چاپ        ارسال به دوست

معاون وزير نفت در امور پالايش و پخش خبر داد:

صادرات نفت گاز به افغانستان تني معادل 1100 دلار

معاون وزیر و مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران تصريح كرد: هفته گذشته محموله نفت گاز به مقصد افغانستان صادر شد که تنی معادل 1100دلار به فروش رسید.


به گزارش پايگاه اطلاع رساني شركت ملي پالايش و پخش فرآورده هاي نفتي ايران، مهندس جليل سالاري در مراسم بزرگداشت "روز خبرنگار" در جمع دبیران و سردبیران اقتصادی رسانه ها با اشاره به اقدامات صورت گرفته در دولت سیزدهم تصریح کرد: در آغاز بکار  دولت سیزدهم، عملکرد شرکت برمبنای آسیب شناسی ، مورد بررسی دقیق قرار گرفت و به فراخور آن هم در بخش اجرا و هم در بحث قانون بودجه و تامين منابع مالي اصلاحات و اقدامات متعددی صورت گرفت.


سالاري با اشاره به فرآيند سوخت رساني و ضرورت نوسازي نفتكش ها بيان كرد: 57درصد از مسیر حمل و نقل با شعاع 500کیلومتر سوخت رسانی از طریق نفتکش ها صورت می گرفت، لذا لازم بود که این روند ساماندهی شده و نوسازی و افزایش تعداد ناوگان در صدر برنامه ها قرار گیرد.


وي همچنين گفت:  در بخش شرکت های پالایشی پالايشگاه ها مکلف شدند تا 30درصد از سود عملیاتی خود را به طرح های کیفی سازی تخصیص دهند.


سالاري در بخش ديگري از اظهارات خود با اشاره به اضافه شدن شركت ملي پالايش و پخش به فهرست سازمان هاي توسعه ای  ادامه داد: باتوجه به زیرساخت ها و بسترهای متوازن توسعه در شرکت ملی پالایش و پخش، هیئت محترم دولت طی تصویب نامه ای در مورخ 1/5/1401 ، شرکت ملی پالایش و پخش را به فهرست سازمان های توسعه ای کشور اضافه کرد. لذا بعد از این، مجمع شرکت های زیر مجموعه که تاکنون متشکل از وزرای  امور اقتصادی و دارایی ، دادگستری و نفت بود، به هیئت مدیره پالایش و پخش تغییر پیدا کرد که گام بلندی در راستای توسعه شرکت قلمداد می‌گردد.  


وي تصرح كرد: در بحث صادرات خدمات فنی و مهندسی نیز اقدامات مهمی از جمله تعمیرات اساسی برخی از پالایشگاه های کشورهای دوست  نظیر ونزوئلا، سوریه و ... انجام شده است.


سالاري با اشاره به اينكه اخذ مجوز نوسازی 5هزار ناوگان در دستور کار قرار گرفته است، درخصوص صادرات فرآورده های نفتی افزود: هفته گذشته محموله نفت گاز به مقصد افغانستان صادر شد که تنی معادل 1100دلار به فروش رسید.


وی تاکید کرد: تولید گازوییل در دولت سیزدهم ۳ درصد بیشتر شده و از ۱۰۸ میلیون لیتر به ۱۱۲ میلیون لیتر رسیده است.


سالاری ادامه داد: تولید بنزین نیز در سال جاری به ۹۸ میلیون لیتر در روز رسیده و این در حالیست که میزان تولید بنزین در سال گذشته حدود ۹۶.۹ میلیون لیتر بود. 


معاون وزیر نفت در امور پالايش و پخش افزود: در بخش نیروگاهی مصرف گازوییل ۸۰ درصد رشد داشته و حدود ۲ میلیارد لیتر مصرف سوخت مایع بیشتر شده است.


وي تصريح كرد: مسیر ناوگان را توسعه دادیم و در بخش مسیر دریایی اقداماتی انجام داده ایم. در نظر داريم بتوانیم با ایجاد هاب انرژی، اسکله های اختصاصی داشته باشیم و سوآپ و ترانزیت فرآورده را گسترش دهیم.


سالاري با بیان اینکه سالانه با افزایش ۸۰ هزار خودرو به چرخه حمل و نقل، یک میلیارد لیتر سوخت بيشتري مصرف می شود، گفت: این میزان مصرف، معادل یک پالایشگاه ۱۵۰ هزار بشکه ای است.


وي با تاکید بر تعهداتی که از دولت قبل برای دولت سیزدهم ایجاد شده بود، گفت: همه این تعهدات اجرایی شده است، اين درحالي است كه طرح ها و پروژه ها را غربالگری کردیم و ساماندهی ساختاری انجام شده است.


مديرعامل شركت ملي پالايش و پخش فرآورده هاي نفتي با اشاره به تمرکز حساب ها در خزانه برای شفافیت بیشتر، ادامه داد: با توجه به اینکه بانک مرکزی شعباتی نداشت، از شبعه های بانک ملی استفاده کردیم و همه حساب ها متمرکز شد تا پول فروش ها بلافاصله و بصورت مستقیم به خزانه واریز شود.


سالاری با اشاره به ایجاد درگاه ملی مجوزها گفت: با اقدامات بسیار جدی و انقلابی در پالایش و پخش ، امضاهای طلایی در وزارت نفت از ابتدای سال جاری متوقف شده است.


مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی گفت: در خصوص کنترل قاچاق، طرح هایی اجرا شده و به شدت پایش می شود تا ضمن اعمال نظارت و کنترل های لازم ، عرضه خارج از شبکه و قاچاق فرآورده های نفتی متوقف شود. 


وي گفت: انضباط مالی خوبی در مجموعه پالایش و پخش شکل گرفته است که امیدواریم با اعمال مدیریت همه جانبه ، پروژه ها و طرح ها در زمان خودشان به بهره برداری برسند.


سالاري اظهار كرد: مطالعات و طرح های اولیه پروژه ها انجام شده و به دنبال مجوزهای شوراي اقتصاد هستیم تا هزينه كرد پروژه ها از منابع بانکی پیش بینی شده تامین شود.

 


١٦:٤٨ - چهارشنبه ٢٦ مرداد ١٤٠١    /    شماره : ١٤٠٣٣    /    تعداد نمایش : ٤٢٨