چاپ        ارسال به دوست

در آستانه ورود به چهل و چهارمین سال پیروزی انقلاب علام شد

172هزار خودروی عمومی در کشور گازسوز شد

مدیر طرح سی‌ان‌جی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی از توزیع روزانه 23 میلیون مترمکعب گاز طبیعی فشرده (سی‌ان‌جی) به بیش از 4 میلیون خودروی گازسوز و تبدیل بیش از 172 هزار خودروی عمومی به گازسوز در کشور خبر داد.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ،محمدحسین باقری در گفت‌وگو با خبرنگار شانا اعلام کرد: تاکنون و از طریق مصوبه شورای اقتصاد، بیش از 172 هزار و 250 خودروی عمومی در کشور تبدیل شده است که با این تعداد، شمار خودروهای گازسوز شده در کشور به بیش از 4 میلیون خودرو می‌رسد.
وی افزود: این تعداد خودرو روزانه بیش از 23 میلیون مترمکعب گاز مصرف می‌کنند که به همین مقدار در مصرف بنزین در کشور نیز صرفه‌جویی می‌شود.


127 جایگاه در حال ساخت سی‌ان‌جی


مدیر طرح سی‌ان‌جی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی درباره تعداد جایگاه‌های در حال ساخت سی‌ان‌جی در کشور گفت: در مجموع در سال 1400، 24 جایگاه سی‌ان‌جی در کشور راه‌اندازی شده است که تعداد 13 باب دو منظوره و 11 باب تک منظوره بوده است و 127 جایگاه نیز در حال ساخت است که 68 باب آن دومنظوره و 59 باب آن تک منظوره است.
باقری افزود: هم اکنون 2 هزار و 653 باب جایگاه سی‌ان‌جی در کشور فعال است که از این تعداد 1066 باب دومنظوره و تعداد یک هزار و 587 باب جایگاه تک‌منظوره است.


تبدیل خودروهای عمومی در 331 کارگاه پیمانکار


وی با تأکید بر این که جایگزینی سی‌ان‌جی با بنزین در سبد سوخت بخش حمل‌ونقل سبک سبب افزایش صادرات بنزین و درآمدزایی برای کشور می‌شود، تاکید کرد: هم‌اکنون تعداد پیمانکاران ما در حوزه تبدیل کارگاهی به هشت پیمانکار رسیده است و 331 کارگاه پیمانکار نیز عملیات تبدیل خودروها در سراسر کشور را انجام می‌دهند.
مدیر طرح سی‌ان‌جی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی بیان کرد: افزون بر خودورهای عمومی شامل وانت بار و تاکسی مسافربر عمومی، تاکسی‌های مسافربر اینترنتی نیز می‌توانند پس از معرفی از سوی نهادهای مربوطه و ثبت اطلاعات در سامانه معرفی شده، از مزایای طرح گاز سوزکردن یارانه‌ای خودرو (پرداخت 20 درصد هزینه تبدیل) استفاده کنند.
باقری با اشاره به این که قرارداد ما با پیمانکاران طرح تبدیل رایگان خودروهای عمومی تا سال 1401 است، اما در صورت استقبال از طرح، امکان تمدید آن وجود دارد، تأکید کرد: خودروهای عمومی پرمصرف می‌توانند با مراجعه به سامانه یادشده و انجام فرآیند تبدیل ضمن صرفه‌ اقتصادی شخصی به اقتصاد ملی کشور نیز کمک کنند.


دامنه و تنوع گسترده اشتغال زایی در صنعت سی‌ان‌جی


وی با تأکید بر این که طرح توسعه صنعت سی‌ان‌جی یکی از بزرگترین پروژه‌ها و یا تنها پروژه در صنعت نفت است که علاوه بر بازگشت سرمایه در حین اجرا، به سرعت به سوددهی رسیده است، گفت: این صنعت همچنین اشتغالزایی قابل ملاحظه‌ای را در حوزه ساخت جایگاه (اپراتوران شاغل و تکنسین‌های تعمیر و نگه‌داشت) و شرکت‌های سازنده تجهیزات جایگاه‌ها در کشور به همراه داشته است.
مدیر طرح سی‌ان‌جی فعالیت و کسب تجربه تعداد زیادی نیروی انسانی در کارگاه‌های نصب تا کارخانجات ساخت کیت و مخزن، حوزه بازرسی و استاندارد (جایگاهی و کارگاهی) را از دیگر دستاوردهای این صنعت در حوزه منابع انسانی خواند افزود: دامنه و تنوع شغل‌های ایجاد شده در این صنعت در طول سال‌های اخیر، بسیار گسترده شده است.


بومی‌سازی 100 درصدی در تجهیزات گازسوز خودروها


باقری درباره توانمندی‌های کشور در حوزه ساخت و بومی‌سازی قطعات موردنیاز این صنعت گفت: تجهیزات قطعات گازسوز خودروها صددرصد بومی‌سازی شده و در بخش جایگاهی نیز به جز بردهای الکترونیک و قطعات خاص، بیش از 50 درصد از قطعات، بومی‌سازی شده و ساخت داخل است.
به گزارش شانا، صنعت سی‌ان‌جی در ایران در سال 79 پایه‌ریزی شد و در سال‌های بعد توسعه یافت، هم‌اکنون در بیش از 2 هزار و 500 جایگاه عرضه سی‌ان‌جی در کشور به طور میانگین روزانه 23 میلیون مترمکعب گاز طبیعی فشرده به بیش از 4 میلیون خودروی گازسوز توزیع می‌شود.


افزایش روزافزون تعداد خودروها و رشد شتابان مصرف سوخت در کشور، نیازمند مدیریت صحیح مصرف سوخت و حمل‌ونقل در کشور است که افزایش سهم گاز طبیعی در سبد سوخت خودروها و تنوع‌بخشی به سبد سوخت در این میان نقشی موثر و راهگشا ایفا خواهد کرد.

 


٠٩:٥٦ - شنبه ٢٣ بهمن ١٤٠٠    /    شماره : ١٣٤٧٦    /    تعداد نمایش : ٢١٤