چاپ        ارسال به دوست

عملکرد مدیریت توسعه منابع انسانی شرکت ملی پالایش و پخش در سال 99 تشریح شد

اجرای موفق طرح طبقه بندی مشاغل برای حدود 17 هزار نفر از نیروهای پیمانکاری

مدیر توسعه منابع انسانی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های ضمن تبریک سال جدید به کارکنان و خانواده های محترم شرکت، عملکرد سال 99 این مدیریت را تشریح کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران، مجتبی احمدی به اهميت  اقدامات این مديريت و نقش تاثيرگذار آن بر جنبه‌هاي مختلف زندگي شغلي و خانوادگي كاركنان از منظر مادي و معيشتي، غيرمادي و انگيزشي اشاره کرد و گفت: در آغاز سال با توجه به پاندمی کرونا و تعطیلی کلاسهای حضوری، استراتژی آموزشی باز طراحی شد و رویکرد آموزشی در سطح کل شرکت به طور کامل از حضوری  به آموزش مجازی تغییر یافت.

وی ادامه داد: به این منظور سامانه آموزش های مجازی تحت اینترانت داخلی شرکت با حضور معاون وزیر نفت در ابتدای سال  99 راه اندازی شد.

احمدی پیگیری و اجرای استراتژی دسترسی به زیرساخت آموزش در هرکجا و هر زمان با خرید و یکپارچه سازی نرم افزار ادوبی در جام و محیط اینترنت در ماه پایانی سال را از جمله اقدامات مدیریت توسعه منابع انسانی در حوزه آموزش در سال 99 برشمرد.

وی تصریح کرد: آثار اقدامات آموزش و وبينارهاي مجازي  نه تنها موجب كاهش  و صرفه جويي در هزينه هاي آموزشي شده است بلكه هزینه اعزام مامورين ،اسكان .... در خلال سال گذشته به صفر رسید.

 

 اجرا و پيشبرد 13 پروژه بهبود در حوزه مدیریت منابع انسانی

مدیر توسعه منابع انسانی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی به اجرا و پيشبرد 13 پروژه بهبود در این مدیریت اشاره کرد و افزود: ارزیابی فرهنگ سازمانی و تعیین برنامه های توسعه، سنجش رضایت کارکنان، تعیین برنامه های بهبود، تدوین سند جامع استراتژی های منابع انسانی، ارزیابی رهبران به روش 360 درجه، نظام آراستگی محیط کار فایو اس (5S)  برخی از این پروژه ها هستند.

وی نظام جامع مدیریت خلاقیت کارکنان شامل نظام پیشنهادها، حل مسله، اتاق فکر، مدیریت استعدادها و مدیریت دانش و نیز مدیریت آموزش بر اساس استاندارد ISO10015 + توسعه وبینار،  نظام جامع ارزیابی عملکرد و توسعه کارکنان،‌ .کانون ارزیابی رهبران (AC)، بررسی دلایل خروج کارکنان از شرکت، سیستم اطلاعاتی مدیریت منابع انسانی، بررسی سلامت روان کارکنان و در نهایت طبقه بندي و تحليل هزینه نیروی انسانی و همچنين فراهم‌سازي مقدمات اجراي پروژه‌هاي راه اندازي سامانه كاريابي و راه اندازي نرم افزار آرشيو اسناد و مدارك را از دیگر اقدامات مدیریت توسعه منابع انسانی در حوزه پروژه های بهبود برشمرد.

 احمدی همچنین به بهبود فعاليت هاي مركز ارزيابي و توسعه مديران اشاره کرد و افزود: این فعالیت ها شامل بررسي ماتريس ابزار، شايستگي عمومي مديران شركت ملي پالايش و پخش فرآورده های نفتی و اصلاح و بهبود شاخص‌هاي مدل شايستگي، بازنگري و تدوين مصاديق رفتاري متناسب با مدل شايستگي، بازنگري و طراحي محتواي ابزارها و تمارين، اتوماسيون فرايند تدوين پروفايل و اعلام نتايج به شركت‌كنندگان، اصلاح و تبيين شاخص هاي ارزيابي عملكرد و آماده‌سازي سيستم مكانيزه به منظور دستيابي به امكانات بيشتر براي گزارش‌گيري و پايش و اتصال با ساير زيرسيستم هاي منابع انساني، پياده سازي اوليه ارزيابي ٣٦٠ درجه مديران و نیز ارزيابي110 نفر از كاركنان در كانون ارزيابي مديران است.

 

 اجرای موفق طرح طبقه بندی مشاغل برای حدود 17 هزار نفر از نیروهای پیمانکاری

مدیر توسعه منابع انسانی در ادامه به اقدامات انجام شده در حوزه معاونت اداری و پشتیبانی این مدیریت پرداخت و گفت: طرح طبقه بندی مشاغل با رضایتمندی کامل برای 16 هزار 867 نفر از نیروهای پیمانکاری درحال اجرا است، به تفکیک در پالایشگاه های ابادان و اراک این طرح به مرحله اجرا در آمده است و در شرکت های خطو ط لوله و مخابرات نفت و همچنین مناطق پخش عمدتا اجرا و برخی تا روزهای اتی اجرایی می شوند. 

