چاپ        ارسال به دوست

معاون وزیرنفت در امور پالایش و پخش تاكيد کرد:

تامین امنیت انرژی در شرق کشور با احداث خط لوله «تابش»

معاون وزیرنفت در امور پالایش و پخش در مراسم امضای تفاهم نامه احداث خط لوله انتقال فرآورده‌های نفتی به شرق کشور، بر تامین امنیت انرژی در شرق کشور بواسطه اجراي اين طرح تاكيد كرد.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني شركت ملي پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي ايران، مهندس جلیل سالاری با اشاره به اهمیت احداث خط لوله انتقال فراورده‌های نفتی به شرق کشور(موسوم به خط لوله تابش) تصريح كرد: این طرح به لحاظ پدافند غیر عامل، برقراری امنیت انرژی و کاهش قاچاق سوخت حائز اهمیت است.

سالاري گفت: همه خطوط فرآورده‌های نفتی به ری ختم و اگر در این منطقه اتفاقی بیفتد سوخت رسانی در شمال کشور با اختلال مواجه می‌شود.

وی ادامه داد: از سوی دیگر، مناطق شمالی کشور حدود ۴۵ درصد فراورده کشور را مصرف می کند. خط لوله ری به ساری و مشهد ۲۰ میلیون لیتر فرآورده را منتقل می کند که ۶ میلیون لیتر آن در مسیر برداشت شده و بقیه به مشهد می‌رسد.

معاون وزيرنفت در امور پالايش و پخش افزود: با خط لوله تابش مدیریت بحران اتفاق می‌افتد، همچنین بحث قاچاق فراورده در این مسیر کنترل شده و این بحران نیز رفع خواهد شد.

سالاري با اشاره به اينكه ظرفیت این خط لوله ۲۴ میلیون لیتر در روز است، گفت: در مجموع بواسطه احداث این خط لوله، ۱۲ میلیارد تومان در روز صرفه جویی صورت خواهد گرفت.

وي افزود: این طرح به لحاظ ارزش افزوده و توجیه اقتصادی جاذبه بالایی دارد و به لحاظ امنیت انرژی و صادرات فراورده در شرق کشور نقش موثری ایفا خواهد کرد.

سالاري با بيان اينكه این طرح به لحاظ استراتژیک بودن مشابه خط اتیلن غرب کشور است، ادامه داد: در حوزه تکمیل زنجیره ارزش و بحث پتروپالایشگاه‌ها، عمده تکمیل زنجیره پتروشیمی خوراک مایع است و این خط لوله می‌تواند مانند خط لوله اتیلن غرب به توسعه صنایع پایین دستی در شرق کشور کمک کند.

مديرعامل شركت ملي پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي ايران تصريح كرد: این در حالی است که ضمن ارتقاء ظرفیت صادراتی بصورت مستمر در شرق کشور، مشکل تامین سوخت زمستانی استان‌های شرقی نیز با احداث این خط لوله برطرف خواهد شد.

سالاري افزود: ظرفیت خوبی در کشور افغانستان برای بازار سوخت وجود دارد که از این طریق با سوخت استاندارد بازار پوشش داده خواهد شد.

وي گفت: حجم کثیری از عملیات خط لوله انتقال فرآورده کریدور انتقال ری با احداث خط لوله جدید به شرق کشور منتقل می شود.

سالاري همچنین با تأکید بر آثار مثبت این پروژه بر بحث پدافند غیرعامل و صرفه‌جویی در مصرف انرژی گفت: یکی از مباحث مهم ما در حوزه شرق کشور، از سال ۸۶ تأمین سوخت زمستانی به‌ویژه به صنایع و سوخت‌رسانی به نیروگاه‌ها در شرق کشور بود که با راه‌اندازی این خط، در فصول سرد سال، مشکل تأمین سوخت در شرق کشور پشت سر گذاشته خواهد شد.

وي ضمن ابراز امیدواری از دریافت مجوز این پروژه در اسرع وقت از شورای اقتصاد گفت: چندین پروژه در حوزه بند «ق» داریم که این نخستین پروژه بود که امیدواریم با دریافت مجوزها به‌زودی عملیاتی شود و پروژه‌های آینده نیز در ماه‌های پیش‌رو معرفی و اجرایی خواهد شد.

گفتني است، مراسم امضاي تفاهم نامه احداث خط لوله انتقال فرآورده‌هاي نفتي كشور از مسير رفسنجان تا مشهد مقدس، صبح امروز(15 ديماه) با حضور وزراي نفت و اقتصاد و همچنين معاون وزير نفت در امور پالايش و پخش و مديرعامل بانك ملت برگزار شد. 

 


١٢:١٧ - شنبه ٢٥ دی ١٤٠٠    /    شماره : ١٣٤٠٣    /    تعداد نمایش : ٩٥