چاپ        ارسال به دوست

مدیرعامل شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران خبر داد:

سرمایه‌گذاری بیش از ۱۶.۵ میلیارد یورو در دو پروژه مهم پالایشی کشور

مدیرعامل شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران در تشریح پروژه‌های جدید این شرکت گفت: بیش از ۱۶.۵ میلیارد یورو در دو پروژه مهم پالایشی کشور سرمایه‌گذاری می‌شود که شامل دو پروژه جدید پتروپالایشگاه ۳۰۰ هزار بشکه‌ای شهید سلیمانی و پالایشگاه ۱۸۰ هزار بشکه‌ای خوزستان خواهد بود.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني شركت ملي پالايش و پخش فرآورده هاي نفتي ايران به نقل از شانا، فرهاد احمدي طي نشستي خبري كه امروز(17اسفندماه)برگزار شد، با تشريح پروژه هاي در دست اجرا عنوان كرد: بزرگترین واحد تقطیر کشور در پالایشگاه آبادان به ظرفیت ۲۱۰ هزار بشکه در روز نیمه نخست سال آینده به بهره‌برداری می‌رسد.

احمدي عنوان كرد: ۹ پروژه پالایشی در این شرکت در حال اجراست که تا ۶ ماه آینده نهایی خواهد شد.

وي افزود: ۷ پروژه بزرگ پالایشی از جمله واحد تصفیه هیدروژنی پالایشگاه اصفهان در این شرکت در حال اجراست که پیشرفت این پروژه در ۶ ماه گذشته بیش از ١٠ درصد بوده است.

به گفته احمدي طرح توسعه پالایشگاه آبادان هم از دیگر طرح‌های مهم این شرکت است که اکنون ۸۶ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

وي با اشاره به اينكه خط لوله نایین- کاشان-ری دیگر پروژه این شرکت تا خرداد سال آینده به بهره‌برداری می‌رسد، تصريح كرد: خط لوله بندرعباس-سیرجان-رفسنجان به طول ۴۰۰ کیلومتر در ۴ زیرپروژه اجرا می شود که بخش برق‌رسانی تا خرداد ۱۴۰۱ و کل پروژه در صورت تأمین تجهیزات تا پایان سال آینده به‌طور کامل به بهره‌برداری می‌رسد.

احمدي اظهار كرد: خط لوله سوخت‌رسانی به نیروگاه چابهار نیز فروردین سال ۱۴۰۱ به بهره‌برداری می‌رسد.

همچنين مدیرعامل شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران در تشریح پروژه‌های جدید این شرکت افزود: بیش از ۱۶.۵ میلیارد یورو در دو پروژه مهم پالایشی کشور سرمایه‌گذاری می‌شود که شامل دو پروژه جدید پتروپالایشگاه ۳۰۰ هزار بشکه‌ای شهید سلیمانی و پالایشگاه ۱۸۰ هزار بشکه‌ای خوزستان خواهد بود.

وي ادامه داد: مصوبه احداث پتروپالایشگاه شهید سلیمانی در هفته جاری ابلاغ شده است. سرمایه‌گذاری موردنیاز این پروژه بیش از 10میلیارد یوروست.

احمدي گفت: طرح احداث پالایشگاه خوزستان، تکمیل فاز ۲ طرح توسعه پالایشگاه آبادان با ۱.۷ میلیارد یورو سرمایه‌گذاری، خط لوله تابش با سرمایه‌گذاری ۳۷۲ میلیون یـورو، خط لوله پارس با سرمایه گذاری ۱۰۶ میلیون یورو و ساخت تلمبه خانه آبادان- ماهشهر از دیگر پروژه‌های جدید این شرکت است.

به گفته وي سرمایه‌گذاری موردنیاز پروژه جدید احداث پالایشگاه خوزستان ۴.۵ میلیارد دلار برآورد شده است که در سال ۱۴۰۱ عملیات طراحی و اجرای آن آغاز خواهد شد.

 

 


١٤:٢٤ - سه شنبه ١٧ اسفند ١٤٠٠    /    شماره : ١٣٥٦٤    /    تعداد نمایش : ٢٢٨