چاپ        ارسال به دوست

مصرف بی‌سابقه گاز مایع در کشور

     

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران گفت: میزان مصرف گاز مایع برخلاف روند توسعه شبکه گاز طبیعی، نه تنها کاهش نیافته بلکه افزایش هم داشته است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران، به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، کرامت ویس‌کرمی مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران، با بیان این که تقاضای فعلی بازار گاز مایع یا LPG واقعی نیست، گفت: با یک بررسی ساده متوجه می‌شویم که نیاز روزانه بسیار کمتر از مصرف فعلی کشور است، اما با تقاضایی که اکنون از طرف مردم وجود دارد، ما تمام تولید را به بازار داخل می‌دهیم و نمی‌توانیم صادراتی در این زمینه داشته باشیم.

وی افزود: این موضوع تا کنون سابقه نداشته و بسیار عجیب به نظر می‌رسد، چون بر خلاف این که شرکت ملی گاز به صورت سالیانه در حال توسعه زیرساخت‌ها و گازرسانی به مناطق مختلف کشور است، اما میزان مصرف گاز مایع نه تنها کاهش نیافته بلکه زیاد هم شده است.

ویس‌کرمی بیان کرد: گاز مایع یا LPG یکی از ۵ فرآورده اصلی است که شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی وظیفه اصلی تامین آن را برعهده دارد.

وی افزود: پخت و پز خانوار‌های شهری، روستایی و عشایری که از نعمت گاز طبیعی برخوردار نشده اند، به عنوان کاربرد گاز مایع در سبد مصرف تعریف شده است؛ ضمن این که این دسته از افراد برای مصارف گرمایشی از نفت سفید استفاده می‌کنند.

ویس‌کرمی ادامه داد: یکسری صنوف سیار و ثابت هم مثل پیمانکاران ایزوگام و برخی رستوران‌های بین شهری هستند که به دلیل دسترسی نداشتن به گاز طبیعی از سوخت گاز مایع استفاده می‌کنند.

وی گفت: برآورد ما این است که در تمام سطح کشور یک میلیون و ۸۰۰ هزار خانوار مصرف کننده نفت سفید وجود دارد که یعنی این افراد به گاز مایع هم برای پخت و پز نیاز دارند.

این مدیر نفتی همچنین گفت: از نظر پراکندگی هم عمده این خانوار‌ها یعنی حدود ۷۲۰ تا ۷۵۰ هزار خانوار مصرف کننده گاز مایع در استان سیستان و بلوچستان و حدود ۱۷۰ هزار خانوار دیگر هم در استان آذربایجان غربی هستند؛ استان‌های کرمانشاه، خراسان رضوی و خوزستان هم در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

وی بیان کرد: هر خانوار حدودا ماهی ۳ کپسول ۱۱ کیلوگرمی گاز مایع استفاده می‌کند و این یعنی در هر روز حدود ۲۱۰۰ تن و در هر ماه حدود ۶۶ هزار تن LPG در کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد، اما در همین آبان ماه بالغ بر ۶ هزار تن گاز مایع به صورت روزانه در حال توزیع است.

 

۷۴ شرکت توزیع کننده گاز مایع در کشور فعالیت می کنند

این مقام مسئول ادامه داد: در کشور ۷۴ شرکت موزّع (توزیع کننده) گاز مایع وجود دارد که طرف قرارداد با شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی هستند و خود شرکت پخش هم در حقیقت تامین کننده این سوخت است که در پالایشگاه تولید می‌شود.

وی تصریح کرد: این شرکت‌ها به صورت ماهانه بر اساس سهمیه‌ای که توسط شرکت ملی پخش برای آن‌ها مشخص می‌شود، اقدام به توزیع گاز مایع در سطح استان‌های خود می‌کنند؛ یعنی گاز مایع تولیدشده در پالایشگاه‌ها را با ناوگان حمل و نقل خودشان تحویل می‌گیرند و به مشترک‌هایی که نیاز دارند می‌رسانند.

ویس کرمی در ادامه گفت: این شرکت‌های خصوصی توزیع کننده، زیر نظر انجمن گاز مایع کشور در حال فعالیت هستند و وظیفه نظارت بر آن هم بر عهده این انجمن است.

 

نرخ هر سیلندر گاز مایع چقدر است؟

وی درباره نرخ گاز مایع هم گفت: نرخ این سوخت را سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان مشخص می‌کند که اکنون برای هرکیلوگرم گاز مایع، ۲۳۰ تومان در نظر گرفته و با احتساب هزینه‌های شارژ سیلندر، حقوق کارکنان، حمل و نقل و سایر هزینه‌های جانبی، قیمت یک سیلندر ۱۱ کیلوگرمی را ۹۷۰۰ تومان اعلام کرده است.

