چاپ        ارسال به دوست

افزایش دو برابری درامدهای صادراتی از محل توسعه بندر ماهشهر

رئیس بندرصادراتی ماهشهر از پيشرفت 100 درصدي توسعه بندرصادراتي ماهشهر خبر داد و گفت: درامدهای صادراتی از محل توسعه اين بندر به ميزان دوبرابر افزايش يافته است.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني شركت ملي پالايش و پخش فرآورده هاي نفتي ايران، حسین علیزاده؛ در حاشيه  در بازدید اصحاب رسانه از بندر استراتژیک  ماهشهر بيان كرد: پروژه افزایش ظرفیت بندر صادراتی ماهشهر در سال ۸۵ به منظور ذخیره سازی و صادرات شروع شد.

به گفته وي این بندر در دوران جنگ یک بندر استراتژیک محسوب می شده که تا به امروز این جایگاه خود را حفظ کرده است.

عليزاده با اشاره به اقدامات صورت گرفته درتوسعه اين بندر افزود: در حال حاضر با اقدامات صورت گرفته طی چندسال گذشته ظرفیت ذخیره سازی یک میلیارد لیتری با ۵۰ درصد افزایش، به میزان یک و نیم میلیارد لیتر رسیده است.

وي با بيان اينكه طی سال گذشته توان بارگیری اسکله‌ها از کشتی‌های ۴۵هزار تن به ۱۰۵ هزار تن  افزایش پیدا کرده است، توضيح داد: در مجموع ۱۷ مخزن جدید با ظرفیت ۵۰۰ میلیون لیتر در بندر صادراتی ماهشهر احداث شده است.

عليزاده تصريح كرد: می توان گفت از8 اسکله موجود ۶ اسکله به صورت کامل با تنوع فراورده نفتی، عملیاتی شده، این درحالی است که قدرت انتقال فراورده ها ۳ برابر رشد داشته است.

وي همچنين گفت: باید تاکید کرد با مجموعه اقدامات و تصمیمات اتخاذ شده توسعه بندر ماهشهر از نظر اقتصادی در جهت افزایش پهلودهی نفتکش ها، منجر به افزایش عرضه نسبت به تقاضای فراورده شده است و هيچيك از نفتكش ها در ترافيك بارگيري معطل نخواهند ماند كه اين امر به مشتري مداري مطلوبي انجاميده است.

عليزاده بيان كرد: علی رغم وجود تنگناهای موجود، این امکان فراهم شد تا درآمدهای صادراتی‌ از محل توسعه این پایانه حداقل دو برابر افزایش یابد‌‌.

وي گفت: براي اولين بار ريت انتقال به سه هزار و صد متريك تن در ساعت ارتقا پيدا كرده است‏ كه رقم قابل ملاحظه اي محسوب مي شود؛ با احتساب سه اسكله در فروش نفت كوره با ظرفيت انتقال سه هزار و صد متريك تن، ساعتي حدود 7500 متريك تن فروش نفت كوره حاصل شده است كه اين رقم فروش چندين برابر توليد پالايشگاه مي باشد.

عليزاده با بيان اينكه در خاورميانه چنين ظرفيت صادراتي وجود ندارد تصريح كرد: هدف از توسعه اين بندر گره گشايي و گشودن تنگناها در امر واردات و صادرات فرآورده ها وجود داشته است كه علي رغم مسائل تحريم با برنامه ريزي انجام شده‌ در مدت زمان يك سال به تعداد اسكله هاي فعال افزوده شد و پيشرفت صدر درصدي اين پروژه حاصل و در نهايت به مرحله اجرا درآمد.

وي در پايان با بيان اينكه بنزين، نفت گاز، نفت كوره، نفتاي سبك و سنگين عمده فرآورده هايي هستند كه در اين بندر تبادل مي شود؛ بخشي از آن صادر و بخش ديگر در داخل توزيع مي شود، گفت: در نيمه دوم سال 1400 صادرات LPG  نيز از يكي از اسكله هاي  بندر ماهشهر عملياتي خواهد شد.

 

افزایش ظرفیت بارگیری نفتکش ها به بیش از ۱۰۰ هزارتن رسيد

همچنين مدیرعملیات پالایشگاه آبادان در ادامه مطرح کرد: پالایشگاه آبادان از قدیمی ترین پالایشگاه های کشور و خاورمیانه می باشد که براساس برنامه تکلیفی می بایست ۳۸۰ هزار بشکه در روز  تولید کند که باتوجه به برنامه ها و تاکیدات مدیرعامل پالایش و پخش فراورده های نفتی با ظرفیت ۴۳۲ هزار بشکه روزانه سه نوع نفت خام را دریافت و پالایش می کند.

فردین راشدی اظهار كرد: هم اکنون ۱۴ نوع فراورده در پالایشگاه تولید می شود که علاوه بر ان تولید محصولات ویژه ای را نیز در دستور کار داریم.

راشدي افزود: در خصوص بندر ماهشهر باید گفت به جز اسکله ۶ که بنا به تصمیم اتخاذ شده جهت خلق ثروت  در اختیار تولیدات پالایشگاه بیدبلند قرار خواهد گرفت بصورت همزمان قابلیت پهلودهی ۵ نفتکش در اسکله های این بندر وجود دارد.

به گفته وي این دستاورد بزرگی در صنعت محسوب می شود که ظرفیت پهلودهی نفتکش ها در بندر ماهشهر  از نفکش‌های ۴۵ هزارتنی به نفتکش‌های بیش از ۱۰۰ هزارتنی ارتقا یافته است.

راشدي تاكيد كرد: بندر ماهشهر یکی از پردرآمدترین مراکز  و سامانه های نفتی کشور محسوب می شود که علاوه بر خدمات رسانی به نفتکش ها می تواند منبع خلق ثروت مهمی در کشور باشد.

 

 

 

 

 

 

 


٠٩:٤٩ - چهارشنبه ١٦ تير ١٤٠٠    /    شماره : ١٢٨٦٦    /    تعداد نمایش : ٢١٧