چاپ        ارسال به دوست

مدیر طرح CNG شرکت ملی پخش فراورده‌های نفتی خبر داد:

بومي سازي 80 درصد از تجهيزات سي ان جي در كشور

مدیر طرح CNG شرکت ملی پخش فراورده‌های نفتی با اشاره به اينكه  75 تا 80 درصد از تجهیزات سی ان جی در کشور بومی سازی شده است، گفت: تاکنون بر اساس ثبت نام‌هایی که انجام شده 177 هزار خودرو عمومی در کشور به دوگانه سوز تبدیل شده است.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني شركت ملي پالايش و پخش فرآورده هاي نفتي ايران به نقل از ميزان، محمد حسین باقری با اشاره به تعداد خودرو‌های دوگانه سوز شده در کشور، گفت: بر اساس مصوبه شورای اقتصادی موظف هستیم که یک میلیون و 206 هزار خودرو را به دوگانه سوز تبدیل کنیم.
وی ادامه داد: تاکنون بر اساس ثبت نام‌هایی که انجام شده 177 هزار خودرو عمومی در کشور به سیستم دوگانه سوز تبدیل شده اند.
مدیر طرح CNG شرکت ملی پخش فراورده‌های نفتی گفت: در سراسر کشور 7 پیمانکار داریم که اقدامات مربوط به دوگانه سوز شدن خودروها را انجام می‌دهند که این پیمانکاران نیز با 343 کارگاه جهت تبدیل خودروها قرارداد منعقد کرده‌اند.


12هزار خودرو در نوبت دوگانه سوز شدن
باقری با بیان این که 12 هزار خودرو در نوبت برای تبدیل به دوگانه سوز شدن هستند، افزود: 20 هزار خودرو در مرحله انتخاب کارگاه جهت تبدیل شدن به دوگانه سوز هستند.


صرفه جویی 180 میلیون لیتر بنزین
وی بیان کرد: بر اساس آمار به دست آمده 180 میلیون لیتر بنزین بابت تبدیل خودرو‌های بنزینی به CNG صرفه جویی شده است.
مدیر طرح CNG شرکت ملی پخش فراورده‌های نفتی اظهار داشت: با تبدیل شدن بیشتر خودرو‌ها به سوخت CNG به چرخه صرفه جویی همچنان اضافه می‌شود و ماهانه به این میزان صرفه جویی نیز افزوده می‌شود.
باقری در مورد بومی سازی تجهیزات جایگاه‌های سی ان جی در کشور گفت: در بحث جایگاه‌های سی ان جی حدود 4 الی 5 تامین کننده تجهیزات داخلی داریم که بر این اساس 75 تا 80 درصد تجهیزات سی ان جی در کشور بومی سازی اتفاق افتاده است.


مشکلی برای تامین جایگاه‌های سی ان جی وجود ندارد
وی ادامه داد: در زمینه تامین جایگاه‌های سی ان جی هیچ گونه مشکلی وجود ندارد.
مدیر طرح CNG شرکت ملی پخش فراورده‌های نفتی خاطر نشان کرد: در بحث ساخت قطعات برای تبدیل خودرو‌ها به لحاظ تولید مخازن جایگاهی 100 درصد خودکفا هستیم.
باقری در رابطه با کیت خودرو‌ها گفت: کیت نسل یک کاملاً بومی سازی است و هیچ مشکلی در رابطه با آن وجود ندارد. در رابطه با کیت نسل چهار در حال حاضر شرکت‌های تامین کننده داخلی فرایند بومی سازی آن‌ها را انجام می‌دهند که پیشرفت‌های بسیار خوبی در این زمینه به دست آمده است.
وی ادامه داد: مرکز تحقیقات موتور ایران خودرو با این شرکت‌ها در ارتباط هستند و سازمان ملی استاندارد نیز به کارشان نظارت دارد امیدواریم اگر تاییدیه‌های لازم را دریافت کنند در بحث کیت نسل چهار هم پیشرفت‌های خوبی اتفاق افتاده لذا به محض دریافت تاییدیه‌های نوع تولیدشان از مراجع ذی صلاح می‌توانیم کیت نسل چهار را جایگزین کیت نسل یک کنیم.


برای احداث جایگاه سی ان جی هیچ محدودیتی نداریم
مدیر طرح CNG شرکت ملی پخش فراورده‌های نفتی تصریح کرد: هر زمان که بخش خصوصی بخواهد جایگاه سی ان جی احداث کند مجوز آن را صادر خواهیم کرد و همچنین کارمزد ویژه برای آن پرداخت خواهد شد.
باقری با بیان این برای احداث جایگاه سی ان جی هیچ محدودیتی نداریم، افزود: متقاضیان اگر درخواستی برای احداث داشته باشند مطابق قوانین شرکت ملی پخش در بحث احداث جایگاه ها، با کارمزد ویژه می‌توانند جایگاه احداث کنند.


مصرف متوسط سی ان جی در کشور روزانه 23 میلیون متر مکعب است
وی ادامه داد: در حال حاضر مصرف متوسط سی ان جی در کشور روزانه 23 میلیون متر مکعب است که معادل 23 میلیون لیتر بنزین می‌باشد.
مدیر طرح CNG شرکت ملی پخش فراورده‌های نفتی تاکید کرد: از مردم و مالکین خودرو‌های دوگانه سوز خواهش می‌کنیم تا جایی که امکان دارد از سوخت سی ان جی استفاده کنند تا هم اقتصاد خانوارشان را تحت تاثیر قرار دهند و هم صرفه جویی کلان بنزین اتفاق بیفتد و از طرفی هم کاهش آلودگی هوا را داشته باشد.
باقری گفت: سوخت سی ان جی با توجه به ذاتش ذرات معلق ندارد لذا باعث کاهش آلودگی هوا می‌شود.
وی در پایان خاطر نشان کرد: تعداد 2 هزار و 400 جایگاه فعال سی ان جی در کشور وجود دارد که هر چقدر مراجعه کننده وجود داشته باشد پاسخگوی نیاز آن‌ها خواهیم بود.

 


١٢:٢٢ - يکشنبه ١ اسفند ١٤٠٠    /    شماره : ١٣٥٠٣    /    تعداد نمایش : ٢٤٤