چاپ        ارسال به دوست

استاندار هرمزگان:خودکفایی در تولید بنزین یک اقدام بزرگ در اقتصاد مقاومتی است

استاندار هرمزگان گفت: امروز کشوری که وارد کننده بنزین بود به کشوري توانمند در تامین نیازهای داخلی و صادر کننده بزرگ فرآورده هاي نفتي تبدیل شد، تمام این اتفاقات اقدامی بزرگ در رسیدن به اهداف اقتصاد مقاومتی محسوب می شود.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني شركت ملي پالايش و پخش فراورده هاي نفتي ايران به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل استانداری هرمزگان، فریدون همتی در نشست با مدیران و کارکنان شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی منطقه‌هرمزگان تصریح کرد: در تحریم‌های امروز که دشمن اوج فشار را بر کشور وارد می کند دیگر بنزین ابزاری برای دشمن نیست که اگر بود مشکلاتی که برای ونزوئلا پیش آمد برای ما هم رخ می داد.

همتي ادامه داد: یکی از ابزارهای تحریم برای دشمن موضوع بنزین بود که به ساير کشورها بنزین نفروشد، دراين خصوص خوشبختانه ما به خودکفایی رسیدیم و دشمن شکست خورد.وي بیان کرد: درحال حاضر که عظیم‌ترین و بی‌سابقه‌ترین تحریم دشمن علیه کشور به خصوص در حوزه‌های نفت و گاز وجود دارد، تصور کنید که در شرایط امروز که با مشکلات ارزی مواجه هستيم بنزین هم وارد می‌کردیم چه اتفاقی در کشور رخ می داد؟ اگر امروز به خودکفایی نرسیده بودیم، ماشین‌های مردم در حیاط‌ها و پارکینگ‌هایشان متوقف می‌شد و اگر در ماه سوخت کمی هم به عنوان سهمیه به آن ها داده می‌شد برای موارد خاص اختصاص پیدا می‌کرد، ما به عنوان یک شهروند ایرانی زیاد به این موضوع فکر نکرده‌ایم.

همتي عنوان کرد: مقرر شده بود شرکت‌های خارجی برای ما پالایشگاه بسازند که در تحریم اول فرار کردند و تصور کردند یک مشت آهن آلات به عنوان موزه برای یادگار دوران تحریم‌ها باقی خواهد ماند و مکانی جذاب برای گردشگر تحریمی خواهد شد تا بگویند یک مجموعه عظیمی را شرکت‌های خارجی بواسطه تحریم رها کردند و نیمه کاره ماند. اما امروز چه اتفاقی افتاده است؟ با ذهن توانای مهندسین، جوانان، دانشمندان، مدیران و تصمیم‌گیران این مملکت، پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس نه تنها به یک موزه متروکه تبدیل نشد بلکه به بزرگترین پالایشگاه میعانات جهان تبدیل شد.

استاندار هرمزگان در ادامه تصريح كرد: در پی اقدام شجاعانه، مدبرانه و مقتدرانه جمهوری اسلامی ایران پنج کشتی توسط شما و همکاران شما بارگیری شد و با عبور از این مسیر طولاني سه ماهه در سایه لطف خداوند، عزت جمهوری اسلامی ایران ومقام معظم رهبری از بیخ گوش دشمنان عبور کرد و کسی نتوانست تعرضی ایجاد کند.

همتی با اشاره به ماجراي تعرض قبلي به كشتي ايراني در تنگه هرمز و خلیج‌فارس كه مقابله به مثل صورت گرفت،‌ تشريح كرد: اگر دراين مقطع نيز به کشتی‌هایمان هم تعرض می‌کردند پاسخ سریع‌تر و سنگین‌تری به آن‌ها می‌دادیم. رقم واردات و صادرات بنزین از سال 96 تا سال گذشته قابل قیاس نیست، این نشان دهنده به وقوع پیوستن اتفاقی بزرگ، قطع وابستگی و اقتدار و استقلال اقتصادی در کشور است.

وی عنوان کرد: در حوزه محیط زیست نیز اتفاق خوبی رخ داد، یعنی با راه‌اندازی ستاره خلیج‌فارس، کیفی‌سازی و ارتقاء کیفیت پالایشگاه نفت بندرعباس، تولید بنزين یورو چهار و پنج به حوزه محیط زیست کمک شد. درحال حاضر از طریق تولید سوخت برای کشور آلودگی محیط زیستی نیز بوجود نمی آید که این هم از برکات این اتفاقات بوده است.

استاندار هرمزگان گفت: طي بازدیدي كه از انبارها ی نفت و مخازن سوخت به عمل آمد محرز شد كه شبکه هوشمندی در پایین دست و بالادست پالایشگاه باید ایجاد شود تا تولید وارد شبکه ذخیره سازی شود و از مخازن به شبکه توزیع تزریق شده و در دسترس مردم قرار گیرد.

همتی ادامه داد: ظرفیت‌هایی که در اسکله‌های شهید رجایی، باهنر و منطقه ویژه خلیج فارس در خدمت صادرات و سوخترسانی به جزایر، سکوهای نفتی وجود دارد و فعالیت‌هایی که داخل دریاچه در حوزه نیروهای مقتدر نظامی صورت مي گيرد نشان دهنده وجود یک مجموعه عظیم و ارزشمند است.

استاندار هرمزگان گفت: شرکت پخش فرآورده‌های نفتی در یک شبکه منظم شامل تانکرهای جاده‌ای، خطوط لوله زمینی و ریل مانند یک شاهرگ و مویرگ‌ها سوخت را به تمام کشور توزیع می‌‌کند.وي با قدردانی از زحمات و تلاشهای کارکنان شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی منطقه هرمزگان به بازدید از مخازن فرآورده و انبارهای نفت این شرکت اشاره کرد و گفت: بدانید که ما آگاهیم چه تلاش و کوششی در این شرایط سخت و آب و هوایی در طول شبانه روز در حال انجام است.

استاندار هرمزگان به اقدامات دولت در سالهای اخیر اشاره کرد و ادامه داد: در دوره هفتم نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی بودم و بر سر اینکه چه مقدار مجوز واردات بنزین به دولت داده شود بحث می‌شد و کشور با وجود اینکه نفت خیز بود اما وارد کننده بنزین بودیم که خیلی ناراحت کننده بود، یعنی باید نفت می‌فروختیم و بنزین وارد می‌کردیم اما امروز در تولید خودكفا شده ایم. 

گفتني است در پایان لوح سپاس استاندار هرمزگان به عبدالله احمدی کمرپشتی مدیر منطقه ای پخش فرآورده های نفتی اعطا شد.  


١٢:٤٧ - شنبه ٢١ تير ١٣٩٩    /    شماره : ١٢١٩٠    /    تعداد نمایش : ٤٤٣