چاپ        ارسال به دوست

مدیرعامل پالایشگاه بندرعباس :

ایران در تولید کک صنعتی خودکفا می‌شود

مدیرعامل پالایشگاه بندرعباس از خودكفايي ايران در توليد كك صنعتي خبر داد.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني شركت ملي پالايش و پخش فرآورده هاي نفتي ايران، هاشم نامور  درمراسم رونمایی از اسناد تکمیل زنجیره ارزش نفت کوره با استفاده از دانش بومی پژوهشگاه صنعت نفت در پالایشگاه بندر عباس با بيان اينكه درپي  اجرای طرح زنجیره ارزش نفت کوره در پالایشگاه بندرعباس با دانش فنی بومی، ایران در تولید کک صنعتی خودکفا می‌شود، گفت: ابتدا با کنسرسیومی ژاپنی کار را آغاز کردیم اما پس از ۶ ماه به دلیل تشدید تحریم پروژه را رها کردند.

وي ادامه داد:  اما در ادامه مطالعات داخلی انجام و طراحی بیسیک آن اجرایی شد، بدين ترتيب طی سه مرحله از آزمایشات و تست در پژوهشگاه نفت، کیفیت کک تولیدی مورد تایید قرار گرفت.

به گفته نامور  دو سال پیش تفاهم نامه ای در خصوص کک سازی که مصرف کنندگان آن صنایع آلومینیوم هستند بین وزارت نفت و صمت منعقد شد.

نامور تاكيد كرد: این طرح بوسیله کنسرسیوم های بانکی داخلی تامین خواهد شد و طی ۴ سال آتی به بهره برداری می رسد.

مدیرعامل پالایشگاه بندرعباس با اشاره به اینکه براي نخستین بار از دانش فنی پژوهشگاه صنعت نفت بهره برده‌ایم، گفت: این طرح ۱۰۰ درصد توسط کارشناسان داخلی انجام شده تا تهدید تحريم ها را تبديل به فرصت كند.

وي در پايان بيان كرد: ضمن تامين نياز بازار داخلي ، ظرفيت و امكان  تولید مازاد و در پی آن امر صادرات کک در كشور وجود دارد.

 

 


١٢:٢٦ - سه شنبه ٢٤ اسفند ١٤٠٠    /    شماره : ١٣٥٩٢    /    تعداد نمایش : ٢٣٦