چاپ        ارسال به دوست

معاون وزير نفت در نخستين نشست تخصصي با مراكز دانشگاهي مطرح كرد:

ضرورت ارتقاء عملكرد تخصصي رسانه‌ها در حوزه انرژي

معاون وزير نفت و مديرعامل شركت ملي پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي ايران بر ضرورت رشد و ارتقاء عملكرد تخصصي و حرفه‌اي رسانه‌ها در حوزه انرژي تاكيد كرد.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني شركت ملي پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي ايران، مهندس جليل سالاري صبح امروز(دوشنبه 13 ديماه) در پي برگزاري سلسله نشست‌هاي تخصصي با همكاري مراكز دانشگاهي و پژوهشي جهت تبيين موضوعات مرتبط با صنعت پالايش و پخش، بر ضرورت پايش مستمر وقايع و اخبار حوزه انرژي تاكيد كرد.

سالاري با اشاره به اينكه در وقوع برخي بحران‌ها، رويه مديريت آنطور كه بايد و شايد اجرايي نشده است، افزود: در سال‌هاي گذشته مواردي مشاهده مي‌شود كه طي وقوع بحران در صنايع تصميم به موقع اتخاذ نشده است كه اين امر نشات گرفته از كنش‌هاي بين دستگاهي بوده است.

وي ادامه داد: در موضوعي مانند آلودگي هوا سازمان‌ها فقط در خصوص آلايندگي‌ها و عوامل ايجاد آن صبحت مي‌كنند و اشاره‌اي به ارتقاءكيفي توليدات پالايشگاهي و نحوه اجراي آن نمي‌كنند. از جمله عللي كه به اين غفلت دامن زده مي‌شود ماهيت شركت‌هاي خصوصي درصنعت پالايش است كه انگيزه‌اي براي كيفي‌سازي ندارند و به دنبال سوددهي و كسب اعتبار بيشتر هستند.

معاون وزير نفت درامور پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي ايران با تاكيد براينكه طي سال‌هاي گذشته تاكنون از شركت‌هاي پالايشي و خصوصي بعضاً عوارضي گرفته مي‌شده است بدون آنكه براي توسعه صرف و هزينه شود، اظهار كرد: اين درحالي است كه در پالايشگاه‌ها تاسيسات متعددي وجود دارند كه دچار فرسودگي شده و نياز به بازسازي و نوسازي دارند. اين شرايط واحدهاي پالايشي را در وضعيتي قرار داده تا نه تنها فرصتي براي توسعه پيدا نكنند بلكه در اجراي فعاليت‌ها و ماموريت‌هاي روزانه قبلي خود نيز با چالش‌هاي عديده‌اي مواجه شوند.

سالاري در بخش ديگر اظهارات خود با اشاره به عوامل تاثيرگذار در رشد فرآيند قاچاق سوخت، تصريح كرد: در بخش انرژي در بسياري از فرآورده‌هاي توليدي مانند گاز مايع مصرف كننده واقعي وجود ندارد. متاسفانه در مصرف محصولات پالايشي طي موارد متعددي انحراف مسير رخ مي‌دهد كه اين منجر به ايجاد بحران مي‌شود و پديده قاچاق را تشديد مي‌كند. امري كه با تفاوت قيمت‌ها اتفاق مي‌افتد و با مصرف‌هاي چندگانه فرآروده‌هاي يارانه‌اي شدت مي‌يابد.

مديرعامل شركت ملي پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي ايران در پايان تاكيد كرد: يكي از محورهايي كه در حوزه انرژي مي‌تواند به عنوان يك پل ارتباطي در بحث اقناع افكار عمومي و ايجاد شفافيت بين صنعت با مخاطبان خود نقش موثري را ايفا كند رسانه‌هايي هستند كه به صورت تخصصي به پايش و تحليل اخبار مي‌پردازند، كه تقويت ساختار رسانه‌ها و روابط عمومي مي‌تواند در ايجاد شفافيت و رفع چالش‌ها و دغدغه‌هاي موجود نقش كليدي ايفا كند.

همچنين در اين نشست اكبر نصراللهي؛ رئيس دانشكده علوم اجتماعي، ارتباطات و مطالعات رسانه بر لزوم مديريت افكار عمومي در بحران ها تاكيد كرد و به بررسي عوامل موثر در اين حوزه پرداخت.

گفتني است، سلسله نشست‌هاي تخصصي با همكاري مراكز دانشگاهي و پژوهشي جهت تبيين موضوعات مرتبط با صنعت پالايش و پخش، در راستاي بهره‌گيري از نظرات متخصصان و كارشناسان در شركت ملي پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي ايران به صورت مستمر برگزار خواهد شد. 

 


١٣:٤٢ - دوشنبه ١٣ دی ١٤٠٠    /    شماره : ١٣٣٨٢    /    تعداد نمایش : ١٤٨