چاپ        ارسال به دوست

قائم مقام شرکت پالایش نفت آفتاب مطرح کرد:

افزایش 15 هزار بشکه ای ظرفیت تولید پالایشگاه آفتاب/روش قیمت گذاری میعانات گازی اشتباه است

قائم مقام شرکت پالایش نفت آفتاب با انتقاد از روش اشتباه قیمتگذاری خوراک میعانات گازی پالایشگاه ها و مینی پالایشگاه های کشور، از افزایش 15 هزار بشکه ای ظرفیت پالایش شرکت پالایش نفت آفتاب در سال 1401 خبر داد و اعلام کرد: امسال ایرانی ترین مجتمع تقطیر صنعت پالایش نفت کشور در شرکت پالایش نفت آفتاب در مدار بهره برداری قرار می گیرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران، علی پورصفر قائم مقام شرکت پالایش نفت آفتاب در حاشیه بیست و ششمین نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی با بیان اینکه با اجرای طرح جدید توسعه این پالایشگاه میعانات گازی،ظرفیت پالایش از 20 هزار بشکه فعلی به بیش از 35 هزار بشکه افزایش می یابد، گفت: سومین واحد تقطیر شرکت پالایش نفت آفتاب با ظرفیت 15 هزار بشکه تا پایان سال 1401 با استفاده حداکثری از توان و ظرفیت شرکت های ایرانی و سازندگان داخلی به بهره برداری می رسد.

وی با تاکید بر اینکه مهمترین ویژگی سومین واحد تقطیر شرکت پالایش نفت افتاب، استفاده از توان شرکت های سازنده تجهیزات صنعت نفت و پیمانکاران ایرانی است، تصریح کرد: به عبارت دیگر، این واحد تقطیر، ایرانی ترین واحد تقطیر صنعت پالایش نفت ایران به شمار می رود.

پورصفری با بیان اینکه هیدروکربورهای سبک و سنگین از مهمترین محصولات این پالایشگاه به شمار می روند، یادآور شد: بخش عمده خوراک این پالایشگاه از محل فازهای میدان مشترک گاز پارس جنوبی تامین می شود.

وی در ادامه با انتقاد از روش و شیوه قیمت گذاری خوراک میعانات گازی شرکت های پالایش نفت و مینی پالایشگاه های کشور بیان کرد: مبنا قرار دادن قیمت نفتا و گازوئیل پلتس برای تعیین قیمت  خوراک میعانات گازی اشتباه است، به طوری که قیمتگذاری اشتباه منجر به توقف و کاهش تولید در بسیاری از پالایشگاه ها و مینی پالایشگاه های کشور شده است.

 

 


١٥:١٦ - شنبه ٢٤ ارديبهشت ١٤٠١    /    شماره : ١٣٧١٨    /    تعداد نمایش : ٥٧