چاپ        ارسال به دوست

همکاری مطلوب شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت در طرح گوره- جاسک

مدیرعامل شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت در زمینه همکاری شرکت ملی نفت ایران و شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران در اجرای طرح ملی گوره- جاسک گفت: شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت از سوی مقام عالی وزارت نفت به‌عنوان بهره‌بردار دراین طرح معرفی شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران به نقل از شانا، قاسم عرب‌یارمحمدی با اشاره به انتقال نفت از گوره به سمت تلمبه‌خانه شماره 3 با تکیه بر توان الکتروپمپ ایرانی گفت: برای پر شدن خطوط لوله و دریافت نفت در تلمبه‌خانه شماره 3، هر الکتروپمپ روزانه 125 تا 130 هزار بشکه نفت پمپاژ می‌کند که هم‌اکنون نخستین الکتروپمپ در تلمبه‌خانه شماره 2 آغاز به‌کار کرده است.

عرب‌یارمحمدی، تصریح کرد: در فاز نخست دو تا سه الکتروپمپ در مجموع روزانه حدود 300 هزار بشکه نفت را تا پر شدن کامل خطوط لوله انتقال نفت گوره - جاسک و رسیدن به تلمبه‌خانه دوم پمپاژ می‌کنند و در مراحل بعدی، پس از راه‌اندازی الکتروپمپ‌های سایر تلمبه‌خانه‌ها، دیگر الکتروپمپ‌ها هم عملیاتی می‌شوند.

به گفته مدیرعامل شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت، اکنون در تلمبه‌خانه شماره 2، چهار دستگاه الکتروپمپ به‌طور کامل آماده فعالیت هستند که الکتروپمپ اول در مدار است و با راه‌اندازی دیگر الکتروپمپ‌ها این مرکز با 3 + 1 الکتروپمپ فعالیت می‌کند، به‌نحوی که سه الکتروپمپ در سرویس و یک الکتروپمپ در استراحت خواهد بود.

عرب‌یارمحمدی در زمینه همکاری شرکت ملی نفت ایران و شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران در اجرای این طرح ملی گفت: اجرای پروژه با کارفرمایی شرکت ملی نفت ایران و اجرای شرکت مهندسی و توسعه نفت (متن) صورت گرفته و از طرفی شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت نیز از سوی مقام عالی وزارت نفت به‌عنوان بهره‌بردار معرفی شده است.

همچنین تورج دهقانی؛ مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت درباره همکاری شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت در اجرای این پروژه گفت: با توجه به تجربه بالای این شرکت در راه‌اندازی مراکز انتقال نفت در سراسر کشور، همکاری دوسویه سبب نتیجه‌بخشی و سرعت و دقت اجرا و راه‌اندازی این تلمبه‌خانه‌ها شد.

بر اساس این گزارش، طرح انتقال نفت خام گوره به جاسک، طرحی ملی و راهبردی است که با حمایت دولت و راهبری شرکت ملی نفت ایران و با هدف ایجاد ظرفیت انتقال یک میلیون بشکه نفت خام در روز، ذخیره‌سازی و صادرات آن از طریق پایانه جدید جاسک، تضمین استمرار صادرات نفت خام، تمرکززدایی از پایانه‌های صادراتی و متنوع‌سازی آن و توسعه پایدار و اشتغال‌زایی در سواحل مکران اجرا می‌شود.

این خط لوله به‌دست توانمند متخصصان داخلی اجرا شده است و شرکت‌های کامل ایرانی وظیفه تأمین تختال، ورق و لوله‌سازی و تولید الکتروپمپ‌های پرقدرت را به‌عهده دارند. پمپ‌های ایرانی در این بخش در شرکت پمپ‌های صنعتی ایران ساخته شده و پیمانکار ساخت تلمبه‌خانه شماره 2 نیز شرکت آسفالت طوس است.

 

 


١٢:٤٣ - دوشنبه ١٠ خرداد ١٤٠٠    /    شماره : ١٢٧٧٠    /    تعداد نمایش : ١٢٠