چاپ        ارسال به دوست

ایجاد هاب صادراتی در جنوب کشور و فعال سازی سوآپ فروارده های نفتی(واردات از شمال و صادرات از جنوب) یک ضرورت است

اقدامات ویژه در شرایط تحریم و تحولات منطقه ای و جهانی برای افزایش صادرات


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران، مدیربازرگانی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی با تاکید بر اینکه با آغاز سوآپ فرآورده های نفتی می توان از ریزش قیمت این محصولات در بازارهای منطقه ای جلوگیری کرد، گفت: فعال سازی سواپ فراورده های نفتی ضمن توسعه صادرات دریایی در کنار صادرات زمینی بدلیل کاهش هزینه های حمل و نقل و گسترش بازارهای هدف صادرات ،برگشت منابع ارزی بیشتری به همراه دارد . اما ضمن توجه به صادرات دریایی نباید از صادرات زمینی با هدف گسترش تعامل با کشورهای همسایه غافل ماند .

ضرورت ایجاد هاب صادراتی در جنوب کشور

مدیربازرگانی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی با تاکید بر اینکه در موضوع صادرات نیاز به برنامه ریزی راهبردی و عبور از نقش سوخت محوری شرکت ملی پالایش و پخش به سمت سود محوری میباشد ، ایشان افزود : باید به فرآروده های نفتی به چشم منبع تامین نیاز ارزی و درآمد کشور نگاه کنیم .

وی گفت: در بودجه 1401 هم ارقام قابل توجهی برای صادرات فرآورده های پالایشگاهی مد نظر قرار گرفته است و هم حصول این منابع منوط به توسعه برخی از زیر ساخت ها و تمهیدات ویژه است.

وکیلی تصریح کرد: زیر ساخت اول مورد نیاز ایجاد هاب صادراتی است که در این مسیر مدیرعامل محترم شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران با بانک ملی تفاهم نامه تامین منابع مالی در قالب BOT به جهت توسعه ظرفیت ذخیره سازی 600 میلیون لیتری در بندرعباس امضا کرده است.

وی با بیان اینکه قسمت عمده تولید کنندگان فرآروده های نفتی در جنوب کشور متمرکز هستند، افزود: بنابراین بهتر است هاب صادراتی فرآورده های نفتی در جنوب کشور و با توجه به دسترسی به خلیج فارس ایجاد شود .

مدیربازرگانی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی در موضوع زیرساخت دوم ادامه داد: به جهت اینکه محدودیت های انتقال فرآورده به شمال کشور نیز مرتفع شود، اولین اقدام باید آغاز سوآپ فرآورده در شمال کشور باشد ، به این صورت که فرآورده های نفتی را از بنادر شمالی دریافت کنیم و به ازای آن در جنوب کشور تحویل دهیم.

وی افزود : متاسفانه در حال حاضر بالا بودن شدت مصرف انرژی و افزایش بی رویه مصرف انواع سوخت در کشور، استفاده حداکثری از فرصت صادرات را تحت تاثیر قرار داده است، لذا لازم است با اعمال سیاست های قیمتی و غیر قیمتی مناسب از سوی نهادی ذی ربط، با ایجاد ظرفیت صادارتی، مقدمات ارزآوری برای کشور مهیا شود، بویژه در شرایط فعلی قیمت  فراورده های نفتی در دنیا، این فرصت ها بیشتر از کشور گرفته می شود.

وی تاکید کرد: کشورهای روسیه و ترکمنستان به دلیل شرایط جدید مناسبات جهانی ، باعث شدند تا قیمت فرآورده های نفتی در بازار منطقه پایین بیاید ، بنابراین نیاز است تا بحث سوآپ را هر چه سریع تر آغاز کنیم تا بازارهای منطقه بیشتر از این دچار افت قیمت فراورده نشوند و این کشورها، فرآورده های خود را از جنوب ایران صادر کنند ، ضمن اینکه ایران نیز از مزایای سوآپ بهره مند شود.  

به گفته وکیلی در این زمینه مذاکراتی انجام شده و منتظر دریافت اطلاعات اولیه هستیم. با پتانسیل های موجود در اسکله ها و با توجه به نیاز استان های شمالی و ظرفیت موجود شمال کشور در ابتدا باید با یک حجم پایین ، سوآپ را آغاز کنیم و سپس در میان مدت و بلند مدت برای توسعه زیرساختها اقدام نماییم .  

وی افزود: با برنامه جامعی در کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت در بحث سوآپ فرآورده تمرکز می کنیم.

