چاپ        ارسال به دوست

وزیر نفت خبر داد:

تشكيل کنسرسیومی ۴ میلیارد دلاری برای حمایت از طرح‌های پتروپالایشی

وزیر نفت از پیگیری‌ها برای شکل‌گیری کنسرسیومی ۴ میلیارد دلاری با هدف حمایت از پروژه‌های پتروپالایشگاهی خبر داد.

به گزارش پايگاه اطلاع‌رساني شركت ملي پالايش و پخش فرآورده هاي نفتي ايران، جواد اوجی  پس از آیین امضای تفاهم‌نامه خط لوله انتقال فرآورده‌های نفتی مسیر رفسنجان، بیرجند، تربت حیدریه، مشهد موسوم به خط لوله تابش (تأمین بازار انرژی شرق) در جمع خبرنگاران گفت: خط لوله جدید پروژه‌ای اقتصادی است که روزانه ۱۵۰ هزار بشکه فرآورده نفتی را منتقل می‌کند و فرآورده‌های نفتی تولید پالایشگاه ستاره خلیج فارس را پس از طی سه استان به شمال شرق کشور انتقال می‌دهد.

اوجي ضمن تشکر از مدیرعامل بانک ملت برای تأمین ۳۷۰ میلیون یورو منابع ارزی این پروژه و پشتیبانی از پروژه‌های جدید و توسعه میدان‌های نفتی، تصریح کرد: با پشتیبانی وزارت امور اقتصادی و دارایی و بانک ملت بخش زیادی از منابع مالی مورد نیاز پروژه‌های نفتی کشور به‌ویژه در بخش پتروپالایشگاه‌ها تأمین خواهد شد.

وي درباره طرح تخصیص سهمیه بنزین به همه مردم نيز گفت: این طرح در حال بررسی کارشناسی و انجام کارهای آزمایشی است و هر زمان ابهام‌هایش برطرف شود از سمت دولت برای اجرای آن تصمیم‌گیری می‌شود.

به گفته وزير نفت کنسرسیومی ۴ میلیارد دلاری برای حمایت از پروژه‌های پتروپالایشگاهی شکل‌ خواهد گرفت.

 

 خط لوله تابش امنیت انرژی در شرق کشور را تامین می‌کند

 همچنين وزیر امور اقتصاد و دارایی نيز در اين خصوص گفت: احداث خط لوله تابش افزون بر تأمین امنیت انرژی در شرق کشور، از تردد هزار تانکر جلوگیری کرده است و انتقال فرآورده‌ها را نیز ضابطه‌مند می‌کند.

احسان خاندوزی تصريح كرد: امضای این تفاهم‌نامه‌ها نشان داد که استفاده از منابع داخلی به جای منابع خارجی که دچار تنگنا شده بود، با سرعت بیشتری انجام می‌شود.

گفتني است، مراسم امضاي تفاهم‌نامه احداث خط لوله انتقال فرآورده‌هاي نفتي كشور از مسير رفسنجان تا مشهد مقدس، صبح امروز(15 ديماه) با حضور وزراي نفت و اقتصاد و همچنين معاون وزير نفت در امور پالايش و پخش و مديرعامل بانك ملت برگزار شد.

 

 


١٣:٥٣ - شنبه ٢٥ دی ١٤٠٠    /    شماره : ١٣٤٠٥    /    تعداد نمایش : ١٢٨