چاپ        ارسال به دوست

مدیر پژوهش و فناوری شرکت ملی پالایش و پخش

تنها خودروهایی سی ان جی می گیرند که گواهی سلامت داشته باشند

مدیر پژوهش و فناوری شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران با بیان اینکه  در سال‌های گذشته ۹۱۸ هزار خودرو به دوگانه سوز تبدیل شده است، گفت: در زمان سوختگیری هیچ سیستمی وجود ندارد تا بتواند مانع سوختگیری ماشینی که گواهی سلامت ندارد شود، بنابراین تصمیم گرفتیم سیستمی اجرا کنیم که تنها خودروهایی سی ان جی بگیرند که گواهی سلامت داشته باشند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران، محمد رضایی امروز در نشست خبری با خبرنگاران با بیان اینکه اگر قرار باشد به جای ۲۰ میلیون متر مکعب سی ان جی،  بنزین در کشور مصرف شود، نیازمند سرمایه‌گذاری حدود ۷ تا ۸ میلیارد دلاری است تا ۲۰ میلیون لیتر بنزین تولید کنیم، اظهار کرد: ‌اگر یک میلیون و ۴۶۰ هزار خودروی عمومی به دو میلیون خودرو افزایش پیدا کند و دوگانه سوز شود، ‌تنها نیازمند ۷۰۰ تا ۸۰۰ میلیون دلار است که صرفه‌جویی ۲۰ میلیون لیتری را محقق می‌کند.

وی ادامه داد: بنابراین می‌توان به جای سرمایه‌گذاری 7-8 میلیارد دلاری در ساخت یک پالایشگاه، ۸۰۰ میلیون دلار هزینه کنیم و با تولید خودروی سی. ان. جی‌سوز به همان هدف برسیم.

مدیر پژوهش و فناوری شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران با بیان اینکه ایران منابع زیادی گاز دارد و به ویژه در فصول گرم سال علاوه بر صادرات گاز مازاد تولید نیز داریم، ‌اظهار کرد:‌ از آنجا که هنوز توسعه ال ان جی در کشور کامل نشده و صادرات گاز محدود بوده، ‌ منطقی است که از این فراورده در داخل کشور استفاده شود.

رضایی با تاکید بر اینکه اگر گاز را صادر کنیم، خالص درآمد تقریبی متر مکعبی ۱۰ سنت است اما صادرات سوخت مایع مثل بنزین و گازوییل قیمت‌های بالاتری دارد، گفت: در این شرایط باید در مصرف داخلی سوخت مایع را با گاز جایگزین کنیم.

وی با بیان اینکه ماشین‌های عمومی هر ماه ۴۰۰ تا ۵۰۰ لیتر سهمیه می‌گیرند، اظهار کرد: اگر با توسعه‌ سی ان جی این مصرف، نصف شود، ‌ امکان صادرات فراهم شده و می‌توانیم با درآمد ناشی از آن چرخ صنعت را بچرخانیم.

مدیر پژوهش و فناوری شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران با تاکید بر اینکه گاز طبیعی به صورت نامحدود در کشور است و اگر بخواهیم کل سوخت کشور گاز باشد کمبود گاز نخواهیم داشت، افزود: شبکه گاز ایران در هیچ کجای دنیا نیست و این امکان وجود دارد تا سوخت بدون هزینه حمل به دست مصرف‌کننده برسد.

رضایی درخصوص هوشمندسازی جایگاه‌های سی ان جی گفت: ۱۰۰ درصد اتفاقات در جایگاه‌ها رخ می دهد و تاکنون در تصادفات و خیابان ها انفجار  صورت نگرفته است، حوادث فقط در زمان سوختگیری و در اکثر مواقع درپی دستکاری مخازن بوده است.

وی افزود: در زمان سوختگیری هیچ سیستمی وجود ندارد تا بتواند مانع سوختگیری ماشینی که گواهی سلامت ندارد بشود، بنابراین تصمیم گرفته شد سیستمی اجرا شود که تنها خودروهایی سی ان جی بگیرند که گواهی سلامت داشته باشند.

مدیر پژوهش و فناوری شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران با بیان اینکه باید همکاری وزارت صنعت با اقتصاد کشور صورت گیرد زیرا تا زمانی که تقاضا برای سی ان جی نباشد مصرفش بالا نمی‌رود، اظهار کرد:‌ اگر وزارت صنعت در طول سال‌های گذشته، دوگانه سوزکردن خودروها از کارخانه را انجام داده بود اکنون تعداد خودروهای دوگانه سوز بیشتر بود. در مهمترین اقدام نیز باید وزارت صمت به فکر این باشد که وانت تک‌سوز تولید نشود.

رضایی از رایزنی با شهرداری برای تخصیص زمین برای احداث جایگاه در مناطق مختلف شهری نیز خبر داد و گفت:‌ اگرچه ظرفیت سی انجی در کشور ۴۰ میلیون متر مکعب در روز است اما در مناطقی کمبود جایگاه وجود دارد.

مدیر پژوهش و فناوری شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران با بیان اینکه تبدیل کارگاهی، ایمن است و استانداردهایی که وزارت نفت رعایت می‌کند بسیار بالاتر است، تصریح کرد: در سال‌های گذشته ۹۱۸ هزار خودرو را وزارت نفت تبدیل کرده است.

 

 

 

 

 


١٦:١٤ - شنبه ٢٩ شهريور ١٣٩٩    /    شماره : ١٢٣٠٢    /    تعداد نمایش : ٤٢٤