چاپ        ارسال به دوست

تغییر حرکت قراردادهای پژوهشی در شرکت پالایش و پخش

امضای 5 قرارداد با دانشگاه های کشور

مدیر پژوهش و فناوری شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران با اشاره به تغییر حرکت قراردادهای پژوهشی از امضای 5 قرارداد با دانشگاه های کشور خبر داد.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني شركت ملي پالايش و پخش فرآورده هاي نفتي ايران، محمد رضایی گفت: در شرکت ملی پالایش و پخش طی دو سه سال گذشته طرح های متعددی وجود داشته که پیگیری شده است مهمترین آن ها به امضای 5 قرارداد با دانشگاه های برتر کشور مربوط می شود که 4 مورد آن درخصوص توسعه کاتالیست و مورد دیگر در زمینه توسعه فرآیند است.

رضایی با اشاره به کاربردی بودن این قراردادها در صنعت پالایش کشور، افزود: اولویت 5 پروژه پژوهشی تعریف شده برمبنای تولید دانش فنی واحدهای پالایشگاهی بوده است. با توجه به اینکه گردش مالی خرید کاتالیست در کشور ما چندین برابر گردش مالی خرید دانش فنی است و از انجایی که کاتالیست مربوط به عملیات جاری پالایشگاه ها می باشد، اولویت را در این قراردادها به کسب دانش فنی تولید کاتالیست اختصاص دادیم.

رضایی درخصوص قراردادی که با دانشگاه صنعتی امیرکبیر منعقد شده است گفت: محوریت این قرارداد به منظور تولید دانش فنی کاتالیست واحد CCR است اهمیت این واحد به تولید ریفورمیت باز می گردد که بخش اعظم استخر بنزین را تشکیل می دهد.

وی با اشاره به اینکه درحال حاضر این کاتالیست در داخل کشور تولید می شود ولی کیفیت و راندمان آن نسبت به نمونه های خارجی پایین تر است، ادامه داد: هرمقدار کاتالیست منجر به بالا بردن راندمان راکتور CCR شود نهایتا ثروت بیشتری را برای پالایشگاه تولید می کند. به این مفهوم که پالایشگاه هایی که خصوصی هستند واز طریق بورس سهامشان به مردم فروخته شده با استفاده از کاتالیست بهتر سوددهی بهتری خواهند داشت و EPS بالاتری خواهند داشت. 

رضایی افزود: قرار داد دیگر درخصوص کاتالیست واحدهای سولفورزدایی است که با دانشگاه صنعتی شریف منعقد شده است. درحال حاضر این کاتالیست را دو الی سه شرکت به صورت صنعتی تولید می کنند که در حال حاضر با تفاهمی که با سازندگان کاتالیست صورت گرفته است این بهبود از طریق دانشگاه صنعتی شریف اتفاق خواهد افتاد.

معاون مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش با اشاره به سومین قرارداد افزود: کاتالیست واحد ایزومریزاسیون است که محصول تولیدی این واحد به نام ایزومریت بخش دیگری از استخر بنزین را تشکیل می دهد. کاتالیست ان توسط یک شرکت در کشور تولید می شود که بهبود آن مد نظر است.

این مقام مسئول کاتالیست بعدی را شکست هیدروژنی عنوان کرد و افزود: هم اکنون این کاتالیست در داخل کشور تولید صنعتی ندارد، درتولید این کاتالیست از دانش دانشگاه صنعتی اصفهان بهره می بریم.

به گفته وی قرارداد دیگر در رابطه با تولید دانش فنی فرآیند کک‌سازی است که با دانشگاه تهران قرار داد آن منعقد شده است.

وي همچنین توضیح داد: وقتی یک پروژه پژوهشی تعریف می شود لزوما مثل پروژه های صنعتی امکان سنجی آن به شکلی نیست که حتما بعد از انجام پروژه پژوهشی به سود برسیم بلکه باید دورنمایی از ایجاد ثروت در صورت به نتیجه رسیدن پروژه پیش روی ما باشد.

 

 

 

 

 

 


١٤:٠٥ - چهارشنبه ٨ بهمن ١٣٩٩    /    شماره : ١٢٥٣٤    /    تعداد نمایش : ١٧٩