چاپ        ارسال به دوست

مديريت بهينه مصرف سوخت در دولت سيزدهم عملياتي شد؛

عرضه روزانه 180 خودروي دوگانه‌سوز به بازار مصرف

درپي امضاي قرارداد توليد 45 هزار خودروي تاكسي و ون دوگانه‌سوز به طور متوسط روزانه 180 خودرو به بازار مصرف تحويل داده مي‌شود كه طي 4سال در حدود 300 ميليون ليتر صرفه‌جويي بنزين را در برخواهد داشت.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني شركت ملي پالايش و پخش فرآورده هاي نفتي ايران، 14 آذرماه سال جاري قراردادي در راستاي حمايت از ناوگان حمل و نقل و همچنين افزايش سهم سي‌ان‌جي در سبد سوخت كشور و مديريت بهينه مصرف سوخت به امضاي شركت ملي پخش فرآورده هاي نفتي ايران و گروه صنعتي ايران خودرو رسيد.

باتوجه به اينكه مدت زمان اجراي اين قرار داد 8 ماهه است؛ مقرر شده است تا از زمان ابلاغ قرارداد ؛16 آذرماه سال جاري؛ روزانه 180 خودروي دوگانه سوز به بازار مصرف عرضه شود.

براساس اين گزارش،‌ ارزش اين قرار داد براي توليد 45 هزار خودرو برابر با 19 ميليون و 525 هزار دلار مي‌باشد كه در سال نخست منجر به صرفه‌جويي بيش از 19 ميليون دلار مي‌شود و در سال هاي بعدي اين رقم به با يك رشد 8 ميليون دلاري به سقف بيش از 27 ميليون دلار مي‌رسد.

اين درحالي است كه پيش‌بيني مي‌شود بدنبال عرضه 45 هزار خودروي دوگانه‌سوز به مصرف‌كنندگان طي 4 سال، صد و يك ميليون و 641 هزار دلار صرفه اقتصادي رقم بخورد.

گفتني است، با توليد اين حجم از خودروي دوگانه‌سوز در سال نخست رقمي در حدود 58 ميليون ليتر و در سال‌هاي بعدي 80 ميليون ليتر  بنزين صرفه‌جويي مي‌شود كه در مجموعِ 4 سال به رقمي در حدود 300ميليون ليترمي‌رسد؛ روندي كه مي تواند با توجه به افزايش مصرف بنزين در داخل،‌ كشور را از تهديد واردات اين سوخت رها كند و صادرات فرآورده‌ها را استمرار بخشد. 

 

 


١٣:٢٩ - شنبه ٢٧ آذر ١٤٠٠    /    شماره : ١٣٣٤١    /    تعداد نمایش : ٣٤١