چاپ        ارسال به دوست

سرمایه گذاری پالایشگاه تبریز در طرح‌های زیست محیطی


مدیرعامل شرکت پالایش نفت تبریز گفت: در 10 سال گذشته این شرکت بیش از 12 هزار میلیارد تومان برای اجرای طرح‌های مختلف زیست محیطی سرمایه گذاری کرده است. 


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان ،باقری با اشاره به طرح‌های زیست محیطی اجرا شده در شرکت پالایش نفت تبریز گفت: احداث واحد بنزین سازی جدید با 265 میلیون یورو سرمایه گذاری در سال 1392 با ظرفیت تولید روزانه 3700 مترمکعب بنزین یورو5 و با هدف افزایش درجه آرام سوزی بنزین تولیدی، استخراج و حذف بنزین از بنزین تولیدی، تولید بنزین با استاندارد روز و کاهش آلودگی‌های زیست محیطی به بهره برداری رسید.طرح گرانول سازی گوگرد در سال 1394 با 80 میلیارد ریال سرمایه گذاری و با هدف کاهش انتشار ریزگرد‌های گوگرد ناشی از حمل و نقل گوگرد کلوخه‌ای و پروژه تفکیک لجن‌های نفتی، بیولوژیکی وآهکی نیز در سال 1393 با 17 میلیارد ریال و با هدف بهبود عملکرد سیستم تصفیه فاضلاب، کاهش قابل توجه میزان پسماند‌ها و ضایعات و کاهش بار آلودگی واحد بازیافت افتتاح شد.


مدیرعامل پالایشگاه تبریز گفت: بازیافت گاز‌های ارسالی به فلر در سال 1395 با 5 میلیون یورو سرمایه گذاری با هدف امکان بازیافت گاز‌های ارسالی به فلر به ظرفیت 2000 کیلوگرم در ساعت، کاهش ضایعات، بهینه سازی سوخت و کاهش آلاینده‌های زیست محیطی و امکان استفاده از تجارت کربن در سطح ملی CDM به بهره برداری رسید.


وی ادامه داد: مرکز پایش آنلاین نیز با هدف پایش و اندازه گیری آلاینده‌های گازی خروجی از دودکش‌های شرکت و رعایت قوانین و استاندارد‌های زیست محیطی در سال 1397 با سرمایه گذاری 100 میلیارد ریال و پروژه تصفیه نفت گاز با هدف تولید نفت گاز با استاندارد EU-V با 70 میلیون یورو سرمایه گذاری در سال 1397با ظرفیت تولید روزانه 2200 مترمکعب گازوئیل یورو 5 و پروژه برج‌های خنک کننده با هدف نوسازی سیستم خنک کننده پالایشگاه و کاهش مصرف آب (100 متر مکعب در ساعت) و سرمایه گذاری 6 میلیون یورو در سال 1399 افتتاح شد.


باقری با اشاره به طرح‌های زیست محیطی در حال اجرای شرکت پالایش نفت تبریز گفت: طرح بازیافت گاز‌های انتهایی واحد گوگرد سازی (TGT) با 12 میلیون یورو سرمایه گذاری و با 99 درصد پیشرفت در شهریور ماه سال جاری به بهره برداری می‌رسد.


وی هدف از اجرای این طرح‌ها را کاهش آلایندگی ناشی از انتشارگاز‌های گوگردی و آلایندگی زیست محیطی عنوان کرد و افزود: احداث واحد گوگردسازی جدید (SRP) نیز با 25 میلیون یورو سرمایه گذاری با هدف بهینه سازی واحد گوگرد سازی و کاهش آلاینده‌های زیست محیطی در دست اجراست که تا پایان شهریور ماه امسال افتتاح خواهد شد.


مدیرعامل شرکت پالایش نفت تبریز ادامه داد: احداث واحد RO با هدف حداکثر رسانی بازیافت آب‌های آلوده و کاهش هدررفت آب و هفت میلیون دلار سرمایه گذاری با 30 درصد پیشرفت در حال اجرا است که تا پایان سال جاری به بهره برداری خواهد رسید.
وی ادامه داد: طرح جامع شرکت پالایش نفت تبریز نیز با سرمایه گذاری 1.4 میلیارد یورو با هدف کاهش تولید نفت کوره و توسعه پایدار با انطباق کلیه فرآورده‌ها با استاندارد‌های روز و پیشرفت فیزیکی 8 درصد در حال اجراست که تا پایان سال 1405 به بهره برداری خواهد رسید.


باقری با تاکید بر اینکه در تلاش هستیم میزان آلاینده‌های زیست‌محیطی این شرکت را به صفر برسانیم، اظهار کرد: این شرکت در سال‌های گذشته موفق به کسب رتبه اول زیست محیطی در میان پالایشگاه‌های کشور شده که گواه بر اهتمام جدی و واقعی این پالایشگاه در صیانت از محیط زیست و حرکت در مسیر توسعه پایدار است.


وی خاطرنشان کرد: شـرکـت پالایـش نفـت تبریـز هـم اکنـون سهـم حـدود 7 درصـدی از تـوان تصـفیه نفـت خـام کـل کشـور را با تبـدیل به فـرآورده هـای اصلی و ویژه به خود اختصاص داده و تأمیـن بخـشی از سوخـت مایـع مورد نیـاز شـمال غـرب کشــور (اسـتان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، زنجان و کردستان) برعهده دارد.
باقری همچنین از تولید سوخت هواپیما در این پالایشگاه خبر داد و افزود: سوخت جت و هواپیما شمال غرب کشور در پالایش نفت تبریز تولید می‌شود و میزان تولید این محصول به قدری رسیده که آماده صادرات هستیم.
مدیرعامل شرکت پالایش نفت تبریز با اشاره به تراز‌های مالی این شرکت گفت: سال 1400 این شرکت یک‌هزار و 400 میلیارد تومان مالیات و در سال 98 نیز 60 میلیارد تومان عوارض آلایندگی پرداخت کرد.


٠٩:٤٢ - شنبه ٨ مرداد ١٤٠١    /    شماره : ١٣٩٧١    /    تعداد نمایش : ٣٠١