چاپ        ارسال به دوست

مدیرعامل شرکت برق حرارتی:

زمستان امسال با تامین سوخت نیروگاهی بدون خاموشی سپری شد

مدیرعامل شرکت مادرتخصصی برق حرارتی گفت: پیک مصرف زمستان امسال با تامین مناسب سوخت مورد نیاز نیروگاه‌های حرارتی و تولید برق پایدار و بی‌وقفه در این واحدها بدون خاموشی برنامه‌ریزی شده در بخش خانگی و تجاری سپری شد.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ،  به نقل از ایرنا از شرکت مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی ایران، «محسن طرزطلب» افزود: در فصول سرد سال همزمان با کاهش دما در نقاط مختلف کشور، اولویت تامین گاز با مشترکان خانگی و تجاری است. در این بازه زمانی برای تامین مصارف مشترکان این بخش میزان گاز تحویلی به نیروگاه‌های حرارتی به عنوان اصلی‌ترین واحدهای تولید کننده برق کشور دچار محدودیت می‌شود.
وی ادامه داد: همین مسئله موجب شده بود تا در طی چند سال اخیر محدودیت در تامین گاز نیروگاه‌ها و کسری مخازن سوخت مایع این واحدها در فصول سرد سال باعث شود تا تعدادی از واحدهای نیروگاهی به دلیل کمبود سوخت در زمستان از مدار خارج شده و شاهد قطعی برق در برخی از مناطق کشور باشیم.
مدیرعامل برق حرارتی خاطرنشان کرد:  امسال با همکاری و هماهنگی مناسب میان وزارتخانه‌های نفت، نیرو، راه و شهرسازی، سازمان محیط‌زیست، دادستانی و نهادهای امنیتی و اطلاعاتی، سوخت زمستانی تمام نیروگاه‌های کشور به خوبی تامین شده و کمبود گاز این واحدها برای تولید برق را از طریق سوخت مایع جبران شد.
طرزطلب  گفت: طی نیمه دوم امسال با توجه به محدودیت‌های موجود برای تامین سوخت نیروگاه‌ها جلسه های  منظم و هفتگی کمیته‌ سوخت در سطح معاونان وزیر و مدیران میانی سازمان‌ها و نهادهای یاد شده برگزار شد تا موضوع کمبود سوخت هر نیروگاه و نحوه تامین مصارف مورد نیاز آن به صورت دقیق مورد بررسی و رسیدگی قرار بگیرد.


وی ادامه داد: طی یک ماه اخیر میزان سوخت مصرفی نیروگاه‌های حرارتی ۱۰ درصد نسبت به نیاز اعلامی کاهش یافته است و با وجود اینکه در سه ماه ابتدایی امسال نیروگاه اتمی بوشهر را در اختیار نداشتیم، اما واحدهای این مجموعه در روزهای اوج مصرف زمستان امسال در مدار قرار گرفت و به کمک شبکه سراسری برق کشور آمد که همین مسئله در کنار استفاده حداکثری از نیروگاه‌های سیکل‌ترکیبی، انجام مدیریت مصرف و استفاده حداقلی از نیروگاه‌های برقابی و تجدیدپذیر موجب کاهش مصرف سوخت واحدهای نیروگاهی شده است.
 
۶۵ درصد سوخت مصرفی نیروگاه‌ها گاز طبیعی است


مدیرعامل برق حرارتی افزود: مصرف سوخت مایع در نیروگاه‌ها سیر نزولی به خود گرفته است، طی ۲۰ روز نخست بهمن‌ماه حدود ۴۵ درصد سوخت مورد نیاز نیروگاه‌ها از طریق گاز طبیعی و مابقی توسط سوخت مایع(گازوئیل و نفت‌کوره) تامین شده، ولی در ۱۰ روز اخیر همزمان با گرم‌شدن هوا و کاهش مصرف مشترکان بخش خانگی و تجاری، میزان گاز تحویلی به نیروگاه‌ها نیز افزایش یافته و ۶۵ درصد سوخت مورد نیاز نیروگاه‌ها از طریق گاز طبیعی تامین شده است.
طرزطلب با اشاره به تغییر برنامه تعمیرات نیروگاه‌ها برای تامین برق مورد نیاز مشترکان، گفت: طی دوره پیک مصرف برق زمستان امسال برنامه تعمیرات واحدهای بخار سیکل‌ترکیبی به دلیل راندمان بالا و سوخت مصرفی کمتر این واحدها و همچنین تعمیرات نیروگاه‌های بخار به دلیل امکان مصرف سوخت نفت کوره در آن‌ها به تعویق انداخته شد تا دچار مشکلات عدیده برای تامین برق مصرف کنندگان نشویم.
 
پیک تعمیرات نیروگاه‌های حرارتی/ لزوم اصلاح رویه مصرف سوخت مشترکان


وی خاطرنشان کرد: همین مسئله موجب شده است تا هم اکنون در پیک تعمیرات نیروگاه‌های حرارتی قرار بگیریم و برنامه‌های تعمیراتی خود را حتی در ایام تعطیلات نوروزی نیز دنبال کنیم تا بتوانیم تعمیرات واحدهای باقی‌مانده را تا خردادماه سال آینده به اتمام رسانده و همه نیروگاه‌ها را قبل از شروع پیک مصرف برق تابستان ۱۴۰۱ آماده کنیم.


مدیرعامل برق حرارتی گفت: زمستان امسال با تمام تلاش‌های صورت گرفته سوخت مورد نیاز نیروگاه‌ها تامین و مانع بروز قطعی برق در کشور شدیم اما اگر بنا باشد رشد مصرف بخش خانگی و تجاری به همین منوال ادامه یابد، مطمئنا با توجه به محدودیت و توان تولید گاز در فصل زمستان و پیشی گرفتن مصرف نسبت به تولید، کار در سال‌های آتی بسیار مشکل‌تر خواهد شد.


طرزطلب ادامه داد: در این مدت تمام تلاش‌های مربوطه از سوی دستگاه‌های مرتبط به منظور عدم بروز مشکل برای مشترکان به کار گرفته شده است و حالا بایستی برای کاهش مصرف سوخت به ویژه در زمستان مشترکان پرمصرف وارد میدان شده و با مدیریت مصرف خود موجب جلوگیری از خاموشی شوند؛ چرا که ما هر چه به تولید خود در بخش گاز بیفزایم و مدیریت مصرف را در بخش نیروگاهی بهینه‌تر کنیم باز هم رشد مصرف فوق‌العاده بالاتر از سایر عوامل است.


١٤:١٨ - سه شنبه ٣ اسفند ١٤٠٠    /    شماره : ١٣٥١٠    /    تعداد نمایش : ٢٣١