چاپ        ارسال به دوست

تولید روزانه 15 میلیون لیتر نفت گاز یورو 4

واحد جدید تصفیه هیدروژنی نفت گاز پالایشگاه نفت بندرعباس با موفقیت به بهره برداری رسید

با راه اندازی واحد جدید تصفیه هیدروژنی نفت گاز پالایشگاه نفت بندرعباس، طرح افزایش ظرفیت و بهبود کیفیت این پالایشگاه در آستانه بهره برداری کامل قرارگرفت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی پالایش و پخش به نقل از روابط عمومی شرکت پالایش نفت بندرعباس؛ با همت و تلاش های شبانه روزی کارکنان متخصص و متعهد پالایشگاه بندرعباس، واحد تصفیه هیدروژنی نفت گاز این شرکت با هدف تولید فرآورده مطابق با استانداردهای روز دنیا با موفقیت راه اندازی و مورد بهره برداری آزمایشی قرار گرفت.

مدیرعامل شرکت پالایش نفت بندرعباس با اشاره به اینکه پیش از این نیز واحد بنزین سازی شامل بخش های تصفیه نفتای سنگین، اکتان افزا و احیاء کاتالیستی و بخش تصفیه نفتای واحد ایزومریزاسیون به بهره برداری رسیده بود، گفت: همزمان با راه اندازی واحد تصفیه هیدروژنی نفت گاز، واحد های جانبی این طرح شامل 17 دستگاه مخزن ذخیره سازی فرآورده های اصلی، واحد مشعل، واحد تولید گاز ازت (نیتروژن) به ظرفیت 4 هزار نرمال متر مکعب در ساعت، توربین گازی 42 مگاواتی، آب شیرین کن به ظرفیت 250 متر مکعب در ساعت و واحد دانه بندی گوگرد نیز در مرحله بهره برداری قرار گرفت.

مهندس نامور افزود: با راه اندازی واحد تصفیه هیدروژنی نفت گاز، میزان گوگرد موجود در نفت گاز تولیدی پالایشگاه نفت بندرعباس به کمتر از 50 PPM کاهش یافت و مجموع نفت گاز تولیدی پالایشگاه بندرعباس بر اساس استاندارد یورو 4 به میزان 15 میلیون لیتر در روز رسید.

وی با تاکید بر اینکه این طرح از جمله طرح های زیست محیطی و در راستای برنامه های بهبود کیفیت محصولات تولیدی و صیانت از محیط زیست است بیان داشت: در واحد تصفیه هیدروژنی نفت گاز، ناخالصی هایی مانند گوگرد، نیتروژن، اکسیژن و همچنین برخی فلزات در خوراک ورودی نظیر نیکل، وانادیم، ارسنیک، سرب و مس از نفت گاز ورودی جداسازی می شود.

مهندس نامور تصریح کرد: با راه اندازی این واحد و تولید نفت گاز با کیفیت، بالغ بر 35 هزار تن در سال گوگرد جامد بازیافت و از انتشار سالانه حدود 7 میلیون تن آلاینده اکسید گوگرد (SOx) در هوا جلوگیری می شود.

مدیر عامل شرکت پالایش نفت بندرعباس با بیان اینکه این واحد با ظرفیت اسمی50 هزار بشکه در روز، بزرگترین واحد پالایشگاه است که بر اساس فناوری روز دنیا طراحی و ساخته شده گفت: اجرای این پروژه علاوه بر بهبود كيفيت فرآورده نفت گاز و كاهش آلاينده هاي زيست محيطي، موجب بهبود عملکرد اقتصادی، بهینه سازی مصرف سوخت و استفاده حداكثري و بهينه از ظرفيتها و امكانات داخلي در راستای حركت به سمت خودكفايي در توليد فرآورده هاي نفتي مورد نياز كشور و همچنین ايجاد روحيه اعتماد به نفس و خودباوري نسبت به توان و توليد داخلي و اقدام مهمی در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی است.

