چاپ        ارسال به دوست

سخنگوي دولت

ایران به‌عنوان صادرکننده بنزین در منطقه و جهان شناخته می‌شود

سخنگوی دولت با اشاره به اينكه امروز نه‌تنها در مصرف بنزین به خودکفایی کامل رسیده‌ایم، بلکه به‌عنوان صادرکننده این فرآورده راهبردی در منطقه و جهان شناخته می‌شویم، گفت: تحولات و اتفاق‌های مهمی در حوزه فرآورده‌های نفتی محقق شده است که اگر این سرمایه‌گذاری در زمان لازم انجام نمی‌شد، در شرایط فشار تحریم‌ها برای به صفر رساندن صادرات نفت ایران، کشور با بحران عمیقی روبه‌رو می‌شد.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني شركت ملي پالايش و پخش فرآورده هاي نفتي ايران به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، علی ربیعی گفت: متأسفیم کسانی در داخل به نام انتقاد از دولت و با چشم بستن به رفتارهای مجرمانه آمریکا و پیامدهای ویرانگر آن در زندگی مردم، دولت را در خط مقدم این مبارزه بی‌امان تخریب کردند. با حداقل انصاف می‌توانستند ببینند که این دولت نه‌تنها در سال‌های قبل از آوار کردن تحریم‌ها بر سر مردم ما یکی از درخشان‌ترین دوره‌های رشد اقتصادی را مدیریت کرد، بلکه در همین دوره هم که بسیاری انتظار تورم را در امسال داشتند، مانع از تحقق آن شد.

ربيعي افزود: این مدیریت اقتصادی درست زمانی اتفاق افتاد که بحران غیرمنتظره کرونا بار مضاعفی را به دولت تحمیل کرده بود. مردم می‌توانند منصفانه قضاوت کنند و سره را از ناسره جدا کنند.

سخنگوی دولت با اشاره به دستاوردهای دولت در صنعت نفت و گاز که در هفته‌های گذشته رونمایی شد، تأکید کرد: با روی کار آمدن دولت یازدهم و دوازدهم و تمرکز صنایع پالایشی بر روی طرح‌های عظیم و پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس و نیز اجرای طرح‌های بهینه‌سازی و توسعه‌ای در پالایشگاه‌های مهم کشور، امروز نه‌تنها در مصرف بنزین به خودکفایی کامل رسیده‌ایم، بلکه به‌عنوان صادرکننده این فرآورده راهبردی در منطقه و جهان شناخته می‌شویم و در هفت ماه نخست امسال، حدود یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار درآمد از محل صادرات بنزین داشته‌ایم.

ربيعي گفت: این در حالی اتفاق افتاد که با توجه به مصرف افسارگسیخته بنزین در سال‌های گذشته، در صورتی که تمرکز لازم بر صنایع پالایشی و راه‌اندازی یکی پس از دیگری فازهای ستاره خلیج‌فارس محقق نمی‌شد، تولید پالایشگاهی‌ کشور کفاف نیازهای داخلی را نمی‌داد و در نتیجه رقم واردات بنزین افزایش می‌یافت که این موضوع می‌توانست در شرایط تحریم کشور را دچار بحران عمیقی کند.

وي عنوان کرد: اعداد و ارقام شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران نشان می‌دهد ظرفیت پالایشی ایران از یک میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه در سال ۹۲ به ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه در سال ۹۹ افزایش یافته است.

ربيعي گفت: روند توسعه‌ای تولید و صادرات بنزین و ظرفیت پالایشی ایران در حالی در هشت سال گذشته رو به رشد بوده است که صادرات فرآورده‌های نفتی ایران در فاصله سال‌های ۹۱ تا ۹۸، چهار برابر افزایش یافته و از ۵ میلیون و ۹۰۰ هزار تن در سال ۱۳۹۱، به حدود ۲۳ میلیون تن در سال ١٣٩٨ رسیده است. در این مدت همچنین ظرفیت تولید بنزین از ۴۹ میلیون و ۸۰۰ هزار لیتر در سال ٩١ به ۱۰۷ میلیون لیتر در روز در سال ۹۸ رسید و ظرفیت تولید نفت‌گاز نیز از ۹۴ میلیون لیتر در روز در سال ۹۱ به ۱۱۳ میلیون لیتر در روز در سال ٩٨ رسید.

ظرفیت تولید بنزین با کیفیت یورو ۴ و ۵ به بیش از ۷۶ میلیون لیتر در روز در سال ۹۸ رسید

سخنگوی دولت عنوان کرد: علاوه بر رشد کمی کشور در تولید فرآورده‌های پالایشگاهی اتفاق مهمی که در صنایع پالایشی کشور رخ داد، رشد چشمگیر تولید فرآورده‌های کیفی یورو در سال‌های گذشته بود، به نحوی که ظرفیت تولید بنزین با کیفیت یورو ۴ و ۵ از صفر در سال ۹۱ به بیش از ۷۶ میلیون لیتر در روز در سال ۹۸ افزایش یافت.

ربیعی تصریح کرد: امروز کشورمان با تولید نزدیک به ۱۱۰ میلیون لیتر بنزین در روز، خودکفا شده و مصرف ما کمی بیش از ۷۰ میلیون لیتر است، بنابراین این اعداد بزرگ و مهم به‌خوبی‌ نشان‌دهنده تحولات و اتفاق‌های مهمی هستند که در حوزه فرآورده‌های نفتی محقق شده است. اگر این سرمایه‌گذاری در زمان لازم انجام نمی‌شد، در شرایط فشارهای تحریم‌ها برای به صفر رساندن صادرات نفت ایران، کشور با بحران عمیقی روبه‌رو می‌شد که وابستگی در بحث بنزین و بدون استفاده ماندن میعانات گازی از جمله مهم‌ترین آنها بود.

 

 


١٢:٠٨ - چهارشنبه ١ بهمن ١٣٩٩    /    شماره : ١٢٥٠٦    /    تعداد نمایش : ١٧٤