چاپ        ارسال به دوست

قرارداد تولید تجاری دو نوع کاتالیست به زودی امضاء می شود

مدیر پژوهش و فناوری شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران از امضاء قرار داد "تولید صنعتی کاتالیست های هیدروکراکینگ و تصفیه هیدروژنی برشهای سنگین نفتی (RCD)"، با همکاری سه جانبه شرکت ملی پالایش  وپخش، پژوهشگاه صنعت  نفت و  شرکت اکسیر نوین فرآیند آسیا، خبرداد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران، مرضیه جدا  در حاشیه امضاء  تفاهم نامه سه جانبه تولید این دو کاتالیست در محل غرفه شرکت ملی پالایش  وپخش فرآورده های نفتی ایران در بیست وسومین نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی، با تاکید بر اینکه فعالیت پژوهش و فناوری باید خلق ارزش افزوده کند، به  تجاری‌سازی این  کاتالیست ها اشاره کرد و گفت: دانش فنی پایه این کاتالیست‌ها توسط پژوهش و فناوری  با همکاری پژوهشگاه صنعت نفت حاصل شده است، بنابراین به دنبال تجاری سازی این دو کاتالیست هستیم. اغلب کاتالیست‌های مورد استفاده در کشور وارداتی هستند و  واحد (RCD)"، از جمله واحدهایی است که کاتالیست مورد نظر در آن کاربرد دارد.

 

وی  تصریح کرد: وقتی فناوری اتفاق می افتد که تجاری سازی شود و تجاری سازی زمانی رخ می دهد که محصولی را تولید کنید که از نظر کیفیت و قیمت قابل رقابت با کالای مشابه خارجی باشد، اگر بتوانیم بحث حمایت از کالای ایرانی را از نظر کیفیت و قیمت به گونه ای بهینه کنیم که قابل رقابت باشد، می تواند سهمی از بازارهای داخلی و خارجی را کسب کند.

 

جدا با بیان اینکه  پالایش و پخش در اجرایی شدن قرارداد تولید کاتالیست ها،  هزینه ای نمی پردازد و آورده ما، همان دانش نفتی تولید شده است، گفت: در پایان، به ازای هر قرارداد با شرکت های تابعه متقاضی کاتالیست ها،دو درصد ارزش افزوده به پژوهش و فناوری پالایش و پخش باز می گردد. 

مدیر پژوهش و فناوری شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران اظهار داشت: این شرکت در حوزه پژوهش و فناوری ابتدا به دنبال این است که بحث کمی و کیفی سبد محصولات را در شرکت پالایش و پخش تقریبا نهایی کند.

وی  ادامه داد: با توجه به تنوع سبد سوخت در کشور و کشورهای منطقه خاورمیانه؛ شرکت پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران به سمت تنوع سازی سبد انرژی (انرژیهای تجدیدپذیر)گام‌های مثبتی برداشته است.

 


١٥:١٢ - چهارشنبه ١٩ ارديبهشت ١٣٩٧    /    شماره : ١١١١٢    /    تعداد نمایش : ٩٠٣