چاپ        ارسال به دوست

معاون وزیر نفت در آیین بهره‌برداری رسمی از طرح‌های انتقال، توزیع و ذخیره سازی اعلام کرد:

صرفه اقتصادی 40 هزار میلیارد ریالی برای کشور با احداث هزار کیلومتر خط لوله

معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران با بیان اینکه اجرای سه پروژه خط لوله شازند/قم/ري، نائين/كاشان/ري و تبريز/خوي/اروميه در سطح كلان حدود 3500 الی 4000 ميليارد تومان صرفه اقتصادي براي كشور در پي داشته است، گفت: اجرای این طرح ها از لحاظ اقتصاد بنگاهي، اقتصاد ملي و مسئولیت های اجتماعی حائز اهميت هستند.


به گزارش پايگاه اطلاع رساني شركت ملي پالايش و پخش فرآورده هاي نفتي ايران، عليرضا صادق آبادي افزود: خط لوله شازند/قم/ري ظرفيت انتقال روزانه 300 هزار بشكه و خط لوله نایین/کاشان/ری ظرفیت انتقال 200 هزار بشکه در روز را داراست كه در صورت عدم اجرا و انتقال به وسیله نفتكش جاده‌پیما هزينه حمل اين حجم از فرآورده بسیار بیشتر بود.


وی با بیان اینکه به طور کلی هزینه حمل و نقل جاده‌ای به ازاي هر تن-كيلومتر، 200 تومان و با انتقال با خط لوله 18 تومان به ازاي هر ليتر است، گفت: مابه التفاوت این هزینه در سه طرح مذکور 20 هزار میلیارد ریال در سال برای شرکت ملی پالایش و پخش ایجاد خواهد کرد.
به گفته صادق آبادي، در سطح اقتصاد ملي بايد به اين موضوع توجه شود كه اجراي اين سه پروژه علاوه براينكه از متورم شدن بودجه شركت ملي پالايش و پخش به عنوان يك شركت دولتي ممانعت كرده است كه يك منعفت ملي نیز محسوب مي شود، منفعت ملي ديگر به بحث مابه التفاوت ارزش واقعي قيمت نفت گاز (سوخت نفتکش های جاده پیما) با قيمت گاز طبيعي مربوط مي شود.


صادق آبادي افزود: جايگزيني نفت گاز با گازطبيعي، براي هر یک از خطوط  لوله، حدود600 تا 650 ميليارد تومان صرفه جویی ایجاد می کند.
وی درباره جنبه ای زیست محیطی و مسئوليت هاي اجتماعي این پروژه ها نيز گفت: هريك از اين خطوط لوله معادل تردد بیش از 1500 تانكر محاسبه می شوند كه در مجموع از تردد حدود 5 هزار تانكر به و پیامدهای آن(تصادف و ترافيك) جلوگیری می شود.


ظرفيت پالايشي كشور درشرايط كرونا کاهش نیافت
معاون وزير نفت با اشاره به اهمیت ساخت مخازن در پروژه نائين/كاشان/ري و انبارنفت اروميه گفت: با وجود شروع بحران كرونا و كاهش مصرف در اواخر سال 98 و فشار زيادي که صنعت پالايش متحمل شد، با افتخار اعلام می کنم که جزومعدود پالايشگرهاي دنيا بوده ايم كه ظرفيت پالايش کشور را كاهش نداديم.
وی افزود: آمار ظرفيت پالايش در سالهای 98 و 99 نشانگر این است که در دوران قرنطينه جهاني، پالايشگاه هاي بسيار زيادي در دنيا نیمه تعطیل شدند اما در ایران و با همت همكاران صنعت پالایش و پخش و همچنین با تكميل سایر مخازن متفرقه، بيش از يك ميليارد ليتر به ظرفيت ذخيره سازي فرآورده ها در کشور اضافه شد.


صادق آبادي تاکید کرد: در سرويس قرار گرفتن به موقع اين مخازن و بهره‌برداری از خطوط لوله جدید باعث شد كه ظرفيت پالايشي كشور كاهش نیابد و اين امكان ميسر گشت تا مشکل مازاد میان میزان توليد و مصرف برطرف و ظرفيت پالايشي كشور حفظ شود. 


١٨:٢٣ - دوشنبه ٤ اسفند ١٣٩٩    /    شماره : ١٢٥٨٥    /    تعداد نمایش : ٨٨