مهندس نامور تصریح کرد: در طراحی این واحد از فناوری های جدیدی مانند سامانه پیش گرمایش هوا (APH) در مسیر هوای ورودی به کوره برای بهینه سازی مصارف انرژی استفاده شده است، همچنین مقادیری گاز سبک طی فرآیند تصفیه هیدروژنی نفت گاز تولید می شود که برای تصفیه نهایی و استفاده در شبکه سوخت گازی(Fuel Gas) پالایشگاه، به واحدهای تصفیه گاز با محلول آمین ارسال می شود.

وی با بیان اینکه یکی از بزرگترین و سنگین ترین راکتورهای پالایشی کشور در این واحد نصب و با همت مهندسان و متخصصان پالایشگاه بندرعباس راه اندازی شد افزود: این راکتور 8/4 متر قطر، 40 متر ارتفاع و 1200 تن وزن دارد و برای بارگذاری کاتالیست آن از 450 تن کاتالیست و سرامیک استفاده شده است که با روش و تکنولوژی تعریف شده و بر اساس تحمل فشار و دمای بالا آماده سازی گردیده است.

مدیرعامل شرکت پالایش نفت بندرعباس با اشاره به راه اندازی واحد های جانبی پروژه افزایش ظرفیت نیز گفت: همزمان با بهره برداری از واحد تصفیه هیدروژنی نفت گاز، از 17 دستگاه مخزن جدید، با هدف افزایش ظرفیت ذخیره سازی فرآورده های تولیدی بهره برداری شد.

مهندس نامور افزود: با بهره برداری از مخازن جدید ظرفیت ذخیره سازی فرآورده های تولیدی در این پالایشگاه 2 میلیون و 880 هزار بشکه افزایش یافت و مجموع ظرفیت ذخیره سازی فرآورده های پالایشگاه بندرعباس با 98 مخزن فرآورده میانی و نهائی به 8 میلیون و 500 هزار بشکه رسید که با 14 مخزن ذخیره سازی خوراک پالایشگاه، مجموع ظرفیت ذخیره سازی کل پالایشگاه نفت بندرعباس بالغ بر 13 میلیون و 250 هزار بشکه است.

وی بیان داشت: از 17 مخزن جدید طرح افزایش ظرفیت، 9 مخزن از نوع مخازن سقف ثابت گنبدی، 6 مخزن سقف شناور برای فرآورده های بنزین و نفت گاز و 2 مخزن نیز کروی برای ذخیره سازی محصول ایزوپنتان است.

مدیرعامل شرکت پالایش نفت بندرعباس با بیان اینکه یکی از بخش های ضروری برای راه اندازی کامل این پروژه، واحدهای جانبی آن است گفت: برای این منظور عملیات اجرایی واحد های آب دریا، سوخت، تولید ازت و برق بطور کامل اجرا و این واحد های در مرحله بهره برداری قرار دارند.

مهندس نامور افزود: واحد جدید تولید گاز ازت پروژه افزایش ظرفیت تولید و بهبود کیفیت دارای ظرفیت تولید 4000 نرمال متر مکعب در ساعت گاز ازت است که با استفاده از تکنولوژی غربال مولکولی (PSA) تولید می شود.

وی با اشاره به اینکه کلیه امور اجرایی، نصب و عملیات پیش راه اندازی واحد تولید گاز ازت جدید با تلاش شبانه روزی متخصصان پالایشگاه انجام و این واحد در مدار تولید قرار گرفت تصریح کرد: برای واحد های عملیاتی جدید در این پروژه ملی به میزان 2300 نرمال متر مکعب در ساعت گاز ازت نیاز است.

مهندس نامور بیان داشت: حفظ و صیانت از محیط زیست و کاهش آلایندگی زیست محیطی با جایگزینی گاز ازت به جای گاز طبیعی در مخازن مجهز به گاز پوششی، ارتقاء قابل ملاحظه ایمنی مخازن دارای گاز پوششی و صرفه جویی در مصرف گاز طبیعی از دیگر مزایای استفاده از گاز ازت است.

 بر اساس این گزارش، در این واحد گاز ازت از هوای محیط با 4 دستگاه کمپرسور و 4 ماژول PSA با خلوص 7/99 درصد تولید و با استفاده از از پکیچ های کاتالیستی تا خلوص 9/99 درصد خالص سازی شده و برای استفاده در واحدهای فرآیندی طرح افزایش ظرفیت تولید و بهبود کیفیت مورد استفاده قرار می گیرد. پیش از راه اندازی واحد تولید ازت جدید، پالایشگاه نفت بندرعباس به منظور استفاده واحد های عملیاتی خود دارای یک واحد ازت با توان تولید 2700 نرمال مترمکعب در ساعت گاز ازت و 400 نرمال متر مکعب در ساعت ازت بصورت مایع بود.

