چاپ        ارسال به دوست

معاون وزير نفت در امور پالايش و پخش مطرح كرد:

اجراي مگاپروژه هاي صنعت پالايش با استفاده از ظرفيت مالي بانك ها

معاون وزیر نفت و مديرعامل شركت ملي پالايش و پخش فرآورده هاي نفتي ايران  با اشاره به وجود چند مگاپروژه در صنعت پالايش گفت: براي اجراي اين مگاپرو‍ژه ها در قالب كنسرسيوم از ظرفيت تمامي بانك ها استفاده خواهد شد.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني شركت ملي پالايش و پخش فرآورده هاي نفتي ايران، مهندس جليل سالاري در مراسم امضای تفاهمنامه سه جانبه به منظور نوسازی و تقویت ناوگان سوخت رسانی جاده ای تصریح کرد: در سال جاری یک میلیارد سوخت مایع بیشتر نسبت به سال گذشته به  نیروگاه ها علی رغم سختی شرایط ارسال شده است.

سالاري گفت: خوشبختانه با اقدامات صورت گرفته و همکاری بین بخش های مرتبط هیچ مشکلی در تامین سوخت نیروگاه ها و صنایع  در زمستان سال جاري  بوجود نیامده است.

وي همچنين درخصوص ال پي جي تاكيد كرد: نحوه سياست گذاري در حوزه ال پی جی را مشخص كرده ايم تا با توجه به قیمت‌های بازارهای جهانی، این محصول به سمت خوراک پتروشیمی و تکمیل زنجیره ارزش هدایت شود.

به گفته معاون وزير نفت در امور پالايش و پخش درحال حاضر در عرصه خودروسازی شرکت هایی وجود دارند که می توانند درتراز جهانی استاندارهای ایمنی و HSE نیاز بازار داخلی را تامین کنند.

وي ضمن قدرداني  از بانك ملت براي اجرايي شدن اين تفاهم نامه افزود: سن ناوگان حمل و نقل جاده‌ای باید با اجرای طرح‌های نوسازی به کمتر از ۱۰-۱۵ سال برسد.

سالاري تاكيد كرد: تلاش براین مبناست تا درقالب کنسرسیوم از ظرفیت‌های تمامی بانک‌ها برای توسعه صنعت پالایش و اجراي مگاپروژه ها استفاده شود.

وي افزود: در حوزه سیاست‌گذاری در بخش بهینه‌سازی مصرف انرژی، در طرح جامع حمل و نقل مسئولیت‌هایی به‌عهده ما گذاشته شده است که یکی از مهمترین این موارد، ترکیب سبد سوخت حمل و نقل است که خوشبختانه اقدام‌های خوبی در این زمینه انجام شده است.

معاون وزیر نفت در امور پالايش و پخش با بيان اينكه در زمینه نوسازی ناوگان نیز ما از اعطای تسهیلات استفاده کردیم، گفت: بر اساس سیاست‌های اصل ۴۴ برای توسعه این بخش باید از الگوهای دیگری نظیر الگوی ساخت و خودگردانی، الگوی ساخت و تحویل، الگوی ساخت و اجاره، الگوی ساخت و مالکیت و الگوهایی مانند ساخت و انحصار مدت‌دار به‌منظور تجهیز ناوگان حمل و نقل استفاده شود.

وي تاكيد كرد: نگاه ما این است که یک سیستم حمل و نقل کارا، در دسترس و ایمن شكل بگيرد و  به لحاظ محیط زیستی نیز اقتصادي سبز و با صرفه باشد.

مديرعامل شركت ملي پالايش و پخش فرآورده هاي نفتي ايران، تصريح كرد: در اين راستا درحوزه سیاستگذاری بهینه سازی مصرف انرژی، سبد چرخه حمل و نقل را تعریف کرده ایم که  بخشی از آن شبکه ریلی، خطوط  و بخش دیگر حمل و نقل جاده ای است، در جهت توسعه خطوط لوله تفاهم نامه هایی نيز دردستور کار و امضا می باشد.

گفتني است، تفاهم‎نامه اي سه جانبه با هدف نوسازي و تقویت ناوگان سوخت‌رساني جاده‌اي، ظهر امروز(23 بهمن ماه) بين شركت ملي پخش فرآورده هاي نفتي ايران، بانك ملت، شركت دنياي ماموت و رخش خودرو ديزل با حضور معاون وزير نفت و مديرعامل شركت ملي پالايش و پخش فرآورده هاي نفتي ايران برگزار شد. 

 


١٨:٠٧ - شنبه ٢٣ بهمن ١٤٠٠    /    شماره : ١٣٤٨٣    /    تعداد نمایش : ٣٢٦