چاپ        ارسال به دوست

دبیرکل انجمن کارفرمایی صنعت پالایش نفت خبر داد:

فرهنگسازی مصرف بنزین باید جایگزین پالایشگاه سازی شود/احتمال ازسرگیری واردات بنزین از سال 1402

دبیرکل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پالایش نفت ایران با تاکید بر اینکه باید فرهنگسازی در مدیریت مصرف بنزین جایگزین پالایشگاه سازی شود، اعلام کرد: ساخت سالانه یک پالایشگاه نفت با هدف تامین سوخت نه منطقی بوده و نه توجیه اقتصادی دارد و چنانچه اقدامی برای مدیریت مصرف  انجام نشود، از سال 1402 شاهد ازسرگیری واردات بنزین خواهیم بود.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران به نقل از ستاد خبری انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پالایش نفت ایران، ناصر عاشوری در حاشیه برگزاری بیست و ششمین نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی با هشدار نسبت به جهش مصرف بنزین در ایران، از سال گذشته تاکنون گفت: متوسط مصرف روزانه بنزین در تعطیلات نوروزی با ثبت رکوردهای جدید به مرز هشدار رسید.

 

دبیرکل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پالایش نفت ایران با تاکید بر اینکه با وجود فروکش کردن تب مصرف بنزین پس از پایان تعطیلات نوروزی تصریح کرد: اما مصرف بنزین کماکان در نقطه سر به سر قرار دارد و چنانچه اقداماتی به منظور فرهنگسازی و مدیریت مصرف بنزین انجام نشود، از سال 1402 شاهد واردات بنزین خواهیم بود.

 

این مقام مسئول با تاکید بر اینکه در شرایط فعلی با توجه به کمبود منابع مالی و اعتباری، از یکسو و اعمال تحریم های غیرقانونی، امکان ساخت سالانه یک پالایشگاه نفت به منظور تامین نیاز سوخت کشور وجود ندارد، بیان کرد: از سوی دیگر در کشورهای مختلف جهان هم ساخت و توسعه پتروپالایشگاه ها با هدف تکمیل زنجیره های ارزش و نه تامین سوخت شتاب گرفته است.

 

عاشوری با اعلام اینکه در شرایط فعلی کشور بیش از آنکه به پالایشگاه سازی نیاز داشته باشد، به فرهنگ سازی در مصرف سوخت و فرآورده های نفتی نیاز دارد، یادآور شد: اعمال سیاست های مدیریت مصرف با استفاده از ظرفیت های کارت هوشمند سوخت، آزادسازی واردات خودروهای کم مصرف، اسقاط و از رده خارج کردن خودروهای فرسوده و با مصرف بالای بنزین، متنوع سازی سبد سوخت با افزایش سهم ال. ان. جی و سی. ان . جی از مهمترین راهکارهای مدیریت مصرف بنزین در کشور به شمار می رود.

 

دبیرکل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پالایش نفت ایران در پایان خاطرنشان کرد: چنانچه اقدامی برای فرهنگ سازی و مدیریت مصرف بنزین انجام نشود، قطعاً مسابقه تولید و مصرف به نفع مصرف به پایان می رسد و باید شاهد ازسرگیری واردات بنزین به کشور باشیم.

 

 


١٥:٢٨ - شنبه ٢٤ ارديبهشت ١٤٠١    /    شماره : ١٣٧١٩    /    تعداد نمایش : ٨٣