چاپ        ارسال به دوست

توجه به قوانین زیست محیطی با اصلاح کیفی فرآورده های نفتی

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران گفت: علاوه بر اصلاح کیفی فرآورده های نفتی، در صنعت پالایش اقدامات زیست محیطی متنوعی از جمله استفاده از آب های خاکستری، پالایش لجن های نفتی، ارتقا فضای سبز و ... انجام شده است.‌

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران مهندس جلیل سالاری امروز در حاشیه گرامیداشت روز درختکاری و طرح کاشت نهال به یاد شهدای شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران با اشاره به اینکه یکی از مباحث مهم در صنعت پالایش،چالش زیست محیطی است، افزود: در این زمینه باید روند اصلاح کیفی فرآورده های نفتی ادامه داشته باشد.

وی ادامه داد: به موازات اصلاح کیفی فرآورده های نفتی، اقدامات زیست محیطی دیگری نیز در صنعت پالایش با توجه به موارد قانونی برای صنعت سبز مطرح شده است.

سالاری با اشاره به اینکه متناسب با قانون باید ۱۰ درصد از فضای صنعتی به فضای سبز اختصاص پیدا کند، تاکید کرد: از همین رو یک ظرفیت در حوزه صنعت پالایش و پخش پیش بینی شده و اکنون ۱۸ درصد از فضای صنعت پالایش مربوط به فضای سبز است.

وی به دفع لجن و پساب به عنوان اقدامات مهم زیست محیطی صنعت پالایش اشاره کرد و گفت: برای بازیافت لجن ها از روش بیولوژیکی استفاده می کنیم.

معاون وزیر نفت با تاکید بر اینکه برای کاهش مصرف آب در صنعت پالایش باید از آب های خاکستری استفاده کنیم، افزود: با این روش پساب را دوباره وارد جرگه آب های صنعتی کردیم که می تواند در کاهش مصرف آب تاثیرگذار باشد.

وی به بهینه سازی مصرف سوخت، اجرای طرح کهاب و کاهش شدت مصرف انرژی در کشور به عنوان راهکارهایی برای کاهش آلودگی های زیست محیطی اشاره کرد و گفت: در بخش مجاری عرضه و حمل و نقل کاهش مصرف انرژی را شاهد هستیم.

سالاری به موضوع درخت و درخت کاری اشاره کرد و افزود: در محیط های پالایشب به موازات توسعه صنعتی، توسعه زیست محیطی را نیز انجام دادیم و در جوار پالایشگاه ها فضای سبز ایجاد شده است.

وی با اشاره به اینکه در جوار یکی از انبارهای نفت، کارکنان آنجا پرورش خرگوش نیز انجام می دهند، ادامه داد: این موضوع نشان می دهد که محیط های پالایشگاهی آلوده نیست و حتی امکان ایجاد حیات وحش در حاشیه آن نیز وجود دارد.

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران با بیان اینکه از آب های زیر زمینی نمونه برداری هایی انجام شده، تاکید کرد: در مجموع شرکت پالایش و پخش در حوزه محیط زیست توجه ویژه ای دارد.

وی تصریح کرد: مجموعه های محیط زیست پالایش و پخش نیز آموزش های متنوعی دیده و جایگاهی که در وزارت نفت دارد، جایگاه برجسته ای است.

سالاری با اشاره به اینکه اقدامات محیط زیستی به صورت سالانه پایش می شود، گفت: باید تلاش کنیم این جایگاه را ارتقا دهیم.

 

 


١٠:٢١ - سه شنبه ١٦ اسفند ١٤٠١    /    شماره : ١٤٤٧٨    /    تعداد نمایش : ١٧٧