صفحه اصلی > اخبار 
اخبار > سرازیر شدن سرمایه‌های خارجی به سمت صنعت پالایش


  چاپ        ارسال به دوست

/فرجام خوش برجام/

سرازیر شدن سرمایه‌های خارجی به سمت صنعت پالایش

 

با گذشت یکسال از امضای برجام شاید هیچ‌ فردی فکر نمی‌کرد که برخی بخش‌ها نظیر وزارت نفت از این فرصت پیش آمده نهایت استفاده را ببرد و عقب‌ ماندگی‌ها و خسارت‌های ناشی از تحریم را به سرعت جبران کند.

اما در این بین عملکرد وزارت نفت در میزان تولید و صادرات نفت خام و فرآورده‌های نفتی و جذب سرمایه‌گذاران خارجی و رشد اقتصاد کشور قطعا برگ زرینی در کارنامه دولت یازدهم است که نشان از غیرت ایرانی دارد.

دستاورد برجام در بخش پالایشی کشور

اجرایی شدن مجدد قراردادهای خرید تجهیزات و خدمات لیسانس و مهندسی در طرح های پالایشی و خطوط لوله که به دلیل تحریم متوقف شده بود و همچنین اظهار تمایل شرکت‌های اروپایی، آمریکایی و آسیایی برای برقراری ارتباط با ایران و حضور در پروژه‌های نفتی از جمله طرح‌های پالایشی، نشان از جایگاه ایران در صنعت نفت دنیا دارد که شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران «یکی از  چهار شرکت‌ اصلی وزارت نفت» شاید بیشترین تعداد مذاکرات و قراردادها را به ثمر رسانده است.

امضای قرارداد MOA  با شرکت هیوندای کره جنوبی (می 2016) برای انجام مطالعه پروژه کاهش تولید نفت کوره پالایشگاه تهران، امضای  تفاهم نامه با شرکت‌های برزیل، اسپانیا، غنا و  شرکت نفت سیرالئون در بازه زمانی فوریه 2014 تا 2016 در زمینه احداث پالایشگاه در خاک آن کشورها  از جمله توافقات همکاری است که در این سال‌ها به ثمر رسیده است.   

برجام ، دروازه سرمایهگذاری

 شاید اگر برجام را جانی دوباره برای صنعت از نفس افتاده نفت بدانیم، بیراه نگفته باشیم. عدم اجرای طرح‌هایی که در زمان تحریم چرخ این صنعت را از حرکت باز داشته بود، دوباره به حرکت درآمده؛ ولی این‌بار با قدرت و تخصص ایرانی که حاصل سال‌های تحریم بود.

افزایش قدرت چانه‌زنی ایران و انتخاب کشورهای سرمایه‌گذار این‌بار نقطه قوتی است که شرایط را برای شرکت‌های مطرح و معروف این صنعت رقم زده است، از جمله شرکت‌های قدرتمند و مطرح در زمینه پالایشی که برای انجام پروژه‌های بزرگ وارد کارزار ایران شده‌اند.

در ارتباط با پروژه های کاهش نفت کوره، مذاکرات شرکت پالایش نفت آبادان با شرکت خارجی جی جی سی و ماروبنی( JGC / Marobeni) ژاپن، شرکت پالایش نفت تهران با شرکت جی جی سی و میتوسی (JGC / Mitsui) ژاپن، شركت پالايش نفت اصفهان با دایلم Dailem كره جنوبي، شركت پالايش نفت تبريز با شرکت  SK كره جنوبي و شركت پالايش نفت بندرعباس با شرکت های چیودا و ماروبنی (Chiyoda / Marobeni) برای انجام مطالعات امكان سنجي فني/ اقتصادي در زمينه كيفي سازي محصولات و كاهش مقدار نفت كوره مراحل پایانی خود را طی می‌کند.

اینها تنها گوشه‌ای از نمونه بارز و قابل توجه دستاورد صنعت پالایش در این بازه زمانی محدود است که نشان از عزم مدیران نفتی برای سر و سامان دادن به آشفته بازار به جای مانده از تحریم دارد.

