چاپ        ارسال به دوست

روزانه 16 میلیون لیتر بنزین یورو 4 در پالایشگاه شازند تولید می‌شود

مدیرعامل شرکت پالایش نفت امام خمینی (ره) شازند گفت: روزانه 16 میلیون لیتر بنزین یورو 4 در این واحد پالایشگاهی تولید می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی  «مجید رجبی» روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: روزانه 250 هزار بشکه نفت خام در شرکت پالایش نفت امامخمینی(ره) شازند پالایش و تبدیل به فرآورده‌های مختلف نفتی می‌شود.
وی ادامه داد: علاوه بر تولید بنزین یورو 4، روزانه 12 میلیون لیتر گازوئیل نیز در پالایشگاه شازند تولید می‌شود و به تبع آن نفت سفید، ال پی جی(گاز مایع) و نفت کوره در نیز پالایشگاه تولید و در اختیار دولت قرار می‌گیرد.


مدیرعامل شرکت پالایش نفت امام خمینی(ره) شازند اظهار داشت: پروپیلن و ای تی آر از دیگر فرآورده‌های ویژه پالایشگاه شازند است که به ترتیب در اختیار پتروشیمی خمین و ناوگان شرکت ملی نفتکش و شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی قرار می‌گیرد.
رجبی بیان کرد: میزان ظرفیت تولید در پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند ثابت است و کیفیت محصولات یورو 4 بر اساس استاندارد است و بنزین و گازوئیل تولید پالایشگاه شازند در کلانشهرها از جمله تهران، اراک و مشهد توزیع می‌شود که آلایندگی بسیار ناچیزی دارند.
وی اضافه کرد: امسال تعمیرات اساسی در چهار واحد پالایشی تقطیر، ال پی جی، تصفیه نفت سفید و واحد سی سی آر یا بنزین ساز از نهم مهرماه آغاز تا سوم آبان ماه انجام و به اتمام رسید و اکنون واحدهای عملیاتی در مرحله راه اندازی هستند.


وی عنوان کرد: تعمیرات اساسی شرکت نفت پالایشگاه امام خمینی(ره) شازند با بهره گیری از ظرفیت یک هزار و 600 نفر به صورت شبانه‌روزی انجام و بدون حادثه به پایان رسید و اکنون واحدها در حال راه‌اندازی و تولید فرآورده هستند.
امکان تولید سوخت مازوت نیم درصد سولفور برای نیروگاه حرارتی شازند وجود ندارد
مدیرعامل شرکت پالایش نفت امام خمینی (ره) شازند گفت: سوخت مازوت نیم درصد سولفور که در پالایشگاه تولید و در اختیار ناوگان کشتیرانی جمهوری اسلامی قرار می گیرد، محدود و جوابگوی نیروگاه نیست و چنانچه از این نوع سوخت در اختیار دیگر واحدهای تولیدی دیگر قرار گیرد، در کشور با کمبود بنزین مواجه خواهیم شد.
رجبی عنوان کرد: این نوع سوخت مبادلات کالا به داخل و خارج کشور در اختیار ناوگان کشتیرانی جمهوری اسلامی‌ و به منظور وارادت و صادرات نفت خام در اختیار شرکت ملی نفتکش قرار می گیرد.
وی تاکید کرد: سوخت مازوت نیم درصد سولفور تنها در شرکت پالایش نفت امام خمینی(ره) شازند تولید می شود و این حجم سوختی که به کشتیرانی و شرکت ملی نفتکش ارائه می‌شود بسیار محدود و نرخ این نوع سوخت بسیار بالا است.


شرکت پالایش نفت امام خمینی(ره) شازند تولید کننده بنزین یورو 4 و یکی از مهمترین پالایشگاه های نفت کشور است که به عنوان بزرگترین پالایشگاه تک واحدی ایران در سال 1372 با ظرفیت اسمی 150 هزار بشکه در روز راه اندازی شد.
این شرکت نخستین پالایشگاهی است که کار مطالعه و عملیات اجرایی آن بعد از انقلاب اسلامی و در نخستین سال بعد از جنگ تحمیلی آغاز شد. 

 


١٥:٣١ - يکشنبه ٨ آبان ١٤٠١    /    شماره : ١٤٢٤٥    /    تعداد نمایش : ٤٧٧