چاپ        ارسال به دوست

رئیس پژوهشگاه صنعت نفت مطرح كرد:

نقش مهم پژوهشگاه صنعت نفت در پروژه هاي پتروپالايشي

رئیس پژوهشگاه صنعت نفت ضمن مغتنم شمردن حضور وزیر نفت در این مراسم بعنوان بزرگترین حمایت معنوی از پژوهشگاه صنعت، گفت: پژوهشگاه صنعت نفت بزرگترین سد در برابر تحریم ها در اجرای پروژه های پالایشی و پتروپالایشی تلقي بود.

به گزارش پايگاه اطلاع‌رساني شركت ملي پالايش و پخش فرآورده هاي نفتي ايران، جعفر توفیقی صبح امروز (سه‌شنبه، ۲۴ اسفند) در مراسم رونمایی از اسناد تکمیل زنجیره ارزش نفت کوره با استفاده از دانش فنی بومی پژوهشگاه صنعت نفت در شرکت پالایش نفت بندرعباس تاكيد كرد: هم‌اکنون پژوهشگاه صنعت نفت بزرگ‌ترین سد مقابل تحریم‌های کشورهای غربی در پروژه‌های پالایشی و پتروپالایشی است.

توفيقي افزود: این مرکز در همه فرآیندهای پالایشگاهی و پتروپالایشگاهی دارای فناوری اثبات‌شده، برای نمونه پروژه گوگردزدایی از مرکاپتان زیر ۵۰ پی پی‌ام در فازهای دو و سه پارس جنوبی به‌دست متخصصان این مرکز انجام شده است.

وي در باب اهميت اين پروژه اذعان كرد: واحد کک سازی یک پالایشگاه با چند واحد که تحت لیسانس دربردارد، تلقی می شود.

توفيقي اعتماد مدیران صنعت نفت به پژوهشگاه را از سرمایه‌های اصلی این مرکز علمی خواند و گفت: دانش فنی تکمیل زنجیره ارزش نفت کوره هم‌اکنون تنها در اختیار شرکت‌های معدود آمریکایی و اروپایی است که خوشبختانه ما امروز به آن دست یافته‌ایم.

به گفته رئیس پژوهشگاه صنعت نفت این مجموعه با شبکه‌ای از دانشگاه‌ها و مراکز علمی و تحقیقاتی و پارک‌های فناوری کشور ارتباط مستقیم برقرار کرده است.

وي در اين مراسم خطاب به وزير نفت گفت: درهرمقطعی که قصد مذاکره با شرکت های خارجی داشته باشيد روي پژوهشگاه در بومي سازي فناوري ها مي توانيد حساب باز كنيد.  

وی در پايان با اشاره به اينكه در طرح پژوهشی تکمیل زنجیره ارزش نفت کوره در پالایشگاه بندرعباس بیش از ۲ هزار و ۱۵۰ مدرک مهندسی تولید شده است، بيان كرد:  از این رو در این زمینه ۱۵ هزار پارامتر برای دستیابی به محصول نهایی اندازه‌گیری شده، شرکت سوئیسی «آر اندی کربن»، معتبرترین شرکت در این زمینه، کیفیت محصول نهایی پژوهشگاه صنعت نفت را تأیید کرده است.

هرمزگان قطب پالایش کشور مي شود

در ادامه نایب رئیس کمیسیون انرژی مجلس ضمن قدردانی از وزیر نفت بابت وعده اجرای طرح ساخت پتروپالایشگاهی با ظرفیت پالایش روزانه ۳۰۰ هزار بشکه‌ای در بندرعباس گفت: با احداث این پالایشگاه استان هرمزگان به قطب پالایشگاهی کشور تبدیل می‌شود.

 احمد مرادی افزود: مجلس شورای اسلامی هر حمایتی برای انجام و اجرای این طرح‌ها بتواند انجام خواهد داد.

 

وی به ظرفیت‌های این طرح اشاره کرد و افزود: حفظ محیط زیست و ایجاد اشتغال از ظرفیت‌های اساسی طرح تکمیل زنجیره ارزش نفت کوره است، امروز برای ایجاد اشتغال همه قوا و مسئولان کشور باید پای کار باشند.

 

 


١١:٣٨ - سه شنبه ٢٤ اسفند ١٤٠٠    /    شماره : ١٣٥٨٧    /    تعداد نمایش : ٢٢٦