چاپ        ارسال به دوست

معاون وزیر نفت در امور پالایش و پخش تشریح کرد:

راهکارهای قانونی برای توسعه صنعت پالایش از منابع دولتی

معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران گفت: دو راهکار قانونی حضور ۲۰ درصدی در پروژه‌ها و شرکت در طرح‌های توسعه‌ای برای ساخت پتروپالایشگاه توسط دولت وجود دارد. همچنین در لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ نیز ساخت پتروپالایشگاه ۳۰۰ هزار بشکه‌ای از منابع دولتی عنوان شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران به نقل از ایرنا، «جلیل سالاری» امروز (جمعه) با اشاره به اینکه برای ساخت پتروپالایشگاه‌ها به وسیله دولت، قانون مجوز حضور ۲۰ درصدی را داده است، افزود: اگر نگاه توسعه‌ای وجود داشته باشد، بر اساس سیاست‌های کلی اصل ۴۴، درشرایطی که فراخوان داده شود اما سرمایه‌گذار اعلام آمادگی نکند، دولت اجازه ورود و سرمایه‌گذاری خواهد داشت.

وی با تاکید بر اینکه این دو راهکار قانونی برای ساخت پتروپالایشگاه توسط دولت وجود دارد، ادامه داد: همچنین در لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ نیز ساخت پتروپالایشگاه از منابع دولتی وجود دارد.

سالاری گفت: این موضوع در کمیسیون تلفیق مطرح شده و در صورت تصویب به قانون تبدیل خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه تجربه‌های قبلی نشان می‌دهد که بخش خصوصی نمی‌تواند در ساخت پالایشگاه به صورت مستقل وارد شود، افزود: نگاه این است که از ظرفیت دولت در این بخش استفاده شود و زمانی که بخشی از زیرساخت‌ها ایجاد شد، بخش خصوصی با انگیزه بیشتری ورود کرده تا از ظرفیت شرکت‌ها و بخش خصوصی استفاده کنیم.

معاون وزیر نفت درباره احتمال حضور بانک‌های خصوصی برای ساخت پتروپالایشگاه ۳۰۰ هزار بشکه‌ای «شهید سلیمانی»، گفت: بانک‌ها می‌توانند برای تامین مالی اقدام و این طرح را فاینانس کنند.

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی گفت: انتظار داریم به‌منظور تأمین منابع مالی موردنیاز مگاپروژه‌های آینده صنعت پالایش، از ظرفیت همه بانک‌ها در قالب کنسرسیوم استفاده کنیم.

وی تاکید کرد: در خصوص مکان‌یابی این پتروپالایشگاه در حال رایزنی هستیم و هنوز مشخص نیست که این پتروپالایشگاه در همان مکان پالایشگاه هرمز تاسیس خواهد شد یا خیر.

معاون وزیر نفت درامور پالایش و پخش ادامه داد: با صدور مجوز از سوی مجلس و دولت و همچنین دریافت مجوز شورای اقتصاد، کار آغاز خواهد شد.


١٧:١١ - جمعه ٢٩ بهمن ١٤٠٠    /    شماره : ١٣٤٩٨    /    تعداد نمایش : ٢٧١