حرکت قطار شركت‏هاي پالايشی بر روی ریل توسعه  

آمارها نشان می‌دهد صنعت پالایش کشور در سایه اقتصاد مقاومتی، گشایش برجام و تدبیر دولت یازدهم در مسیر توسعه قرار گرفته و آینده روشنی برای این صنعت رقم خورده است.

پالایشگاه آبادان

در کنار این دستاوردها انعقاد قرارداد شرکت پالایش نفت آبادان با شركت ‏ژاپني هيتاچي و بررسي پيشنهادات فني/ مالي با شركت ايتاليايي برای تامين كالاهاي مورد نياز، اعلام آمادگي شركت‏هاي بنام كاتاليست همچون Albomarle ، Grace  UOP  جهت شركت در مناقصه تامين كاتاليست مورد نياز واحد بنزين‏سازي، همكاري شركت  فرانسه جهت راه ‏اندازي پكيج  Slurry Fitter واحد كت كراكر، همكاري شركت انگليس جهت بررسي و رفع اشكالات واحد بازيافت اسيدسولفوريك از جمله اقداماتی است که در سایه برجام به نتیجه رسیده است.

شاید بزرگترین ره‌آورد برجام در صنعت پالایشی را نهایی شدن قرارداد اجرای فاز نخست طرح توسعه و تثبيت ظرفيت پالایشگاه آبادان از طريق خط اعتباري كشور چين باید بدانیم که در حال گشايش اعتبار اسنادي از طريق بانك ملت است. همچنین، انعقاد قرارداد تجاري با مشاركت كشورهاي چين و ايران جهت اجراي فاز دوم طرح مذكور و مذاكره با شركت چيني ساينوپك جهت تامين مالي، دستاورد دیگری است که نصیب پالایشگاه آبادان شده است.

پالایشگاه اصفهان

انعقاد قرارداد با شركت فرانسوي جهت خريد كاتاليست واحد هيدروكراكينگ كه در مرحله انجام ثبت سفارش قرار دارد، اعلام آمادگي شركت‏هاي تامين‌كننده كالا و تجهيزات براي ادامه همكاري، مذاكرات جهت تامين منابع مالي اجراي واحدهاي RHU و RFCC طرح توسعه و بهينه‏سازي از طريق بانك‏هاي كره‏جنوبي، امضای تفاهم‏نامه اوليه (MOA)  بين پالايشگاه و شركت دايلم كره جنوبي که قرارداد تجاري آن در حال نهايي شدن است، رخدادهای مهم و تاثیرگذار در آینده پالایشگاه اصفهان است که با جدیت دنبال می‌شود.

پالايشگاه بندرعباس

صدور مجوز ورود كالاهايي كه در دوران تحريم در كشورهاي اروپايي بخصوص در مورد طرح بنزين‏سازي متوقف و پس از برجام رفع شده ، پيگيري خريد كاتاليست واحد آيزوماكس که در حال بارگيري و ارسال است،  مذاكره و تبادل اطلاعات با شركت‏هاي ژاپني Mitsui و Chiyoda در راستاي اجراي طرح آپ گریدینگ Upgrading  پالايشگاه که مطالعات امكان سنجي فني/ اقتصادي صورت گرفته از جمله اقداماتی است که پالایشگاه بندرعباس را در بین شرکت‌های پالایشی کشور مطرح خواهد کرد.

پالايشگاه تهران

مذاکرات برای مطالعات امكان سنجي فني/ اقتصادي طرح ‏هاي ارتقاء كيفيت فرآورده و  آپ گریدینگ« Upgrading»پالايشگاه  با شركت های  JGC و Marobeni در حال انجام است.

پالايشگاه تبريز

مطالعات امكان سنجي فني/ اقتصادي طرح آپ گریدینگ« Upgrading » پالايشگاه  با شركت SK كره جنوبي و به طور همزمان با شرکت Technimont  ایتالیا در دست اجراست.

