چاپ        ارسال به دوست

مدیرعامل شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت

ظرفیت انتقال فرآورده‌های نفتی افزایش می یابد

مدیرعامل شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران گفت: با اجرای پروژه‌های جدید خط 26 اینچ بندرعباس-رفسنجان و 16 اینچ رفسنجان-یزد و میبد-نائین، ظرفیت انتقال فرآوده‌های نفتی به میزان قابل‌توجهی افزایش پیدا می‌کند.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني شركت ملي پالايش و پخش فرآورده هاي نفتي ايران به نقل از روابط عمومی شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران، قاسم عرب‌یارمحمدی با اشاره به اهمیت انتقال فرآورده‌های نفتی تولیدی پالایشگاه ستاره خلیج فارس از سمت جنوب به شمال کشور گفت: با اجرای پروژه توسعه مرکز انتقال نائین و احداث خط لوله ۲۰ اینچ نائین-کاشان-ری، فرآورده‌های نفتی در این مسیر مهم و اصلی، توسط خط ۲۶ اینچ به رفسنجان، یزد، نائین و از این مرکز توسط خط 20 اینچ به سمت کاشان و درنهايت به تهران منتقل مي‌شود.

عرب‌یارمحمدی با قدردانی از زحمات همکاران شرکت ملی-مهندسی ساختمان نفت و کارکنان مناطق جنوب شرق و تهران که توانستند این پروژه را به سرانجام برسانند، گفت: در حال حاضر پمپ‌های مرکز انتقال نفت نائین به بهره‌برداری رسیده و آغاز به کار کرده است؛ عملاً این پروژه قابلیت تحویل موقت را دارد.

وي افزود: بیش از یک سال است خط لوله انتقال فرآورده نفتی 20 اینچ نائین-کاشان-ری در مدار بهره‌برداری قرار گرفته است، تا کنون نیز از مرکز انتقال نفت قدیم نائین استفاده می‌شد و اکنون مرکز انتقال نفت اصلی این پروژه به بهره‌برداری رسید و قابل تحویل است.

افزايش 60 هزار بشكه اي در ظرفيت انتقال فرآورده ها

مدیرعامل شرکت در رابطه با میزان پیشرفت پروژه گفت: این پروژه شامل مرکز انتقال نفت نائین که اکنون به تحویل موقت صددرصد رسیده؛ همچنين خط لوله 20 اینچ نائین-کاشان- ری که مورد بهره‌برداری قرار گرفته است، مي باشد.

عرب‌یارمحمدی ادامه داد: بخش ديگر به مرکز انتقال نفت کاشان مربوط مي شود که این مرکز نیز نزدیک به 70 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.امیدواریم تا اواخر امسال و یا اوایل سال 1401 به بهره‌برداری کامل برسد. با احداث کامل مرکز انتقال نفت کاشان ظرفیت انتقال فرآورده توسط این خط 50 الی 60 هزار بشکه در روز افزایش پیدا خواهد کرد.

وي میزان افزایش ظرفیت ذخیره‌سازی فرآورده در مخازن تعادلی را با اجرای این پروژه 300 میلیون لیتر عنوان کرد و گفت: با افزایش مانور عملیات سوخت‌رسانی قادر به ذخیره‌سازی حجم بیشتری از فرآورده هستیم و زمانی که نیاز بیشتر به فراورده‌ در کشور وجود داشته باشد از این مخازن پمپاژ انجام می‌دهیم؛ اجرای این پروژه کمک بسزایی در انتقال و توزیع سوخت در کشور می‌کند.

 

 


١١:٣٨ - دوشنبه ٢٢ شهريور ١٤٠٠    /    شماره : ١٣٠٢٣    /    تعداد نمایش : ١٥٠