چاپ        ارسال به دوست

5 محور صنعت پالایش در نمایشگاه نفت تشریح شد

معاون مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران به 5 محور نيازهاي صنعت پالایش ، انتقال و توزيع برای حضور در نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی اشاره کرد و گفت: از فرصت بيست و ششمين نمايشگاه بين المللي نفت، گاز، پالايش و پتروشيمي جهت رفع نيازهاي خود در اين صنعت بهره ببريم.

در حاشیه بیست‌و ششمین نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی ،علی زیار در گفت و گو با  پايگاه اطلاع رساني شركت ملي پالايش و پخش فرآورده هاي نفتي ايران با بیان اینکه نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی زمان مناسبی برای معرفی نیازها و ظرفیت های همکاری است، افزود : باید سعی کنیم از این فرصت مناسب نسبت به معرفی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی و همچنین معرفی نیازها و ظرفیت های همکاری برای مردم، جامعه دانشگاهی، شرکت های دانش بنیان، سازندگان داخلی، سرمایه گذاران و همه کسانی که می توانند به نوعی برای توسعه و پایداری ظرفیت ها در شرکت ملی پالایش و پخش کمک کنند، استفاده کنیم.

وی با اشاره به اینکه این ظرفیت ها در 5 محور قابل طبقه بندی است، ادامه داد: دسته اول به توسعه زیرساخت های مربوط به شرکت صنعت پالایش، انتقال و توزیع مربوط است.

زیار تصریح کرد: با توجه به نیاز کشور به تامین انرژی پایدار و برقراری موازنه تولید و مصرف، باید زیرساخت های خودمان را در بخش تولید، انتقال و ذخیره سازی گسترش دهیم.  

وی با بیان اینکه این فرصت خوبی در نمایشگاه است تا نیازهای خود را در زیرساخت ها معرفی کنیم و بتوانیم از ظرفیت های جذب سرمایه گذاری داخلی و خارجی و جلب مشارکت های مردمی و جلب همکاری و مشارکت همه نهادها، دستگاه ها، بخش های خصوصی و دانش بنیان استفاده کنیم، گفت: برای توسعه ظرفیت پالایشگاهی و فرآورده های پتروپالایشگاهی توسعه ظرفیت انتقال، خطوط انتقال نفت خام و ذخیره سازی فرآورده ها و توزیع مناسب فرآورده ها در بازارهای مصرفی باید تلاش کنیم.

توسعه ظرفیت پالایشگاهی و پتروپالایشگاهی

معاون مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران ادامه داد: با توجه به نزدیک شدن تراز تولید و مصرف ، توسعه ظرفیت پالایشگاهی و پترو پالایشگاهی در آینده ضرورت دارد که تحقق این امر نیازمند سرمایه گذاری است.

به گفته زیار، به موازات افزایش ظرفیت تولید ، باید ظرفیت انتقال نیز افزایش یابد  تا حبس فرآورده اتفاق نیفتد. همچنین باید ذخیره سازی را در مبادی مصرف افزایش دهیم تا توزیع مناسبی در مبادی مصرف داشته باشیم.

وی با تاکید بر اینکه طرح های مختلفی برای توسعه پالایشگاه و پتروپالایشگاهی داریم، گفت: در قانون بودجه 1401 در بند «ط» تبصره يك شرکت ملی پالایش و پخش فراروده های نفتی مکلف به توسعه یک پتروپالایشگاه با ظرفیت 300 هزار بشکه در روز شده است و اکنون این موضوع در دستور کار قرار دارد.

زیار افزود: این طرح به نام سردار دل ها، شهید حاج قاسم سلیمانی نام گذاری شده تا به برکت این نام بزرگ، آغاز شود و برای آینده یک پتروپالایشگاه در شان صنعت نفت ایران احداث کرده باشیم.

وی سرمایه گذاری مورد نیاز برای ساخت این پتروپالایشگاه را بالغ بر 12 میلیارد دلار دانست و ادامه داد: از همین رو، مشارکت بالایی را در جذب سرمایه می طلبد که می توان از ظرفیت نمایشگاه نفت در این بخش استفاده کرد.  

طرح های افزایش ظرفیت انتقال فراروده

معاون مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران گفت: همچنین طرح های افزایش ظرفیت انتقال نفت خام و فرآورده در دستور کار داریم.