 

بررسی سوخت رسانی به سیستان و بلوچستان
مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران درباره مشکلات سوخت رسانی به استان سیستان و بلوچستان هم گفت: تامین گاز مایع برای این استان از ۲ مبدا بندرعباس و اصفهان در حال انجام است و اکنون کسی در این استان نیست که بخواهد در برای دریافت گاز مایع در صف بایستد.

وی افزود: طی دو سال گذشته شرکت‌های موزّع (توزیع کننده) گاز مایع در این استان مشکلاتی را در ناوگان حمل و نقل خود داشتند به همین دلیل نمی‌توانستند سوخت را به نقاط مصرف برسانند.

ویس‌کرمی گفت: با تلاش‌های بسیار، این ناوگان تقویت شد و اکنون با کامیون‌های گازکش و مخزن دار ریلی، گاز مایع در حال انتقال به این استان است.

وی ادامه داد: سهمیه در نظر گرفته شده برای این استان ۲۵ هزار تن در هر ماه است و تا کنون سابقه نداشته که در یک ماه ۱۴۰۰ تن ذخیره در تاسیسات شمال این استان داشته باشیم.

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران افزود: زمانی که ناوگان حمل و نقل ضعیف بود، نمی‌توانستیم ذخیره‌ای در این استان داشته باشیم بلکه سوختی که به این استان می‌رسید به صورت روزانه مصرف می‌شود؛ اکنون ۲۰ کامیون گازکش برای این استان اضافه شده است.

 

توزیع خارج از شبکه گاز مایع در شهر‌های سبز شبکه گاز
وی افزود: شهر سبز در گازرسانی یعنی شهری که تمام نقاط آن از نعمت گاز طبیعی برخوردار است، اما به شکل جالبی می‌بینیم که در این شهر‌ها هم تقاضای مصرف گاز مایع وجود دارد و دلیل آن این است که یکسری از خودرو‌ها به طور غیراستاندارد از گاز مایع برای سوخت خود استفاده می‌کنند که این کار ممنوع و خطرناک است.

ویس‌کرمی همچنین اظهار کرد: برای مقابله با مصارف غیراستاندارد، یک روش الکترونیکی و نوین را اجرا کرده‌ایم که یکی از مزایای آن این است که قیمت مصوب سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان کشور در این سامانه درج می‌شود؛ مزیت مهم دیگر این است که با ثبت نام خانوار‌های مصرف‌کننده گاز مایع که مصرف‌کنندگان واقعی این سوخت هستند، شرکت‌های توزیع کننده فقط مکلف به تامین سوخت مورد نیاز آن‌ها می‌شوند.

وی افزود: این سامانه در گذشته تجارت آسان نام داشت و اکنون به سامانه درخواست فرآورده‌های نفتی که مخفف آن "سدف" است، تغییر نام داده و تا کنون یک میلیون و ۶۰۰ هزار خانوار در آن ثبت نام کرده‌اند.

ویس‌کرمی بیان کرد: برآورد‌ها حاکی از آن است که در آینده نزدیک حدود ۲۰۰ هزار خانوار دیگر که تاکنون موفق به ثبت‌نام در این سامانه نشده‌اند، ثبت نامشان تکمیل شود.

وی ادامه داد: یکسری از خانوار‌ها در مناطق محروم دسترسی به امکانات لازم برای ثبت نام را ندارند که کارکنان شرکت پخش با مراجعه به آن مناطق در حال رسیدگی به مشکل ثبت نام آن‌ها هستند.

مشکلات سوخت رسانی به مشترکان خراسان جنوبی در حال مرتفع شدن است
این مقام مسئول گفت: ساماندهی حدود ۹۰ درصد مشترکان خراسان جنوبی تاکنون انجام پذیرفته و اکنون در این استان هم صفی برای گاز مایع به آن صورت دیده نمی‌شود؛ یک مقدار در شهرستان‌های نهبندان و سربیشه مشکلاتی وجود دارد که همکاران ما در این استان با حضور در آن مناطق در حال رسیدگی به ثبت نام خانوار‌های باقی مانده هستند.

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران در پایان ضمن اشاره به مصرف روزانه ۷۵ میلیون لیتر بنزین از ابتدای سال تا دوازدهم آبان ماه که نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش قابل توجهی داشته است، گفت: این کاهش مصرف ارتباطی به سهمیه بندی بنزین ندارد و ناشی از کاهش سفر‌ها بعد از شیوع کروناست!

وی همچنین از رسانه‌ها درخواست کرد که در زمینه فرهنگ‌سازی استفاده رانندگان از سوخت سی‌ان‌جی و تبدیل مخزن خودروهایشان برای استفاده از این سوخت به شرکت ملی پخش فراورده‌های نفتی کشور کمک کنند چرا که این شرکت این تبدیل را به صورت رایگان انجام می‌دهد.

 

 


١١:١٥ - دوشنبه ١٩ آبان ١٣٩٩    /    شماره : ١٢٣٩٥    /    تعداد نمایش : ٣٢٣