چاپ        ارسال به دوست

عملکرد یک ساله پالایشگاه نفت تهران تشریح شد

مدیرعامل شرکت پالایش نفت تهران عملکرد یک سال گذشته پالایشگاه نفت تهران را در یک سال گذشته همزمان با سال نخست آغاز به کار دولت سیزدهم تشریح کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی به نقل از از روابط عمومی پالایشگاه تهران، حامد آرمان فر همزمان با هفته دولت دستاوردهای یکساله این شرکت پالایشی را برشمرد و افزود: با همت همکاران پر تلاشم در یکسال گذشته توانستیم پنج طرح نیمه تمام به ارزش اعتباری بالغ بر 14.5 میلیون یورو را به مرحله بهره برداری برسانیم.وی یادآورشد: طرح افزایش ظرفیت واحد تصفیه پساب پالایشگاه برای رفع محدودیت واحد های عملیاتی قدیم و جدید و مقابله با بحران کم آبی؛ احداث و راه اندازی توربین های دوگانه سوز ترکیبی و ایستگاه جدید گاز برای تامین برق واحدهای جدید پالایشگاه؛ احداث و راه اندازی سیستم بازیافت حرارتی سوم بر روی دیگ بخار برای جلوگیری از هدر رفت انرژی؛ طرح سیستم اندازه گیری آنلاین پارامترهای محیط زیستی گاز خروجی دودکش‌ها و طرح استقرار سیستم اعلان و اطفای حریق مخازن باندوال یک، از جمله این طرح ها بودند.


آرمان فر با اشاره به روند پیشرفت پروژه های در دست اجرا اظهارداشت: با حمایت های سهامداران و شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی و تسهیل گری انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پالایش نفت کشور توانستیم طبق برنامه های از پیش تعیین شده پیشرفت های خوبی در یک سال اخیر به دست آوریم که طرح بهینه‌سازی فرآیند و ارتقا کیفی و کمی بنزین تولیدی به استاندارد یورو 5 و طرح احداث واحد تولید حلالِ نرمال هگزان را می توان از اهم این پروژها توصیف کرد.


مدیرعامل شرکت پالایش نفت تهران به طرح بهینه سازی و ارتقا کیفی و کمی بنزین تولیدی به استاندارد یورو 5 و طرح تولید حلالِ نرمال هگزان اشاره کرد و گفت: هم اکنون طرح بهینه سازی و ارتقا کیفی و کمی بنزین تولیدی به استاندارد یورو 5 با عنوان طرح احداث واحدهای تصفیه نفتای سنگین، CCR، ‌ کاهش بنزن و اتان زدایی از گاز مایع؛ پیشرفت 22 درصدی دارد.
وی خاطر نشان کرد: مبلغ سرمایه گذاری این طرح، در حدود 240 میلیون یورو پیش بینی شده و تامین مالی طرح، ‌ از محل منابع داخلی شرکت پالایش نفت تهران انجام می گیرد.
آرمان فر ادامه داد: طرح ساخت واحد حلال نرمال هگزان با هدف استحصال هگزان نرمال عاری از ترکیبات آروماتیکی و بنزن با استفاده از محصولات جانبی واحد ایزومریزاسیون، به صورت EPC با گریدهای 52 درصد و 85 درصد و با ظرفیت 2 هزار بشکه در روز در دست اجراست در حال حاضر با توجه به گذشت حدود یک سال از شروع عملیات اجرائی پیشرفت آن به 45 درصد می رسد و انتظار می رود این پروژه مطابق برنامه به بهره برداری برسد.


مدیرعامل شرکت پالایش نفت تهران به عملکرد این شرکت در زمینه اجرای طرح های محیط زیستی در یکسال گذشته و در دولت سیزدهم اشاره کرد و گفت: به صفر رساندن سوخت مایع و تولید پایدار محصولات سبز (نظیر گازوئیل یورو 4 به میزان 13 میلیون لیتر در روز، نفت سفید کم گوگرد برای تولید سوخت هوایی به میزان پنج میلیون لیتر در روز، بنزین پاک به میزان هفت میلیون لیتر در روز) یکی از این اقدامات بود.
وی اضافه کرد: راه اندازی و بهره برداری از سیستم پایش آنلاین پارامترهای زیست محیطی گاز خروجی دودکش کوره های منطقه ب جنوبی شرکت پالایش نفت تهران، راه اندازی و بهره برداری از اکونومایزر سوم(دستگاه بازیافت حرارتی) بر روی دیگ بخار 2B-2101-A پالایشگاه تهران را می توان از مهم ترین اقدامات محیط زیستی شرکت پالایش نفت تهران در یک سال اخیر برشمرد.
آرمان فر اعلام کرد: نگهداشت تجهیزات، تداوم تولید، جلوگیری از خرابی‌ها، افزایش عمر تجهیزات و کاهش ضریب خطرپذیری واحدهای پالایشگاه در کنار تامین به موقع سوخت کشور و تولید محصولات باکیفیت ضرورت انجام تعمیرات اساسی را در پالایشگاه می طلبد.
مدیرعامل شرکت پالایش نفت تهران در خصوص انجام این تعمیرات بیان کرد: به واقع ایمنی، کیفیت، سرعت و بهبود مهم ترین مولفه های انجام تعمیرات اساسی در شرکت های پالایشی است.