احمدی افزود:  قبل از اجرای طرح طبقه بندی مشاغل کارشناسان این مدیریت کار یکپارچه سازی و تجميع قراردادهای  شرکت پالایش نفت آبادان را به منظور ساماندهی در پرداخت های پیمانکاری در جهت رضايت مندي نيروي كار را آغاز کردند بدین ترتیب طی سالی که گذشت پالایشگاه ابادان برای ساماندهی پیمان ها موفق به رسیدگی و تجمیع ۱۴۴ فقره پیمان و تجمیع ۸۲ پیمان شد، همچنین ‌در تمام شرکت برای رسیدگی به پیمان های بالای ۱۵۰ میلیاد تومان، بررسی و انالیز ۱۴۸ پیمان نیز انجام شد.

انجام معاینات دوره ای بالغ بر 420 نفر به منظور مقابله با پاندمی کرونا

وی همچنین به اقدامات این مدیریت در بخش مقابله با پاندمی کرونا اشاره کرد و گفت: با توجه به شرايط ويژه ناشي از شيوع ويروس كرونا در سال 99، مسئوليت راهبري جلسات كميته اصلي سلامت شركت مربوط به پيشگيري از شيوع این ويروس، با تفويض اختيار اعضاي هيات مديره و معاون وزير و مديرعامل، به عهده مديریت توسعه منابع انساني قرار گرفت كه تعداد جلسات كميته اصلي در ستاد شركت باحضور مديريت ها و ادارات و سازمانهاي ذيربط(مديريت ستاد، مديران منابع انساني شركتهاي فرعي و مديران آنها، معاون سازمان حراست ستاد، سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت و...) و كميته هاي فرعي در شركتهاي زيرمجموعه باحضور اعضا، بالغ بر مجموعا تعداد 50 جلسه تشكيل شد.

وی ادامه داد:  ضمن اينكه متعاقب برگزاري جلسات، تهيه و ارسال به موقع گزارشات آن مشتمل بر اهم مذاكرات و تصميمات گرفته شده درخصوص نحوه مديريت و اجراي صحيح پروتكل هاي بهداشتي، استفاده از ماسك، ضرورت رعايت فاصله اجتماعي، تنظيم ساعات و برنامه كار ادارات، غربال‌گري و پايش شاغلين ستادي و عملياتي اعم از افراد سالم و يا مبتلايان به بيماري كرونا و چگونگي مواجهه با آنان در مقابل درب ورود ساختمان ها، ممانعت و محدوديت اعزام به ماموريت كاركنان علي الخصوص باتوجه به وضعيت هشدار و رنگ‌بندي اضطرار شهرها، نحوه اجراي فرايند دوركاري با فراهم نمودن بسترهاي الكترونيكي لازم و... به همراه ابلاغ آخرين دستورالعمل‌ها و بخشنامه هاي صادره توسط ستاد وزارت نفت و ستاد مقابله با بيماري كرونا در كشور، در سطح شركت انجام پذيرفت.

احمدی ادامه داد: اقلام بهداشتی مورد نیاز کارکنان با وجود محدودیتهای فراوان با استفاده از تعاملات سازماني از ارگانها و كارخانجات توليدي براي تمام کارکنان ستاد و شركتهاي تابعه در تهران تهیه و در اختیار آنان قرار گرفت.

وی  استقرار تيم معاينات دوره‌اي در ستاد شركت و انجام ازمايشات و معاينات دوره اي  بالغ بر420 نفر از همكاران شركت را از دیگر اقدامات این مدیریت در بخش پیشگیری از انتقال ویروس کرونا عنوان کرد.

 

پیگیری و پرداخت فوق العاده های متعدد برای بهبود وضع معیشت کارکنان

 وی در ادامه با اشاره به بهبود وضعیت معیشت نیروهای قراردادی به عنوان یکی از برنامه های اولویت دار این مدیریت گفت: از برنامه های  مهم در بخش مقررات با حمایت ها و نظر مساعد مدیر عامل شرکت ملی پالایش و پخش و تمهیدات معاونت توسعه سرمایه انسانی، فوق العاده های جدید کارکنان قرارداد مدت موقت و رسمی از ابتدای سال در دستور کار قرارگرفت و در مجموعه مقررات اصلاح شد.

