چاپ        ارسال به دوست

در صحن علنی مجلس شورای اسلامی

نمایندگان از پاسخ‌های وزیر نفت قانع شدند

 

 

وزیر نفت در صحن علنی مجلس در پاسخ به پرسش علی‌اکبر کریمی، نماینده اراک، کمیجان و خنداب در خصوص کوتاهی وزارت نفت درباره تولید سوخت کم سولفور گفت: میانگین تولید نفت کوره جهان در سال ۲۰۱۷ روزانه یک میلیون تن بوده که بنا بر آمار منابع رسمی کمتر از ۲ درصد آن حاوی گوگرد کمتر از نیم درصد است و مطابق استاندارد وضع شده، بوده است. 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی به نقل از شانا، بیژن زنگنه افزود: اگر فعالیت پالایشگاه‌های کشور عادی باشد، مقدار نفت کوره  تولیدی، روزانه حدود ۴۰ هزار تن است که ۱۳ هزار تن آن در پالایشگاه آبادان تولید می‌شود.

وی با بیان اینکه راه‌حل اصلی برای تولید نفت کوره کم سولفور این است که پالایشگاه‌ها در داخل کشور بهینه‌‌سازی شوند، افزود: این کار به ۱۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری نیاز دارد که در شرایط کنونی تامین آن دشوار است. 

وزیر نفت با اشاره به اینکه نصب پاک‌کننده روی کشتی‌ها (اسکرابر) که خروجی دود موتورها را تنظیم و آلودگی هوا را کاهش می‌دهد، به‌عنوان راهکار جهانی برای حل معضل نفت کوره است، گفت: هزینه هر کشتی با توجه به سیستم و ظرفیتش ۲ تا ۷ میلیون دلار است که هیچ کشتی ایرانی این کار را نکرده است. 

زنگنه همچنین تصریح کرد: مخلوط کردن نفت کوره که محصول گوگرد بالا با محصول گوگرد پایین مخلوط و به حد استاندارد مورد استفاده کشتی برسد نیز یکی دیگر از راهکاری حل معضل نفت کوره است که با همکاری نفتکش به یک ترکیبی رسیدیم که در موتورهای کنونی جواب می‌دهد. 

وی با اشاره به اینکه عنوان می‌شود اختلال در کشتیرانی ایجاد شده است، درست نیست، افزود: مهم ترين بخش کشتیرانی نفتكش است كه آن هم دچار اختلال نشده است.

وزیر نفت گفت: هم‌اکنون به اندازه نیاز کشتی‌های اقیانوس‌پیما می‌توانیم سوخت با سولفور زیر نیم درصد تامین کنیم و جای نگرانی نیست. 

بر اساس این گزارش نمایندگان از پاسخ وزیر نفت به پرسش علی‌اکبر کریمی، نماینده اراک، کمیجان و خنداب درباره تولید سوخت کم‌سولفور قانع شدند.

محمدرضا نجفی و محمدجواد فتحی نمایندگان تهران نيز از پرسشی که قرار بود امروز مطابق دستور جلسه علنی مجلس از وزیر نفت مطرح کنند، انصراف دادند.

 

 

 

 


١١:٥٠ - دوشنبه ٢٣ دی ١٣٩٨    /    شماره : ١١٩٥٦    /    تعداد نمایش : ٤٥٢