چاپ        ارسال به دوست

بنزین با هوای تهران چه می‌کند؟

 

دستیار مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی گفت: در حال حاضر روزانه 112 میلیون لیتر بنزین تولید می‌کنیم که گوگرد 91 میلیون لیتر از این میزان زیر 50 و حتی گوگرد بنزین تولیدی پالایشگاه ستاره خلیج فارس زیر 0.5 PPM است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی به نقل از ایلنا، محمد رضایی با بیان اینکه در حال حاضر در تمام کلانشهرها و 10 شهر دیگر بنزینی که تمام استانداردهای یورو 4 و حتی بالاتر را دارد، توزیع می‌شود، گفت: میزانی از بنزین یورو 4 گوگرد زیر 5 PPM دارد، در حالی که استاندارد زیر رقم 50 است.

وی افزود: در حال حاضر روزانه 112 میلیون لیتر بنزین تولید می‌کنیم که گوگرد 91 میلیون لیتر از این میزان زیر 50 و حتی گوگرد بنزین تولیدی پالایشگاه ستاره خلیج فارس زیر 0.5 PPM است بنابراین باید گفت علاوه بر 75 میلیون لیتر بنزین مصرفی، 16 میلیون لیتر هم مازاد بر آن با گوگرد بسیار پایین تولید می‌کنیم.

دستیار مدیر عامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی در ادامه گفت: بنا بر گزارش سازمان استاندارد و تایید سازمان حفاظت محیط زیست میزان آروماتیک بنزین زیر 35، الفین زیر 18 درصد و بنزن کمتر از یک درصد است.

وی با بیان اینکه بنزین تولیدی کشور پاک و تمام پارامترهای محیط زیستی که با سلامت انسان‌ها مرتبط است، داراست، تاکید کرد: گوگرد 91 میلیون لیتر بنزین تولیدی کشور زیر 50 PPM و 73 میلیون لیتر نیز تمام پارامترهای زیست محیطی یعنی بنزن، آروماتیک و الفین طبق استاندارد یورو 4 است یعنی نه تنها کلانشهرها که مشکل آلودگی هوا دارند، بلکه در شهرهای کوچک و روستاها هم بنزین پاک توزیع می‌شود.

آیا گازوئیل مقصر است؟

رضایی در ادامه درباره آلایندگی گازوئیل نیز گفت: کل مصرف گازوئیل در حمل و نقل حدود 50 میلیون لیتر است. علاوه بر اینکه در تمام کلانشهرها گازوئیل یورو4 توزیع می‌کنیم، سال گذشته طبق تعهد قانونی و توافقی که با راهداری داشتیم در 160 جایگاه مواصلاتی نیز گازوئیل یورو4 توزیع کردیم یعنی اکنون سرجمع در 320 جایگاه مواصلاتی گازوئیل یورو 4 توزیع می‌شود.

سایت آلودگی هوای تهران چه می‌گوید؟

وی خاطرنشان کرد: تهران آلوده‌ترین شهر کشور است، طبق اعلام سایت آلودگی هوای تهران اگر شاخص AQI  زیر 50 باشد، هوا پاک است و مشکلی ندارد. در آلوده‌ترین روزهای تهران زمانی که هوا راکد است و بادی نمی‌وزد شاخص AQI بیشتر از 15 نبوده و شاخص SOX نیز در محدوده پاک است یعنی سوخت خودروها چه گازوئیل و چه بنزین پاک است.

 

 


٠٨:٥٢ - دوشنبه ٩ دی ١٣٩٨    /    شماره : ١١٩٥٠    /    تعداد نمایش : ٥٧٠