پالايشگاه امام خمینی (ره) شازند اراک

قرارداد خريد كاتاليست واحد آيزوماكس با شركت هلند منعقد شده است.

پالايشگاه ستاره خليج فارس

ترخيص و حمل كمپرسورها و کوره‌های  واحدهاي بنزين ‏سازي و تصفيه هيدروژني نفت‌گاز ساخت شركت Siemens، راه‏اندازي واحد تقطير فاز نخست و واحدهاي مرتبط مانند بخار، برق شامل نيروگاه و پست‌هاي برق ،آب شامل آبگير ، حوضچه‏هاي پالايشگاه،آب شيرين كن‏ها،آب دمين، شبكه آب آتشنشاني ، واحد هوا، نيتروژن، مخازن، فلر، سيستم كنترل و واحد سوخت انجام شده و بهره برداري از اين واحد و توليد محصولات نفتا و نفت گاز صورت گرفته است.

رشد شركت‏ ملي پخش فرآورده‏ هاي نفتي در سایه برجام

امضای تفاهم‌نامه و انعقاد قرارداد جهت صادرات فرآورده‏هاي نفت‏گاز، سوخت هواپيما، گازمايع و گوگرد، تسهیل شرایط تامين مواد، تجهيزات رنگ و خوردگي، توسعه همكاري با شركت‏هاي صاحب تكنولوژي و جذب سرمايه خارجي از كشورهاي آمريكا، انگليس، فرانسه و ايتاليا برای طراحي، ساخت، فروش و خدمات پس از فروش سيستم‏هاي بازيافت بخار بنزين جهت مناقصه 10 انبار نفت بزرگ كشور مهمترین اقداماتی بود که در این عرصه صورت گرفته است.

مانور قدرت شركت‏ خطوط لوله و مخابرات نفت ايران

حضور كارشناسان شركت  Man Diesel & Turbo Schweis AG جهت تامين قطعات يدكي و تعمير و نگهداري 18 دستگاه از توربين‌هاي سولزر، مذاكرات با شركت زيمنس به منظور شروع مجدد همكاري براي تعمير و نگهداري توربين‌هاي راستون و تايفون، ترخيص يك دستگاه توربين تايفون توقيفي از گمرك انگليس، رفع توقيف از اقلام يك فقره سفارش قطعات يدكي اكچويتورهاي شركت Rotork در پايان سال 1394 كه از پاييز سال 1391 در آلمان توقيف شده بود، پيگيري و مكاتبه با شركت وودگروپ جهت عودت دو دستگاه توربين سولار تاروس و مارس كه از سال 1391 در جبل‏علي امارات توقيف و ارسال نشده است، پذيرش گشايش اعتبارات اسنادي از طريق بانك ملت EIH Bank هامبورگ به ارز يورو توسط شركت  Man Diesel & Turbo Schweis AG  اقدامات قابل توجه ای است که نشان از قدرتمند شدن شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت در حاشیه امن ایجاد شده ناشی از برجام و اقتصاد مقاومتی دارد.

صنعت پالایشی کشور تا پایان سال 96 با اجرای طرح‌های پالایشی در دست اقدام به یکی از قدرتمندترین بخش‌های نفت تبدیل خواهد شد که مهمترین آن با سرمایه‌گذاری‌های خارجی و استفاده از توان و تخصص داخلی خودکفایی در تامین بنزین مورد نیاز، رساندن مازوت پالایشگاه‌ها به حداقل ممکن و صادرات پایدار تمامی فرآورده‌های نفتی «بنزین، نفت‌گاز، نفت‌کوره، نفت سفید و گاز مایع» خواهد بود.   

 

 


١٤:٢٥ - شنبه ٢٣ بهمن ١٣٩٥    /    شماره : ١٠٥٩٦    /    تعداد نمایش : ١٩٣٣دسترسی سریع
تابلو اعلانات
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 11089690
 بازدید امروز : 2123
 کل بازدید : 32721576
 بازدیدکنندگان آنلاين : 9
 زمان بازدید : 0/6719