مدیرعامل شرکت پالایش نفت بندرعباس در ادامه با اشاره به راه اندازی موفق مولد گازی تامین کننده برق پروژه افزایش ظرفیت این پالایشگاه گفت: با توجه به نیاز مبرم به برق و ضرورت راه اندازی توربین گازی برای تامین برق مستمر مورد نیاز واحدهای جدید، متخصصان پالایشگاه با وجود کمبودهای بسیار، با کار شبانه روزی و سخت موفق شدند توربین مولد برق را در مدار تولید قرار دهند.

مهندس نامور با اشاره به این که همه آزمایش های مربوط به سیستمهای الکتریکی، ابزاردقیق، مکانیک و استفاده از سوخت های گاز، مایع و سوخت ترکیبی در این مولد با شرایط مناسب اجرا شد افزود: این مولد گازی مشتمل بر توربین F6 و ژنراتور 42 مگاواتی است که برق مورد نیاز واحد های جدید در این پروژه را که در حدود 30 مگاوات است، به شکلی پایدار تامین می کند.

وی با اشاره به اینکه از مجموع واحد های باقیمانده این پروژه، واحد آمین، تصفیه آب ترش و بازیافت گوگرد اکنون در حال ساخت و تکمیل مراحل پایانی است بیان داشت: این واحد ها نیز بیش از 98 درصد پیشرفت دارند و تا پایان آذر به بهره برداری می رسد.

گفتنی است واحد گرانول سازی گوگرد نیز از دیگر طرح های جانبی پروژه ملی افزایش ظرفیت و بهبود کیفیت است که بطور کامل به بهره برداری رسید.

مدیرعامل شرکت پالایش نفت بندرعباس گفت: واحد گرانول سازی در راستای حذف آثار مخرب زیست محیطی ذرات گوگرد در هوا و با هدف کاهش آلاینده های زیست محیطی، با ظرفیت تولید 250 تن در روز گوگرد گرانول راه اندازی شد.

مهندس هاشم نامور با اشاره به این که در این واحد، گرانول گوگرد با قطر دو تا شش میلی متر و با امکان بارگیری به شکل فله و بسته بندی تولید می شود افزود: تا پیش از این، گوگرد تولیدی پالایشگاه به صورت کلوخه به بازار عرضه می شد که علاوه بر آلودگی زیست محیطی، بازار عرضه آن نیز محدود بود.

وی گفت: با راه اندازی واحد گرانول سازی، کل گوگرد تولیدی در پالایشگاه بندرعباس به صورت گرانول که دارای ارزش افزوده بیشتری است تولید می­شود و در بخش بسته­بندی نیز، با توجه به نیاز مشریان امکان بسته بندی گوگرد گرانول شده در بسته های 50 کیلوگرمی و یک تنی وجود دارد.

مدیرعامل شرکت پالایش نفت بندرعباس تصریح کرد: تکمیل و راه اندازی واحد های جدید پالایشگاهی با وجود حجم کار سنگین، پیچیدگی های خاص، تکنولوژی پیچیده، اقدامی بسیار حساس و کاملاً تخصصی است که نیاز به دانش روز دارد و باعث افتخار است که این اقدامات بدون حضور نیروهای خارجی و با اتکا به تعهد، تخصص، خودباوری، خرد جمعی و زحمات شبانه روزی نیروی انسانی توانمند پالایشگاه نفت بندرعباس، بصورت هماهنگ و یکپارچه با مراعات دقیق الزامات، مقررات، اصول و موازین HSE و بر اساس دستورالعمل های فنی سازندگان دستگاهها و تجهیزات و با رعایت استاندارد های مربوطه راه اندازی، اجرا شد.


١٠:٢٠ - سه شنبه ١٣ آذر ١٣٩٧    /    شماره : ١١٣٨٨    /    تعداد نمایش : ١٢٠٥