صفحه اصلی > اخبار 
اخبار > چهارمین محموله بنزین یورو ۵ پالایشگاه ستاره خلیج فارس امشب ارسال می‌شود


  چاپ        ارسال به دوست

مدیرعامل پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس:

چهارمین محموله بنزین یورو ۵ پالایشگاه ستاره خلیج فارس امشب ارسال می‌شود

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی پالایش وپخش فرآورده های نفتی به نقل از خبرنگار شانا از بندرعباس، محمد علی دادور صبح امروز (چهارشنبه، ۱۳ دی‌ماه) در نشست با خبرنگاران گفت: از ابتدای ساخت پروژه پالایشگاه ستاره خلیج فارس که به حدود ۱۱ سال پیش باز می‌گردد تا به امروز، سه میلیارد و ۸۵۹ میلیون یورو هزینه شده و پیش بینی می‌شود برای تکمیل ۲ فاز نیز به ۲۴۰ میلیون یورو نیاز باشد، همچنین ۷۵ درصد این پالایشگاه از نظر ارزشی داخلی و ۲۵ درصد باقیمانده نیز خارجی است.

وی افزود: خطوط لوله تامین خوراک پالایشگاه ستاره خلیج فارس به منظور تعمیر و نگهداری به شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران واگذار می‌شود.

مدیرعامل پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس در باره دریافت خوراک میعانات گازی از عسلویه تصریح کرد: یک ایستگاه با چهار دستگاه الکتروپمپ به ظرفیت هر کدام ۱۲,۵۰۰ هزار مترمکعب در ساعت وجود دارد که با فشار ۹۰ بار، میعانات گازی را به این پالایشگاه ارسال می‌کند، میعانات با فشار ۶۰ بار وارد پالایشگاه می‌شود.

دادور عنوان کرد: خط لوله ارسال میعانات گازی دارای ظرفیت ۳۶۰ هزار بشکه در روز است و امکان افزایش به روزانه ۵۰۰ هزار بشکه را دارد.

تثبیت تولید بنزین یورو ۵ در پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس

وی درباره چگونگی افزایش ظرفیت این خط لوله گفت: اگر ۲ دستگاه پمپ در عسلویه و یک دستگاه در مسیر به تاسیسات این خط لوله اضافه شود امکان افزایش ۵۰۰ هزار بشکه‌ای خط لوله خوراک میعانات گازی وجود دارد، این پالایشگاه همچنین دارای پنج مخزن به ظرفیت ۵۰۰ هزار بشکه است.

تحویل محموله‌های بنزین یورو ۵ پالایشگاه به شرکت ملی پخش

دادور افزود: تاکنون یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون لیتر بنزین با اکتان ۸۷ در این پالایشگاه تولید و تحویل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی شده است، اما حجم محموله‌های بنزین یورو۵ تا پایان امشب به ۱۰۰ میلیون لیتر می‌رسد.

مدیرعامل پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس در باره کاتالیست‌های مصرف شده در این پالایشگاه تصریح کرد: طراحی اصلی کاتالیست‌های مورد نیاز این پالایشگاه توسط شرکت فرانسوی اکسنس انجام شد، اما سرانجام شرکت اکسیرنوین فرآیند، برای ما کاتالیست تولید کرد.

وی به موضوع مطالبات سازندگان فعال در پروژه احداث پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس اشاره کرد و گفت: در این  باره رقمی حدود ۴۵ میلیون یورو پرداخت شده است و برای پرداخت بخش دیگری از این مطالبات تعهد داده‌ایم.

دادور ادامه داد: پالایشگاه ستاره خلیج فارس هم اکنون به طور میانگین روزانه ۱۲ میلیون لیتر بنزین یورو ۵، روزانه سه میلیون و ۴۰۰ هزار لیتر گازوئیل معمولی و ۵۰۰ هزار لیتر گاز مایع تولید می‌کند.

مدیرعامل پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس تاکید کرد: صندوق توسعه ملی برای تکمیل پروژه احداث پالایشگاه ستاره خلیج فارس وامی به ارزش ۲۶۰ میلیون یورو تصویب شده، اما ما اصرار داریم از طریق فروش فرآورده‌های پالایشگاه و صادرات هزینه‌های تکمیل فازهای باقیمانده این پروژه را تامین کنیم.

صادرات ۲ محموله نفتای ترش تا چند روز آینده

وی عنوان کرد: تا روز هشتم ژانویه، دوشنبه (۱۸ دی‌ماه)، ۲ محوله ۳۵ هزار تنی نفتای ترش به بازارهای جهانی صادر می‌شود.

وی در باره مسائل زیست محیطی این پالایشگاه افزود: طبق استانداردهای محیط زیست، آب دریافتی ما از دریاست و هنگامی که ما بخواهیم این آب را به دریا بازگردانیم نباید دمای آن بالاتر از ۲ درجه باشد.

دادور تصریح کرد: به منظور جلوگیری از ورود پساب‌های آلوده شرکت پالایش میعانات گازی ستاره خلیج فارس به دریا، استخری به طول پنج هکتار آماده شده است که مواد افزودنی پساب در آن گرفته و همچنین دمای آب متعادل می‌شود، سپس به دریا بازمی‌گردد.

مدیرعامل پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس عنوان کرد: این شرکت تاکنون هیچ اخطاری بابت آلودگی در عملیات خود نسبت به محیط زیست دریافت نکرده است.

 


١٦:١٢ - چهارشنبه ١٣ دی ١٣٩٦    /    شماره : ١٠٩٧٢    /    تعداد نمایش : ٩٧٧دسترسی سریع
تابلو اعلانات
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 11552094
 بازدید امروز : 3700
 کل بازدید : 34425966
 بازدیدکنندگان آنلاين : 10
 زمان بازدید : 0/4219