وی افزود: در سال گذشته به همت کارکنان پالایشگاه تهران واحدهای تقطیر جنوبی و گاز مایع، آیزوماکس جنوبی، هیدروژن و گوگرد سازی با به کارگیری 850 نفر نیرو، علاوه بر کارکنان و انجام تعداد بیش از 500 دستور کار عملیاتی و بازرسی مورد تعمیرات اساسی قرار گرفتند.
آرمان فر یادآورشد: در سال جاری نیز با برنامه ریزی های انجام شده، واحد سولفورزدایی از نفت سفید، واحد سولفور زدایی از نفت گاز، واحد هیدروژن شماره 3، واحد گوگردسازی شماره 3، واحدهای آمین 2 شمالی و جنوبی، واحد آب ترش و واحد تبدیل کاتالیستی(CRU) با جذب حدود یک هزار و 100 نفر نیروی پیمانی موقت در کنار کارکنان شرکت طبق برنامه زمانبندی انجام و در موعد مقرر بدون هیچ حادثه ناتوان کننده ای خاتمه یافتند و این واحدها برای عملکردی با کیفیت مطلوب در مدار تولید قرار گرفتند.


مدیرعامل شرکت پالایش نفت تهران یکی از مهم‌ترین دستاوردهای مدیریتی این شرکت را در یکسال گذشته، ورود «بوتان» به سبد محصولات پالایشگاه دانست و گفت: با توجه به شرایط فصلی مشخصات فراورده گاز مایع، وجود بوتان مازاد در برخی از فصول و نیاز واحد های پتروشیمی به این محصول، با اعمال تغییرات در شرایط عملکردی واحد گاز مایع، این شرکت موفق به تولید روزانه یک هزار بشکه در روز محصول بوتان با خلوص تقریبی 99 درصد شد که در این ارتباط با تجهیز پالایشگاه به سکوی بارگیری بوتان، امکان ذخیره، بارگیری و فروش میسر می شود و معادل 92 تن در روز بوتان در سبد محصولات این شرکت قرار خواهد گرفت.


وی در خصوص اقدامات انجام شده برای پتروپالایشی شدن شرکت نفت تهران اظهارداشت: پتروپالایشی شدن این شرکت یک انتخاب نیست، یک الزام است؛ ما باید در مسیر سودآوری حرکت کنیم و پاسخگوی سهام داران و ذی نفعانمان باشیم.
آرمان فر خاطرنشان کرد: پالایشگاه تهران با چشم انداز ترسیمی خود در نظر دارد به پالایشگاهی در کلاس جهانی با کسب و کارهای متنوع و سودآور در بخش انرژی تبدیل شود، به همین منظور طرح های مهمی نظیر طرح ارتقای تکنولوژی و بهینه سازی سیستم های فرآیندی و عملیاتی برای اهداف محیط زیستی و همچنین توسعه کسب و کار در قالب هولدینگ پتروپالایشی با خرید یک مجتمع پتروشیمی برای تکمیل زنجیره ارزش را در برنامه دارد.
مدیرعامل شرکت پالایش نفت تهران ادامه داد: با مطالعات صورت گرفته و تحقیقات به عمل آمده و همکاری با مراکز دانش بنیان و شرکت‌های مهندسی در نظر داریم تا بر اساس نیاز کشور و تاکید وزیر نفت ضمن ورود به بحث پتروشیمی، محصولات شیمیایی و پتروشیمیایی تولید کنیم که این مهم دستاوردی بی نظیر برای شرکت به همراه خواهد داشت.
وی اعلام کرد: ارتقای بهره وری کارکنان و توانمندسازی آنان بر اساس تاکیدات رئیس جمهور از مهم ترین مقوله های ما بود که در دولت سیزدهم به آن نگاه شد از همین رو توانمند سازی کارکنان منوط به افزایش علم آن هاست و این افزایش علم با خود ایده به همراه خواهد داشت و ایده های مختلف سبب پویایی و رشد سازمان خواهد شد.


