چاپ        ارسال به دوست

توضیح روابط عمومی شرکت ملی پالایش و‌ پخش فرآورده های نفتی درباره یک شایعه بنزینی

 

پیرو خبر منتشر شده در بعضی از کاناهای فضای مجازی در رابطه با اینکه "بنزین می بایست در پالایشگاه زنجیره آروماتیکش شکسته شود تا حالت سرطان‌زایی آن کمتر شود" برای تنویر افکار عمومی به اطلاع می رساند:

بنزین تولیدی در پالایشگاه های ایران و در تمام پالایشگاه های دنیا شامل چند مولفه است که این مولفه‌ها محصول نهایی واحدهای تبدیل کاتالیستی، ایزومریزاسیون، اف‌سی‌سی، آراف‌سی‌سی، آلکیلاسیون، بنزین استریت ران( واحد تقطیر) و اکتان افزاهایی مانند ام‌تی‌بی‌ای است.

ریفورمیت یکی از مولفه‌های تشکیل دهنده بنزین است که در واحد تبدیل کاتالیستی نفتا با احیای مداوم تولید میشود و شامل آروماتیک هست. 

در همه پالایشگاه‌های دنیا یکی از مهمترین واحد‌ها واحد تبدیل کاتالیستی با احیای مدام است که محصول خروجی آن شامل آروماتیک است و اگر بنابر شکستن این آروماتیک بود اصلا وجود واحد تبدیل کاتالیستی در پالایشگاه معنی نداشت.

هر كدام از مولفه‌های بنزین بعضي از مشخصات بنزين را تامين مي كنند و ممكن است يك يا چند مشخصه آنها از حد مجاز بيشتر باشد، به طور مثال بنزين خروجي از واحد تبدیل کاتالیستی، پايه اروماتيك و بنزين خروجي از اف سي سي و أر اف سي سي پايه ألفين مي‌باشد.

در تمام پالايشگاه‌هاي دنيا خروجي اين واحدها در استخر بنزين به نسبتي مخلوط مي شود كه ميزان اروماتيك ها، ألفين، بنزن، گوگرد در محدوده مجاز زيست محيطي قرار بگيرد و ساير مشخصات بنزين مانند اكتان، أر وي پي  و ... كه مورد نياز موتور مي باشد هم تامين شود.

شایان ذکر است بنزین تحویلی به مصرف کنندگان به ویژه در کلانشهرها مطابق با استاندارد ملی و مطابق یورو ۴ است و انتشار مطالب بی پایه صرفا به منظور تشویش اذهان عمومی و ایجاد نگرانی بی‌اساس در جامعه است 


٠٨:٤٦ - شنبه ٧ دی ١٣٩٨    /    شماره : ١١٩٤٤    /    تعداد نمایش : ٤٧٠