چاپ        ارسال به دوست

طرح تصفیه گازوییل پالایشگاه اصفهان تیر امسال راه‌اندازی می‌شود

 شرکت پالایش نفت (پالایشگاه) اصفهان اعلام کرد: کارهای نهایی طرح تصفیه گازوییل در این شرکت در حال اجراست و این پروژه با هدف تولید گازوییل یورو 5 از تیر امسال راه‌اندازی می‌شود.


به گزارش پايگاه اطلاع‌رساني شركت ملي پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي ايران ،به نقل از روابط عمومی شرکت پالایش نفت (پالایشگاه) اصفهان، اتاق کنترل مرکزی طرح تصفیه گازوییل بعنوان گام اساسی شروع عملیات پیش راه اندازی این پروژه، افتتاح شد.

محمد امیر نیکو همت رییس هیات مدیره شرکت پالایش نفت اصفهان با اشاره به اینکه در جنگ اقتصادی کار بزرگی را به مرحله راه اندازی نزدیک کرده ایم، گفت: فعالیت های نهایی این طرح با دقت و تخصص بالا در حال انجام است و به طور حتم آینده ای روشن را برای شرکت و کشور رقم می زنیم.


مدیرعامل شرکت پالایش نفت اصفهان نیز با اشاره به طرح تصفیه گازوییل با ظرفیت 100 هزار بشکه در روز و سرمایه گذاری 545 میلیون یورو و 69 هزار و 134 میلیارد ریال، گفت: در زمان حاضر ضریب پیچیدگی پالایشگاه اصفهان 5.2 است که با اجرای طرح هایی مانند تصفیه گازوییل، ضریب پیچیدگی این شرکت به 8.7 می‌رسد و رابطه قیمت نفت خام و فرآورده های حاصل از آن (کرک اسپرد) نیز افزایش می یابد.


محسن قدیری به موضوع مصرف و تامین آب نیز اشاره و اضافه کرد: طرح تصفیه خانه پساب شاهین شهر (استفاده از آب خاکستری) با ظرفیت تقریبی 750 متر مکعب در ساعت بمنظور استفاده در مصارف صنعتی و پیگیری احداث واحد پیش تصفیه فاضلاب شاهین شهر در حال اجراست.


وی ادامه داد: با اجرای 80 کیلومتر خط ریلی همه صنایع و کارخانه‌های مستقر در محدوده شاهین شهر به ایستگاه راه آهن "ورتون" ( در شرق اصفهان) متصل خواهند شد و این شرکت می تواند محصولات خود را از طریق خطوط ریلی به سراسر کشور حمل کند.
قدیری با اشاره به نامگذاری امسال به تولید، دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین گفت: بیش از 90 درصد از 36 هزار قطعه و تجهیزات مورد استفاده در پالایشگاه اصفهان توسط متخصصان و شرکت‌های دانش بنیان داخلی سازی شده است.


وی افزود: بیشتر کاتالیست های این پالایشگاه و بسیاری از مواد شیمیایی مورد نیاز آن از طریق شرکت‌های دانش بنیان تأمین می‌شود.
طرح بزرگ تصفیه گازوییل (سوخت دیزل) با سرمایه گذاری 545 میلیون یورو و 69 هزار و 134 میلیارد ریالی در حال راه اندازی مقدماتی در پالایشگاه اصفهان است.


با بهره‌برداری کامل از طرح کلان تصفیه گازوییل، همه 20 میلیون لیتر گازوییل تولیدی روزانه پالایشگاه اصفهان مطابق با استاندارد بین‌المللی یورو 5 تصفیه شده و 300 تُن گوگرد حذف می شود.


شرکت پالایش نفت اصفهان ( پالایشگاه اصفهان ) در زمان حاضر وظیفه تامین حدود 25 درصد از سوخت کشور را به عهده دارد و بنزین و گازوییل از محصولات اصلی این شرکت بشمار می‌آید بطوری‌که سوخت 16 استان از جمله اصفهان را تامین می‌کند.


روزانه 12 میلیون لیتر بنزین یورو 5 و چهار میلیون لیتر گازوییل یورو5 در این واحد صنعتی تولید می شود.
ایـن شرکت با حدود 30 نوع فراورده نفتی اصلی و ویژه در منطقه‌ای به مساحت 340 هکتار در شمال غربی اصفهان واقع و ظرفیت آن حدود 375 هزار بشکه در روز است.


١٦:٣٥ - دوشنبه ١٩ ارديبهشت ١٤٠١    /    شماره : ١٣٦٨٢    /    تعداد نمایش : ١٨٦