چاپ        ارسال به دوست

با بومی سازی کاتالیست‌های پالایشگاهی در استان مرکزی صورت می‌پذیرد

صرفه جویی 10 میلیون یورویی

با بومی سازی کاتالیست‌های مورد استفاده در پالایشگاه نفت امام خمینی(ره) شازند ضمن صرفه جویی 10 میلیون یورویی در سال زمینه برای استمرار تولید با کیفیت مشتقات نفتی بوجود آمده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی به نقل از ، خبرگزاری صداوسیمای مرکز اراک ؛ با بومی سازی کاتالیست‌های مورد استفاده در واحد‌های آر سی دی و آراف سی سی پالایشگاه نفت امام خمینی(ره) شازند استان مرکزی ضمن صرفه جویی 10 میلیون یورویی در سال زمینه برای استمرار تولید با کیفیت بنزین یورو 4، گازوئیل یورو 4، سوخت کشی و پروپیلن و گازمایع فراهم شده است.مدیر عامل پالایشگاه نفت امام خمینی(ره) شازند گفت: برای اولین بار است که کاتالیست‌های پالاشگاهی که نقش اساسی در فرآیند‌های عملیاتی و تسریع در واکنش‌های شیمیایی این دو واحد مهم دارند در کشور بومی شده و در واحد‌های عملیاتی استفاده شده است.


رجبی افزود: هر ساله نزدیک به 5 هزار تا 7 هزار تن کاتالیست در این دو واحد عملیاتی استفاده می‌شود که قبل‌تر به دلیل نبود فناوری ساخت آن از کشور‌هایی نظیر چین، روسیه و کشور‌های اروپایی نظیر آلمان وارد می‌شد.
او ادامه داد: به دلیل شرایط تحریم‌ها برای واردات آن علاوه بر پرداخت هزینه‌های سنگین با مشکلاتی نیز مواجه بودیم که با تلاش 4 ساله شرکت دانش بنیانی در استان مرکزی کاتالیست ایرانی تولید و هم اکنون در واحد‌های عملیاتی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
مدیر عملیات پالایشگاه نفت امام خمینی(ره) شازند گفت: با فعالیت واحد آر اف سی سی روزانه 16 میلیون لیتر بنزین یورو 4، 12 میلیون لیتر گازوئیل یورو 4، گاز ال پی جی و پروپیلن تولید می‌شود.


غلامی افزود: از سال 2020 کشتیرانی بین المللی کشتی‌ها را ملزم به استفاده از سوخت با کمتر از 5000 هزار پی پی ام گوگرد نمود که با فعالیت واحد آر سی دی این پالایشگاه سوخت‌ای تی آر کشتی با میزان گوگرد کمتر از 5 هزار پی پی ام تولید می‌شود.
او اضافه کرد: روزانه 7 هزار تن سوخت کشتی با کیفیت و درصد گوگرد پایین در این مجتمع تولید می‌شود که این میزان پاسخگوی تمام نیاز کشور است.
گفتنی است، پالایشگاه نفت امام خمینی(ره) شازند تنها تولید کنند سوخت‌ای تی آر کشتی در کشور است.


١٤:٢٩ - دوشنبه ١٤ شهريور ١٤٠١    /    شماره : ١٤٠٩٦    /    تعداد نمایش : ٣٢٧