وی به امضای قرارداد ساخت خط لوله تابش با بانک ملت اشاره کرد و افزود: این خط لوله با طول 950 کیلومتر در شرق کشور است که از رفسنجان تا مشهد ادامه دارد.

زیار تاکید کرد: خط لوله بعدی، خط لوله پارس از مهرآوران تا شیراز است که قرارداد آن با بانک تجارت به امضا رسیده است. با اجرای این خط لوله، سوخت رسانی در استان فارس تقویت شده و باعث صرفه جویی در هزینه های انتقال و توزیع سوخت می شود.

وی به ساخت خط دوم بندرعباس- سیرجان- رفسنجان اشاره کرد و گفت: این خط لوله در حال اجراست ، امیدواریم تا در ماه های آینده ساخت آن سرعت گیرد و هرچه زودتر آماده بهره برداری شود تا مشکل محدود بودن انتقال در آن ناحیه رفع شود.

 

پایداری ظرفیت تولید ، انتقال ، ذخیره سازی و توزیع

به گفته زیار محور دوم که می تواند در نمایشگاه برای ما مفید باشد و از این فرصت استفاده کنیم ، بحث پایداری استفاده از ظرفیت ها برای پایداری ظرفیت تولید، انتقال، ذخیره سازی و توزیع فرآورده ها است.

وی افزود: اکنون ظرفیت پالایش نفت خام و میعانات گازی به مقدار 2.25 میلیون بشکه در 10 پالایشگاه است و برای حفظ این ظرفیت نیازمند تامین کالا و مواد هستیم تا این ظرفیت در شرایط استاندارد و ایمن ، کاهش پیدا نکند. بنابراین برای حفظ این ظرفیت و تامین کالاها می توانیم از فرصت نمایشگاه استفاده کنیم.

تکمیل زنجیره ارزش در صنعت پالایش

وی ادامه داد: محور سوم که می توان از فرصت نمایشگاه استفاده کنيم مبحث تکمیل زنجیره ارزش در صنعت پالایش است. باید تلاش کنیم تا صنایع پایین دستی را که می توان در زیر مجموعه صنعت پالایش توسعه داد ، معرفی  و برای توسعه و تکمیل زنجیره ارزش در صنعت پالایش، انتقال و توزیع فرآورده های نفتی ، جلب همکاری کنیم.

معاون مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران محور چهارم را توسعه فضای کسب و کار در کشور دانست و گفت:  ظرفیت شرکت پالایش و پخش و خدمات آن می تواند فرصت خوبی برای کسانی که علاقه مند حضور در فضای توسعه کسب و کار هستند، ایجاد کند.

وی تصریح کرد: در این راه، برای ایجاد درگاه الکترونیک برای ثبت درخواست کسب و کار موفق بودیم. ظرفیتی که نمایشگاه ایجاد می کند این است که برای سرمایه گذاری های خرد و توسعه کسب و کار معرفی داشته باشیم و با توجه به آمار بیکاری ، خدمات شرکت ملی پالایش و پخش فراورده های نفتی را معرفی تا در توسعه فضای کسب و کار نقش خود را ایفا کنیم.

زیار ادامه داد: محور پنجم استفاده از جامعه پژوهشی، دانشگاهی و دانش بنیان در کشور است که معرفی مناسبی را از نیارهای شرکت پالایش و پخش و صنعت پالایش، انتقال و توزیع داشته باشیم تا از دستاوردهای پژوهشی و تحقیقی برای رفع نیازمندی های صنعت و توسعه صنعت پالایش، انتقال و توزیع به ويژه در تدوين دانش فني پروژه ها از ظرفیت آنها استفاده کنیم.  

وی تاکید کرد: نمایشگاه فرصت خوبی است تا با جامعه دانشگاهی، پژوهشی و شرکت های دانش بنیان به گفت و گو بنشینیم و نیازهای خود را به جامعه معرفی و از این ظرفیت ها برای توسعه زیر ساخت ها و حفظ پایداری ظرفیت استفاده کنیم.

 


١٦:٢١ - دوشنبه ٢٦ ارديبهشت ١٤٠١    /    شماره : ١٣٧٥٥    /    تعداد نمایش : ١٨٧