توجه به صادرات زمینی از طریق بورس انرژی در کنار صادرات دریایی

وکیلی بر ایجاد هاب صادراتی و هدایت به سمت صادرات دریایی تاکید کرد و گفت: صادرات دریایی در مقایسه با صادرات زمینی برگشت منافع ارزی بیشتری دارد. با اینحال اگرچه صادرات دریایی منافع مالی بیشتری برای کشور تامین میکند ، اما تعامل با کشورهای همسایه جزء اهداف استراتژیک دولت سیزدهم است ، بر این اساس مکاتباتی با وزیر محترم نفت داشته ایم ، زیرا باید برای صادرات زمینی  هر چند با منافع مالی کمتر مجوز دریافت شود.

به گفته وی با این رویکرد و با توجه به شرایط بازارهای هدف مانند ارمنستان، پاکستان یا افغانستان باید قیمت های پایه عرضه در بورس انرژی تعیین شود و معیار شرایط این بازارها باشد.

مدیربازرگانی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی با اشاره به اینکه اولویت اول صادرات فراورده از طریق بورس انرژی میباشد ، گفت: بورس مسیر شفافی برای معاملات است هر چند شفافیت در شرایط تحریم سختی هایی به دنبال دارد .

 

صادرکنندگان فراورده های نفتی یکی از سرمایه های کشور برای مقابله با تحریم

وی ادامه داد: سیاست های کلان کشور و نظر مجلس و دولت در صادرات رویکرد حمایت از بورس است ، با این حال مسایلی مانند تغییرات شدید بازارهای جهانی و تحولات منطقه ای و شرایط تحریم وجود دارد که این ریسک ها را به خریداران منتقل می کنند ، بنابراین خریدارانی که از بورس خرید می کنند ، مجبور میباشند هزینه ریسک های ناشی از تحولات منطقه و تحریم را تقبل نمایند .  

وکیلی افزود: این امر باعث شده تا بسیاری از معاملات و قراردادها از سنوات گذشته تا به حال به پایان نرسیده و در شرایط حقوقی بلاتکلیف بماند که نیازمند تمهیدات ویژه است تا ضمن تعیین تکلیف آنها ، ریسک ها کاهش پیدا کند و خریداران با اطمینان وارد بورس شوند. در واقع باید با تمهیداتی متناسب شرایط تحریم موانع فراروی عرضه فراورده در بورس را برطرف کنیم.

وی تاکید کرد: صادرکنندگان اندوخته و سرمایه ما برای مقابله با شرایط تحریم هستند و از همین رو آن ها را باید جزء شرکا و ذینفعان مهم بدانیم و منافع آنها را منافع خودمان تلقی نماییم.  

مدیربازرگانی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ادامه داد: قوانین برای شرایط عادی و نرمال نوشته شده و برای مقابله با تحریم و شرایط ناپایدار جهانی نیازمند تمهیداتی هستیم تا مجوزها صادر شود و با چابکی در بازار رفتار کنیم.

 

ضروریات تولید بار اول

مهدی وکیلی در گفت و گو با اشاره به اینکه در حوزه ساخت داخل و پشتیبانی از آن در شرکت پالایش و پخش فرآورده های نفتی آسیب شناسی انجام دادیم، افزود: ساخت هر محصول یا تجهیزی برای نخستین مرتبه همواره با ریسک همراه است.

وی یکی از ریسک ها در این زمینه را قیمت گذاری عنوان و اظهار کرد : در اغلب موارد می توان همان کالا را با قیمت پایین تر از خارج از کشور تامین کرد ، زیرا در ساختن یک قطعه یا تجهیز برای نخستین مرتبه ، تعداد و تیراژ سفارش پایین است، هزینه کسب تکنولوژی و دانش مورد نیاز طراحی و ساخت زیاد است ، لذا تعیین قیمت تمام شده آن در مواردی بالاتر از نمونه خارجی و دارای ابهام است.

 وکیلی با بیان اینکه ریسک دیگر این است که ممکن است برخی از پروژه های ساخت اول به نتیجه نرسد ، افزود : مشکل دیگر در این زمینه نیاز فوری واحد های عملیاتی به تجهیزات است ، باید نیاز پروژه و واحدهای عملیاتی را در زمان مشخص برآورده کنیم.

به گفته وکیلی با آسیب شناسی که انجام شد، به این نتیجه رسیدیم که بهترین مسیر استفاده از مصوبه تولید بار اول در کشور است تا ریسک انجام آن به حداقل برسد.