آرمان فر بیان کرد: وضعیت پرسنل کارا و پویا از پیمانکاری به قراردادی باعث حفظ و حراست از سرمایه های انسانی می شود که این امر مهم به طور جدی در پالایشگاه استارت خورده و در ماه های اخیر شتاب بیشتری گرفته است، در تلاشیم تا با صیانت از منابع انسانی به عنوان مهم ترین سرمایه های پالایشگاه این طرح را با موفقیت به اتمام برسانیم.
مدیرعامل شرکت پالایش نفت تهران در خصوص اقدامات انجام گرفته برای عمل به شعار سال جاری نیز گفت: ایجاد بستر لازم جهت همکاری با شرکت های دانش بنیان به عنوان یکی از مهم ترین اهداف این شرکت در سال جاری مدنظر قرار گرفته است.
وی افزود: در راستای انتقال فناوری و بومی سازی کاتالیست ها، مواد شیمیایی و تجهیزات پالایشی در سال 1401 همچون سال‌های پیشین با جدیت در صدر برنامه ها و پیگیری‌های این شرکت قرار دارد به‌طوری که در سال جاری قرارداد تولید Light naphtha Catalyst با سازنده داخلی منعقد شده است.
آرمان فر یادآورشد: در این خصوص بومی سازی قطعات مکانیکی ژنراتور برق، قسمت‌های داغ توربین های گازی (Hot Section)، تغییر طراحی سیل کمپرسور به Dray Gas Seal، بومی سازی گیربکس کامل کمپرسور واحد تقطیر و روتور توربین بخار واحد GHDS را نیز می توان نام برد.


مدیرعامل شرکت پالایش نفت تهران گفت:این شرکت با هدف حمایت و شناسایی شرکت های دانش بنیان و ایجاد بستری مطلوب جهت همکاری فی ما بین با استارت آپ ها و شرکت های دانش بنیان، پالایشگاه نفت تهران نیازهای فناورانه خود را در پارک علم و فناوری به صورت برپایی نمایشگاه به زودی رونمایی خواهد کرد.
وی تاکید کرد: بی تردید یکی از پایه های اساسی و شاخص های اصلی در نیل به قله های توانایی و تحقق آرمان بلند استقلال اقتصادی و شکوفایی پایدار، ارزش بخشی و اهمیت دهی به تجهیزات و قطعات یدکی ساخت داخل و ارتقای کیفیت تجهیزات بومی و حمایت از ظرفیت‌های درونی در ساخت لوازم یدکی و توانمندسازی نیروهای بومی در عرصه‌های عملیاتی به‌ویژه در عرصه‌ی استراتژیک و حیاتی صنعت عظیم پالایش نفت است.


آرمان فر در خصوص اقدامات انجام شده این شرکت در حوزه مسئولیت اجتماعی نیز اظهارداشت: در راستای ایفای مسئولیت اجتماعی شرکتی و به منظور توسعه اشتغال نیازمندان، تفاهم‌نامه همکاری بین کمیته امداد امام خمینی (ره) استان تهران و شرکت پالایش نفت تهران با هدف کمک به توانمندسازی و اشتغال پایدار نیازمندان تحت پوشش کمیته امداد امام (ره) در جوامع همجوار پالایشگاه (محدوده بخش کهریزک و باقر شهر) امضا شد که تحقق آن از طریق کمیته امداد بخش کهریزک در دست اقدام است.


وی اضافه کرد: انجام کمک های مومنانه و نیز همکاری و مشارکت در اتصال شبکه آب جنوب تهران (باقر شهر و کهریزک و ...) به شبکه آب تهران با هدف رفع مشکلات آب جوامع همجوار با صرف اعتباری بالغ بر 19 میلیارد تومان و انجام دیگر طرح های بزرگ و کوچک محیط زیستی در خصوص جایگزینی سوخت گاز طبیعی و قطع کامل سوخت مایع، اندازه گیری و سنجش آنلاین پارامترهای محیط زیستی از جمله اقدامات اخیر شرکت پالایش نفت تهران در زمینه مسئولیت های اجتماعی است.


١٢:١٤ - چهارشنبه ١٦ شهريور ١٤٠١    /    شماره : ١٤١٠٨    /    تعداد نمایش : ٢٢٥