 احمدی ساماندهی وضعیت پرداخت فوق العاده های کارمندان قراردادی مدت موقت" با تعداد حدود (10) قلم فوق العاده عملياتي قابل پرداخت با عناوين صعوبت فراورشي (به ميزان 30 درصد حقوق براي پالايشگاههاي اراك و آبادان و منطقه عسلويه شركت ملي پخش و 15 درصد حقوق به ساير مناطق و تاسيسات شركتهاي خطوط لوله و ملي پخش مستقر در جنوب كشور) با جامعه آماري حدود 1300 نفر)، جبران صرف وقت اضافي (بعد مسافت) براي مناطق اقماري (15 درصد حقوق) و مناطق غيراقماري حسب درصدهاي تعيين شده بابت هر منطقه و با جامعه آماري حدوداً 4900 نفر از مجموع 5542 نفر كاركنان قرارداد مدت موقت شركت (حسب مقررات موضوعه صرفاً شهر تهران مشمول فوق العاده جبران صرف وقت اضافي نمي‌شود)، فوق العاده جوشكار و برشكار، كار در ارتفاع، كار با اشعه، كار آلاينده و خيلي‌آلاينده، دوري از خانواده در مناطق اقماري و... را از جمله فوق العاده پداختی به منظور بهبود معیشت این کارکنان عنوان کرد.

 وی همچنین اظهار داشت: فوق‌العاده شرایط محيط کار و زندگی مناطق و مراکز تولیدی و فرآورشی" به مناطق و مراكز و تاسيسات  شركتهاي خطوط لوله و مخابرات نفت و شركت ملي پخش، در مجموع به تعداد 24 مرکز انتقال نفت/تاسيسات مستقر در مناطق گرمسير جنوب و همجوار مناطق مشمول به ميزان 15 درصد حقوق و پالايش نفت امام خميني(ره) شازند به ميزان 30 درصد حقوق، با جامعه آماري حدود 2400 نفر كه 1800 نفر آنان كارمندان رسمي و 250 نفر كارمندان قرارداد مدت موقت پرداخت شد.

 مدیر توسعه منابع انسانی "تسري فوق‌العاده سكونت در جزيره خارك به كاركنان شاغل در استان سيستان و بلوچستان" با توجه به شرايط و اقتضائات خاص آن استان به ميزان 30 درصد حقوق و با جامعه آماري شاغلين رسمي و مدت موقت به تعداد 400 نفر، به منظور جذب و نگهداري نيروي انساني متخصص و ايجاد انگيزه براي كارمنداني كه به همراه خانواده خود در آن استان زندگي مي کنند را از دیگر اقدامات این بخش برشمرد.

 وی در ادامه سخنان خود به افزایش درصد فوق العاده محرومیت از تسهیلات زندگی کارکنان مستقر در استان کرمان-شهرستان سیرجان از گروه 5 (25درصد) به گروه 6 (5/27 درصد) و تغيير گروه بندي فوق العاده مذكور براي کارکنان شاغل در منطقه عملیاتی سروستان استان فارس از 8 غیرگرمسیر به 8 گرمسیر (5/32) با جامعه آماري كارمندان رسمي مشمول به تعداد 30 نفر در هر 2 منطقه اشاره کرد.

 صدور کارت ایثار برای رزمندگان شرکت ملی پالایش و پخش برای اولین بار در سطح وزارت نفت

 مدیر توسعه منابع انسانی با اشاره به اقدامات حوزه امور ايثارگران به عنوان یکی از واحدهای زیر مجموعه این مدیریت افزود: اجراي قوانين و مقررات ابلاغ شده در رابطه با ايثارگران و رفع ابهامات اجرايي شركت ها پيگيري و گزارش مربوطه به مراجع ذيربط ارائه شد.

وی افزود: همکاران ما در این بخش پرونده هاي مطروحه در كميسيون ماده 16 رسيدگي به شكايات ايثارگران را بررسی و در جلسات كميسيون مذكور و پيگيري و رفع موانع اجراء آراء آن كميسيون شرکت کردند.

وی پيگيري جهت رفع موانع و تغذيه اطلاعات ايثارگران قراردادي مدت معين  و موقت در سيتم جامع نيروي انساني صنعت نفت را از دیگر اقدامات این مدیریت در حوزه امور ایثارگران عنوان کرد.

وی افزود: مدارك ايثارگري حدود 800 نفر مشمولين قانون تفسير بند "و " ماده 44 قانون برنامه پنجم توسعه و اخذ تأئيديه ايثارگري بخشي از آنان از مراجع ذيصلاح انجام شده و برای افراد باقییمانده در دست اقدام است.

 احمدی همچینین اظهار داشت: عملكرد شركت ملي پالايش و پخش فرآورده های نفتی در رابطه با شاخص هاي ترويج فرهنگ ايثار و شهادت و متناسب سازي فضاي اداري جهت تردد جانبازان و معلولين نیز دريافت ، جمعبندي و مورد ارزيابي قرار گرفت.

وی افزود: مدارك بيش از 100 نفر از رزمندگان شاغل در شركت ملي پالايش و پخش فرآورده های نفتی دریافت و به حوزه مشاور وزير در امور ايثارگران جهت صدور كارت ايثار ارائه و براي تعدادي از رزمندگان این شركت به عنوان اولين شركت در سطح وزارت نفت صادر شد.

 

 


١٤:١٩ - چهارشنبه ٢٧ اسفند ١٣٩٩    /    شماره : ١٢٦٣٩    /    تعداد نمایش : ٣١٤