وی ادامه داد: این آسیب شناسی پیش از این نیز انجام شده و به معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری مجوز داده شده تا برای ساخت بار اول در کشور دیگر نیاز به قانون مناقصات و ترک تشریفات نباشد.

مدیر بازرگانی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران افزود: برای نخستین بار در شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران، جلسه هم اندیشی و توسعه همکاری ها  با معاونت علمی  و فناوری ریاست جمهوری و  حضور نمایندگان شرکت های تابعه پالایش و پخش برگزار شد.

وی تاکید کرد: در نهایت خروجی این بود که تمام کارشناسان ساخت بار اول و واحدهای پژوهشی اقناع شدند که استفاده از این مصوبه مسیر خوبی است ، زیرا ریسک ها را پایین می آورد و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به عنوان متولی شرکت های دانش بنیان، ریسک ها را از نظر زیرساخت های قانونی و شناخت شرکت های توانمند کاهش می دهد و به نوعی جرات شرکت ها را برای ورود به ساخت بار اول بیشتر می کند ، زیرا پشتوانه قانونی دارد.

مدیربازرگانی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ادامه داد: فرآیند کار نیز بسیار ساده است؛ به این صورت که نیازها از سوی مدیران عامل شرکت های تابعه به معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به همراه شرکت هایی که می توانند این محصول را تولید کنند، ارسال می شود.

 

کاهش ریسک ساخت بار اول در صنعت نفت

وی تصریح کرد: در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری فرآیندهایی وجود دارد و با ارزیابی که انجام می دهند، ریسک ساخت بار اول را پایین می آورد و اطمینان شرکت های تابعه برای حصول نتیجه بیشتر می شود.

به گفته وکیلی، تفاهم نامه ای بین معاونت پژوهش و مهندسی وزارت نفت و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در حال تدارک است و در آن چند مسیر برای توسعه شرکت های دانش بنیان مشخص شده است ؛ یکی از این مسیرها، تشکیل کارگروهی در شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی است.  فعالیت اعضای این کارگروه آغاز شده و با همکاری مدیریت بازرگانی و مدیریت پژوهش و فناوری و سایر مدیریتها به پیش می رود.

وکیلی با اشاره به اینکه به دنبال تهیه یک نقشه راه برای توسعه  بخش دانش بنیان هستیم ، گفت: تمامی فعالیت ها در مدیریت بازرگانی شرکت ملی پالایش و پخش فراورده های نفتی کارشناسی می شود و با تهیه و نهایی شدن پیشنویس نقشه راه ، برنامه زمان بندی مشخص خواهد شد.

 

تکمیل بانک اطلاعاتی شرکت های دانش بنیان در وزارت نفت

مدیربازرگانی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی گفت: ایجاد بانک اطلاعاتی کامل مشخصات  شرکت های دانش بنیان برای ایجاد هم افزایی در آنها و جلوگیری از موازی کاری شرکتهای تابعه ضروری است.

وی تاکید کرد: یکی از نیازها در سطح وزارت نفت  تکمیل بانک های اطلاعاتی مربوط به شرکت های دانش بنیان و اقلام ساخت داخل است. در روند ورود شرکت های دانش بنیان به وندورلیست وزارت نفت آسیب شناسی لازم در حال انجام است و شرکت ملی  پالایش و پخش فرآروده های نفتی در این مسیر همکاری ویژه ای با اداره کل نظام تأمين تجاری­سازی فناوري وزارت نفت.

وکیلی به وجود برخی مشکلات شرکت های دانش بنیان اشاره کرد و گفت: شرکت های دانش بنیان بعد از ورود به وندور لیست، مشکلاتی برای شرکت در مناقصات دارند ، زیرا عمدتا شرکت هایی با توان مالی پایین هستند. براین اساس پیگیر هستیم تا از طریق دستگاه مرکزی وزارت نفت و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری چاره ای برای رفع این مشکل پیدا کنیم.  

وی افزود: اغلب این شرکت ها برای تامین مالی پروژه ها مشکل دارند ، در حالیکه رقابت با شرکت هایی که شریک خارجی دارند ، سخت است و طبق قانون آن ها برنده می شوند ، زیرا در مناقصات، ارزیابی مالی اصلی ترین بخش است .

 


١٧:٣٦ - شنبه ٢٤ ارديبهشت ١٤٠١    /    شماره : ١٣٧٢١    /    تعداد نمایش : ٧٤