نهایی در ایستگاه آخر ۲۶۰ برگزیده از ۹ الی ۱۲ اسفند ماه سال جاری با یکدیگر به رقابت خواهند پرداخته که در پایان به نفرات برتر هر رشته جوایز نفیسی اهداء خواهد شد.


٢٠:١٧ - پنج شنبه ١١ اسفند ١٤٠١    /    شماره : ١٤٤٧١    /    تعداد نمایش : ٢٣١